رومینگ ملی هزینه ای برای مشترکان ندارد

به گزارش مجله رویگری، به گزارش خبرنگاران به نقل از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، سید محمد امامی مدیرکل دفتر نظارت بر خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری گفت: کیفیت خدمات دریافتی در سرویس رومینگ ملی برای مشترکان میهمان مشابه کیفیت خدماتی است که مشترکان اپراتور میزبان دریافت می نمایند، اما تعرفه خدمات بر اساس تعرفه اپراتور میهمان محاسبه می گردد و برای مشترک هزینه اضافی ندارد.

رومینگ ملی هزینه ای برای مشترکان ندارد

وی ادامه داد: بر اساس مصوبه 1-183 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، اپراتورها ملزم هستند در صورت داشتن شبکه، خدمات خود را در اختیار اپراتور متقاضی قرار دهند. بر همین اساس در حال حاضر در بسیاری از روستاها، جاده ها و بعضی شهرهای کشور خدمت رومینگ فعال است اما چون مشترکان خدمات موردنیاز خود را بدون تغییر تعرفه دریافت می نمایند، متوجه فعال سازی آن نمی شوند.

امامی گفت: در بحث رومینگ ملی، هنگامی که مشترک یک اپراتور از محدوده پوشش دهی شبکه اپراتور خود خارج می گردد، یک اپراتور دیگر دارای پوشش، خدمات شبکه خود را در اختیار مشترک اپراتور میهمان قرار می دهد، در این نوع رومینگ دو اپراتور میهمان و میزبان، اپراتورهای ایرانی هستند.

وی اضافه کرد: با این اقدام، علاوه بر سرعت بخشیدن به توسعه و ارتقای کیفی خدمات تلفن همراه، می توانیم در منابع شبکه و سرمایه گذاری، صرفه جویی نموده و منابع ملی را بهتر مدیریت کنیم. در همین حال پوشش بیشتری نیز ایجاد خواهد شد که همین موضوع رضایت مشترکان در کشور را افزایش می دهد.

مدیرکل نظارت بر خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری درباره استفاده از رومینگ بین الملل نیز گفت: رومینگ بین الملل برای زمانی است که مشترک از کشور خارج می گردد و می خواهد در کشور مقصد از خدمات استفاده کند. تعرفه های این رومینگ بیشتر از تعرفه خدمات اپراتورهای ایرانی است و برای تماس های دریافتی و ارسالی محاسبه می گردد، چون در این نوع رومینگ مشترک ایرانی از خدمات اپراتورهای خارجی استفاده می نماید.

امامی با اشاره به اینکه مشترکان می توانند تعرفه رومینگ بین الملل را روی سایت اپراتور خود مشاهده نمایند، گفت: اپراتورهای ایران با اپراتورهای کشورهای دیگر قرارداد رومینگ منعقد نموده و اجازه داده اند مشترک از خدمات اپراتور کشور مقصد استفاده کند.

وی رومینگ ناخواسته در منطقه ها مرزی را یک موضوع مهم دانست و مطرح کرد: به علت مجاورت جمعیتی ایران با کشورهای همسایه، شاهد تداخلات فرکانسی مرزی در این نواحی هستیم؛ چون سیگنال ها رادیویی بوده و به راحتی از مرزهای جغرافیایی عبور می نماید. این موضوع باعث رومینگ ناخواسته می گردد و در مواردی هزینه های سنگینی برای مشترکان منطقه ها مرزی به همراه دارد.

مدیرکل دفتر نظارت بر خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری با اشاره به اینکه رومینگ بین الملل به صورت پیش فرض برای تمام سیم کارت های دائمی و اعتباری فعال است، اضافه کرد: برای جلوگیری از رومینگ ناخواسته، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از اپراتورها خواسته است شبکه خود را به گونه ای تنظیم نمایند که تا جای ممکن جلوی رومینگ ناخواسته گرفته گردد.

امامی درباره سایر اقدامات رگولاتوری برای برطرف این مشکل گفت: رگولاتوری پوشش منطقه ها مرزی را تقویت نموده و با بعضی از کشورهای همسایه نیز تفاهم نامه هایی را به منظور برطرف تداخلات فرکانسی منعقد نموده است. علاوه بر این، اپراتورها ملزم شده اند که به مشترکان خود اطلاع رسانی های لازم را انجام دهند.

وی اعلام کرد: اپراتورها نیز برای جلوگیری از رومینگ ناخواسته در منطقه ها مرزی، اطلاع رسانی هایی را به وسیله ارسال پیامک به مشترک انجام می دهند و تنظیمات شبکه خود را به گونه ای انجام داده اند که تا جای ممکن از رومینگ ناخواسته مشترک بر روی شبکه اپراتورهای خارجی جلوگیری گردد.

مدیرکل دفتر نظارت بر خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری با اشاره به اینکه مشترکان می توانند با استفاده از کدهای دستوری (USSD) و یا مراجعه به نرم افزارهای اپراتور من، رومینگ بین المللی را برای سیم کارت خود غیبرطرفال نمایند، اضافه کرد: مشترکانی که در منطقه ها مرزی زندگی می نمایند باید به اطلاع رسانی هایی که اپراتورها انجام می دهند، توجه نموده و برای جلوگیری از هزینه های اضافی، رومینگ بین الملل را برای سیم کارت خود غیبرطرفال نمایند.

امامی موضوع وانگیری(WANGIRI) را متفاوت از رومینگ بین الملل دانست و گفت: اگر مشترکان روی گوشی موبایل خود تماس از دست رفته با پیش شماره کشورهای خارجی داشتند، بهتر است با آن شماره تماسی برقرار ننمایند، چون به احتمال زیاد با این کار متحمل هزینه های سنگینی می شوند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 دی 1400 بروزرسانی: 21 دی 1400 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1818

به "رومینگ ملی هزینه ای برای مشترکان ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رومینگ ملی هزینه ای برای مشترکان ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید