رکاب برای زندگی

به گزارش مجله رویگری، رابعه تیموری-خبرنگار: سال ها در کنار مرحوم فریبا اسلامی به حیوانات رسیدگی نموده اند و حالا که او از جهان رفته نمی گذارند بار دلنگرانی او برای این موجودات زبان بسته زمین بماند.

رکاب برای زندگی

سینا سعادت و جمال اسلامی امیرآبادی که از نزدیکان مرحوم اسلامی هستند حیوانات بی شماری را تیمار نموده و اوضاع و احوالشان را سروسامان داده اند. مرحوم اسلامی بانوی تحصیلنموده ای بود که عمر کوتاهش را وقف مبارزه با پدیده حیوان آزاری کرد. فقدان الزامات قانونی برای حمایت از حیوانات دغدغه سعادت و امیرآبادی شد تا با راه اندازی کمپینی توجه مسئولان را به لزوم تصویب این قانون جلب نمایند. آنها دوچرخه سوارانی حرفه ای هستند و ایران را رکاب می زنند تا کمپین را به دیگران معرفی نمایند.

کنج همه تصاویری که از روزهای کودکی خود به خاطر دارند حیوانی خانگی جا خوش نموده که بخش عزیز و دوستداشتنی خاطرات آنها به شمار می آید. اهل یزد هستند و با هم نسبت خویشاوندی دارند. در خانواده اسلامی مرحوم فریبا سرآمد بود و اغلب به مسائلی توجه می کرد که دیگران از کنار آن بی تفاوت می گذشتند. او با دیدن نامهربانی انسان ها در حق حیوانات تصمیم گرفت برای یاری به این موجودات زبان بسته قدمی بردارد.

فریبا مدرک دکترای روان شناسی داشت، اما وقتی هر روز سپیده نزده برای آذوقه رسانی و رسیدگی به حیوانات گوشه و کنار شهر را جست وجو می کرد فقط به پرستاری مهربان شباهت داشت که دلواپسی برای حال این موجودات آرام و قرارش را گرفته بود. درگذشت فریبا بر اثر سانحه رانندگی اتفاق سخت و غیرمنتظره ای بود که سینا و جمال را سخت پریشان کرد اما در لحظات غم و دلتنگی تنها چیزی که آنها را تسکین می داد محبت به مخلوقات زبان بسته بود. جمال در صنف فروش و توزیع خوراک حیوانات و پرندگان فعالیت می کرد. او هر روز پیش از شروع کاسبی سهم حیواناتی را که برای رسیدن رزق و روزی شان انتظار فریبا را می کشیدند کنار می گذاشت و سینا دورریز غذای رستوران ها و فروشگاه ها را جمع آوری می کرد.

  • پویش حامیان حیوانات

ماه ها طول کشید تا حیواناتی که به دستان مهربان فریبا خو گرفته بودند محبت آنها را بپذیرند اما آنچه سینا و جمال را غصه دار می کرد دیدن نامهربانی و ظلم برخی از انسان ها در حق این موجودات بی گناه بود؛ افرادی که باعث آزار و اذیت حیوانات می شدند وحیوانات و پرندگان خانگی بیمار و آسیب دیده را بدون مرهم و درمان در کوچه و خیابان رها می کردند. غم انگیزترین قسمت ماجرا جای خالی قانون برای پیشگیری از این اتفاق های ناخوش بود. سینا و جمال به صرافت افتادند با راه اندازی پویش حامیان حیوانات ضرورت توجه به شرایط نابسامان این موجودات را یادآوری نمایند. برگزاری نمایشگاه ها و برنامه های مختلف برای معرفی پویش به پایتخت نشینان کفایت می کرد اما 2 جوان محله فرمانیه مصمم بودند نه تنها اهالی تهران بلکه همه مردم کشور را با خود همراه نمایند. به ثمر نشستن این هدف، ساز و کاری مناسب می طلبید و برای سینا و جمال که دوچرخه سوارانی حرفه ای هستند رکاب زدن به نقاط دور و نزدیک کشور و ترویج اهداف پویش بهترین روش به نظر می رسید.

  • رکاب زنی از تهران تا مشهد

ایده بکر این دو جوان سنگ بنای کمپینی با عنوان رکاب برای زندگی شد و سفر سینا از تهران به مشهد نخستین قدم آنها بود. سینا در عرض 40روز 950 کیلومتر را رکاب زد و 50 شهر کوچک و بزرگ را پشت سر گذاشت. درحالی که باروبندیل سفرش به پلاکاردها و بروشورهای آموزشی خلاصه می شد. وقتی سینا در شهری کمپ می زد پیغام های روی دوچرخه اش افراد مختلف را با اهداف کمپین آشنا می کرد. بسیاری از این اشخاص با سعادت همراه می شدند و امضای آنها در طوماری که قانونگذاران را به حمایت از حیوانات دعوت می کرد ثبت می شد. سینا به هر شهری می رسید فیلم آموزشی نمایش می داد، هدایای مروج پیغام های کمپین را توزیع و پیش از ترک محل همراه اهالی زباله های معابر را جمع آوری می کرد.

او وقتی به تهران بازگشت 2 توله سگ پشمالوی مصدوم را که در بیابان پیدا نموده بود برای درمان به همراه آورد. سعادت و اسلامی قصد دارند به یاد مرحوم فریبا در شهر کرمان نقاهتگاه حیوانات دایر نمایند. سفر دوم آنها به سوی جنوب کشور است که به زودی شروع می گردد. این بار اسلامی هم سعادت را همراهی می نماید و چابهار تا اهواز را رکاب می زنند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 113

به "رکاب برای زندگی" امتیاز دهید

2 کاربر به "رکاب برای زندگی" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رکاب برای زندگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید