سوءاستفاده از گذرنامه مسافران برای ثبت گوشی

به گزارش مجله رویگری، با اتصال سامانه ثبت تلفن همراه مسافری گمرک به سرویس گذرنامه ناجا و ضابطه مند شدن واردات مسافری، نوع جدیدی از تخلف در حال گسترش است که در آن فرد متخلف از طرق مختلف همچون خرید اطلاعات از آژانس های مسافرتی و کاروان های زیارتی پس از دستیابی به اطلاعات هویتی شخص مسافر که به تازگی به کشور ورود داشته است، ابتدا اقدام به صدور سیم کارت بنام وی کرده و سپس با استفاده از سیم کارت صادر شده، کد ملی و شماره گذرنامه مسافر، اقدام به ثبت تلفن همراه مسافری می کند.

سوءاستفاده از گذرنامه مسافران برای ثبت گوشی

سامانه اطلاع رسانی رجیستری (همتا) گفت: چنانچه سیم کارت جدید به نام شخص مسافر صادر شود، پیامکی با سرشماره CRA.ir برای وی ارسال می شود. همچنین شخص مسافر می تواند با استفاده از اپلیکیشن دولت همراه و از بخش تعداد خطوط مشترکان تلفن سیار از صدور سیم کارت جدید به نام خود مطمئن شود.

در صورتیکه بدون اطلاع مسافر برای وی سیم کارتی صادر شده باشد، این امکان برای او وجود دارد که با شماره گیری شماره 195 و یا با مراجعه به به آدرس اینترنتی https://195.cra.ir، نسبت به ثبت شکوائیه در سامانه ثبت و پاسخگویی به شکایات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اقدام کند.

انتظار می رود اپراتورهای تلفن همراه کشور به عنوان متولی صدور سیم کارت و سازمان های گردشگری و میراث فرهنگی و سازمان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران به عنوان مراجع صدور مجوز فعالیت آژانس های هواپیمایی با اقدامات پیشگیرانه از شیوع این نوع تخلف که منجر به تضییع حقوق شهروندی آحاد جامعه می شود، جلوگیری کنند.

امروز وزیر ارتباطات نیز در توئیتی با اعلام این هشدار نوشت: عده ای کلاهبردار به حاجیان امسال سیم کارت رایگان دادند و سپس از مدارک آنها سوءاستفاده کرده و گوشی قاچاق ثبت کردند.

وی اضافه نمود: به نظر می رسد آنها ما را نشناخته اند و خواهند دید که حق الناس گفتن های ما الکی نیست. با دزدی مبارزه می کنیم چه بزرگ باشد و چه کوچک.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 264

به "سوءاستفاده از گذرنامه مسافران برای ثبت گوشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوءاستفاده از گذرنامه مسافران برای ثبت گوشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید