شکوری: من هم موافق اصلاح اساسنامه هستم اما زمانش الان نیست، بدهی فدراسیون خیلی کمتر از 50 میلیارد تومان است!

به گزارش مجله رویگری، سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال هم جزو موافقان اصلاح اساسنامه فدراسیون فوتبال است، اما اعتقاد دارد که فعلاً زمان مناسبی برای این کار نیست.

شکوری: من هم موافق اصلاح اساسنامه هستم اما زمانش الان نیست، بدهی فدراسیون خیلی کمتر از 50 میلیارد تومان است!

به گزارش خبرنگاران، ابراهیم شکوری، سرپرست دبیرکلی فدراسیون ضمن بیان این مطلب درباره اینکه گفته می شد با وجود نداشتن سابقه مدیریت برای پست دبیرکلی فدراسیون انتخاب شده است، گفت: اعضای هیئت رئیسه فدراسیون تصمیم گیرنده هستند و صلاح دانستند که من اینجا باشم و در اساسنامه هیچ بحثی برای سرپرست دبیرکلی نشده است و در قانون کشور هم چیزی وجود ندارد. تکلیفی به من شد و بنده هم این فرصت را غنیمت شمردم تا یک فضایی به فوتبالی ها داده شد و تا امروز 15 ماه از حضور من گذشته است.

سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال ادامه داد: یک مدتی همه صحبت ها و بحث ها در این مورد بود. طبق ماده 60 اساسنامه ایراداتی وجود دارد، ولی من سعی کردم با زمانی که می گذارم بتوانم بحث های اجرایی فدراسیون را با تلاش همکارانم به خوبی پیش ببریم. ضمن اینکه ما در سال گذشته پنج میزبانی مسابقات آسیایی را داشتیم که فکر می کنم در طول تاریخ بی سابقه بوده است. ما از فروردین ماه سال گذشته تا مهر ماه پنج رویداد را میزبانی کردیم و صفر تا صد آن را هم بچه های فدراسیون فوتبال انجام دادند. خدا را شکر در بحث اجرایی مسئله ای نداشتیم و آخرین کار ما هم بحث برگزاری انتخابات است و تا اینجا فرایند برگزاری انتخابات را پیش بردیم.

وی در پاسخ به این پرسش که عملکرد فدراسیون فوتبال در 15 ماهی که او به عنوان سرپرست دبیرکلی فعالیت داشته، چگونه بوده است، گفت: از روزی که من آمدم با موضوعات و مسائل متعددی روبه رو بودیم. اولین موضوع، حضور بازنشسته ها بود، بعد از آن بحث رفتن کی روش از تیم ملی پیش آمد و با انتخاب ویلموتس به عنوان سرمربی جدید تیم ملی روبه رو شدیم. در ادامه موضوع ورود بانوان به استادیوم ها را داشتیم. جدایی آقای تاج از فدراسیون موضوع بعدی بود که پیش روی مان قرار گرفت و بعد از آن برگزاری مسابقات لیگ قهرمانان آسیا و موضوع محرومیت باشگاه های ایرانی از میزبانی مطرح شد. همه این مسائل در این یک سال و نیم گذشته خیلی فشار سنگینی را به فدراسیون وارد کرد و ما سعی کردیم در بحث های اجرایی کار را به درستی پیش ببریم. باید این را قبول کنیم که در تحریم هستیم و تمام کشورهای اطراف ما در حال فشار به ایران هستند و یک کمپینی درست کردند که به ما آسیب بزنند و یکی از جاهایی هم که تأثیرگذار است ورزش و فوتبال است.

شکوری درباره این موضوع که اگر مسابقات فوتبال را از همان روز اول لغو می کردند و هفته بیست ویکم لیگ برتر را هم برگزار نمی کردند و بحث های مربوط به بازی سپاهان و پرسپولیس هم پیش نمی آمد، گفت: ببینید فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ مسئول برگزاری مسابقات هستند و بحث های تصمیم گیری درباره لغو مسابقات به هر دلیلی چه امنیتی و چه بهداشتی از حیطه فدراسیون و سازمان لیگ خارج است و ما در این خصوص کاملاً مطیع دستورات هستیم. ما طبق بیانیه ستاد ملی مبارزه با کرونا مسابقات را بدون تماشاگر برگزار کردیم. به هرحال طبق دستورات همه مسابقات به حالت تعلیق درآمد و امیدوارم که این مشکل حل شود و مسابقات ادامه پیدا کند.

وی در پاسخ به این پرسش که تکلیف بازی های تیم ملی در مسابقات مقدماتی جام دنیای چه شد، توضیح داد: دیروز و پریروز جلساتی در این خصوص در فیفا برگزار شد و همین امروز هم نمایندگان ما برای تصمیم گیری درباره بازی های تیم ملی در قطر بودند. فکر می کنم بازی ها تا شهریور ماه عقب بیفتد و باید منتظر صورتجلسه این جلسات باشیم. به احتمال زیاد بازی های فروردین و خرداد تیم ملی به عقب می افتد، ولی طبق درخواست ما ترتیب مسابقات عوض نمی شود و ابتدا با هنگ کنگ و کامبوج بازی می کنیم و بعد بازی های خرداد برگزار می شوند.

سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال درباره رقم قرارداد ویلموتس و صحبت هایی که از رقم هایی بالای 100 میلیارد تومان مطرح می شود، اظهار کرد: قرارداد ویلموتس سه ساله و تا سرانجام جام دنیای و جام ملت های 2023 بود و رقم قرارداد تقریباً همین عدد بوده که مطرح شده است، ولی دو بند در قرارداد فدراسیون و ویلموتس ذکر شده است. بند یک این است که قرارداد در شرایط تحریمی منعقد می شود و بحث دیگر این است که هر نفر از طرف قرارداد، اگر قرارداد را به هم بزند باید سه ماه غرامت پرداخت کند. ویلموتس فکر می کنم این بند را در قرارداد ندیده است و پیگیری که دوستان حقوقی ما در فیفا انجام می دهند این است که ویلموتس از ما جدا شده و سه ماه بیشتر هم از ما پول دریافت کرده است. قطعاً ما در این قضیه مسئله ای نخواهیم داشت.

شکوری در پاسخ به این پرسش که اگر فدراسیون فوتبال قبل از بازی عراق موافق جدایی ویلموتس بود، مسائلش کمتر بود، گفت: او به این دلیل می گفت نمی خواهم بیایم که پولی نگرفته بود. ما در حال تحریم بودیم و یک ماه زمان برد تا پول را جابه جا کنیم. انتقال پول ما به هر نحوی دچار مشکل است. با توجه به اینکه از فیفا هم خواسته ایم مطالبات ما را به حساب سرمربی تیم ملی واریز کند، این موضوع می تواند به ما در این قضیه کمک کند.

وی ادامه داد: ما امیدواریم که شکایت او به نتیجه ای نرسد و علاوه بر آن دفاعیات مان را هم به فیفا ارسال کردیم و شکایت مان را در خصوص سه ماه حقوق بیشتری که دریافت کرده است، ارائه کرده ایم. ویلموتس در بدترین حالت این سه ماه را باید به ما برگرداند و ما منتظریم که ببینیم دادگاه فیفا چه تصمیمی می گیرد.

سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال در خصوص اینکه آیا رقم دقیقی از بدهی های فدراسیون فوتبال وجود دارد یا خیر، گفت: بله ما یک رقم نسبتاً دقیق داریم، اما من اگر اجازه دهید الان اعلام نمی کنم. من الان در حال تهیه یک یادداشت دقیقی در خصوص نقاط ضعف و قدرت فدراسیون هستم تا آن را تقدیم رئیس جدید کنم و قسمت هایی که می تواند به ما ضربه بزند را در اختیار رئیس بعدی فدراسیون قرار دهم تا از این اطلاعات استفاده کند. در حال تهیه این یاداشت هستیم تا ان شاءالله هر کسی که انتخاب شد، بتواند فوتبال ما را به جایگاه واقعی خود برساند.

شکوری در پاسخ به این پرسش که آیا بدهی بین 150 تا 200 میلیاردی فدراسیون فوتبال صحت دارد یا خیر و اینکه آیا این بدهی با احتساب شکایت مارک ویلموتس است، گفت: خیر، بدهی فدراسیون خیلی کمتر از این رقم هاست و شایعات درست نیست. اگر صد و خرده ای میلیارد شکایت ویلموتس را حساب کنیم، بله به این می رسد. بدهی فدراسیون خیلی کمتر از 50 میلیارد تومان است.

وی درباره بحث تبلیغات محیطی مسابقات لیگ برتر و ناراحتی باشگاه ها از عدم اختصاص درآمد این بخش به آنها گفت: یک بحثی داریم که استادیوم ها در اختیار باشگاه ها نیستند. به طور مثال تیم ملی اگر در استادیوم آزادی بازی کند، بین 250 تا 300 میلیون تومان باید اجاره این استادیوم را بدهیم. به نظرم تبلیغات محیطی کفاف این را هزینه ها را نمی دهد. مثلاً استقلال در طول یک فصل 15 بازی باید در استادیوم آزادی انجام دهد و با احتساب هر بازی 250 تا 300 میلیون تومان، هزینه زیادی فقط برای اجاره استادیوم می شود. این پول ها از سوی سازمان لیگ پرداخت می شود و اگر چیزی بماند به باشگاه ها پرداخت می شود. ضمن اینکه ما سال گذشته یک درآمد خیلی خوب از تبلیغات محیطی داشتیم. اسناد و مدارک موجود است. ما امسال یک قرارداد خوب بستیم و کلیه درآمدها به سازمان لیگ آمده و بعد تقسیم شده است. این اتفاق خوبی است. فکر می کنم اگر لیگ امسال ادامه پیدا کند باشگا های ما می توانند درآمد خوبی داشته باشند.

سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال در ادامه با اشاره به درآمد حق پخش تلویزیونی باشگاه ها توضیح داد: ما بحث حق پخش را داریم. در کل دنیا 60 درصد درآمد فوتبال از حق پخش است. تا زمانی که این حق محقق نشود، نه تنها امسال، بلکه در سال های بعد هم با این مسائل روبه رو خواهیم بود.

شکوری در ادامه درباره صحبت هایی که در خصوص غیرقانونی بودن او در پست دبیرکلی است، بیان کرد: مسئولیت این موضوع و سرپرستی من کاملاً با هیئت رئیسه و ریاست فدراسیون است. داخل اساسنامه چیزی در خصوص این مسئله نوشته نشده است. الان همه به استناد این اساسنامه از من ایراد می گیرند، اما به همین اساسنامه هم ایراد می گیرند. در خصوص بدهی اما به صراحت می گویم مبلغ این حد که می گویند نیست. بدهی داریم، ولی درآمدهایی هم داریم که در فیفا بلوکه شده است. ضمن اینکه ما زیر ساخت هایی هم در مرکز ملی فوتبال ایجاد کرده ایم و طی روزهای آینده هم ساختمان فوتسال را افتتاح می کنیم. ما توسعه زیرساخت ها را متوقف نکردیم و هزینه کرده ایم، اما با توجه به پول های که در فیفا داریم، مسئله ای نخواهیم داشت.

وی در رابطه با اینکه در گذشته بیان کرده بود انتخابات فدراسیون فوتبال را با اساسنامه کنونی برگزار خواهند کرد، توضیح داد: براساس همین اساسنامه به من انتقاد می شود. نه تنها اساسنامه فدراسیون فوتبال ما، بلکه اساسنامه کلیه کشورها هر ساله و هر دو سال یک بار مورد بازبینی قرار می گیرد. من هم موافق این اتفاق هستم، ولی زمانش الان نیست. چون پست ریاست و دبیرکلی فدراسیون ما سرپرست است. اگر رئیس انتخاب و از او تعهد گرفته می شد که ظرف سه ماه آینده این اصلاحات انجام شود، بهتر بود.

سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال در پاسخ به این پرسش که چرا در دو سال گذشته اصلاحات اساسنامه انجام نشده است، بیان کرد: از زمانی که من آمدم در مرداد ماه سه نفر از فیفا آمدند و در خصوص اساسنامه شروع به بحث کردیم. ایراداتی که به ما گرفتند فکر می کنم بسیار محدود است. ان شاءالله بعد از کسب اجازه از هیئت رئیسه می توانیم ایرادات گرفته شده را به نمایش بگذاریم. بیشتر بحث اصلی این است که وزیر ورزش و معاون ایشان و شخصی که در AFC داریم، نباید حق رأی در مجمع داشته باشند. البته نکات دیگری هم وجود دارد که محدود است. ما اگر امروز اصلاح اساسنامه را شروع کنیم، اساسنامه باید به هیئت رئیسه برود و بعد یک مجمع فوق العاده تشکیل شود.

وی در پاسخ به این پرسش که به نظر می رسد فیفا اجازه به برگزاری انتخابات نمی دهد، گفت: ما یک نامه مجدد به فیفا ارسال کردیم و تا الان جواب فیفا نیامده است. قطعاً ما دنبال این نیستیم که فوتبال مان ضربه بخورد.

سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال درباره این موضوع که منتقدان می گفتند تا زمانی که سعید آذری مطرح نکرد، فدراسیون اعلام نکرد که نمایندگان فیفا به ایران آمده اند، توضیح داد: آقای آذری از دوستان خوب ماست و ارادت خاصی به او دارم. آن چیزی که تعیین بود اساسنامه باید تغییر می کرد و این پروسه طی می شد و از قبل هم قرار بر این بود که انتخابات اردیبهشت ماه برگزار شود، ولی آقای تاج از فدراسیون جدا شدند و باعث شد انتخابات را زودتر برگزار کنیم. چیزی که فیفا از ما می خواهد این است که اساسنامه را اصلاح کنیم. اگر فیفا موافقت کند انتخابات را برگزار می کنیم، ولی اگر فیفا موافقت نکند به دلیل اینکه نهاد بالادستی ماست. ما باید به سمت اصلاح اساسنامه برویم.

شکوری در پاسخ به این پرسش که پیش نویس اساسنامه ای که دوستان می گویند برای چه زمانی است، گفت: تقریباً برای سه تا چهار ماه گذشته است. مرداد ماه گذشته دو نفر از فیفا و یک نفر از AFC آمدند و ما بند به بند اساسنامه را جلو رفتیم و درباره همه بندها صحبت شد و دوستان فیفا خواستند که نظرات مان را بگوییم. دو سه جلسه تشکیل شد و باید درباره نامه فیفا که در آن مطرح شده بود که چهار پنج بار با فدراسیون فوتبال ایران مکاتبه کرد ه اند بگویم که این مکاتبات به هیچ عنوان با دبیرکل و رئیس فدراسیون نبوده و تنها به صورت ایمیل بوده است. من 47 ایراد فیفا را ندیدم، ولی چیزی که فیفا برای ما ارسال کرده بحث هایی است که در فدراسیون موجود است و تغییر آنچنانی با اساسنامه گذشته ما ندارد.

وی درباره این موضوع که به دلیل اینکه می گوید اساسنامه فدراسیون تغییرات زیادی ندارد و با توجه شیوع ویروس کرونا، انتخابات فدراسیون هم ملغی است، باید ظرف دو سه ماه اصلاح اساسنامه انجام شود، گفت: ما کمتر از 10 روز تا انتخابات فرصت داریم و ظرف همین هفته اعضای هیئت رئیسه باید تصمیم نهایی را درباره برگزاری یا عدم برگزاری انتخابات فدراسیون بگیرند. اگر فیفا بر اصلاح اساسنامه تأکید داشته باشد، ما باید سریعاً سراغ اصلاح اساسنامه برویم و اگر فیفا تأکید هم نداشته باشد، ما باید اساسنامه را به روز کنیم. مطمئن باشید هم بنده و هم فدراسیون فوتبال و هم هیئت رئیسه و اعضای مجمع مسئله ای با تغییر اساسنامه نداریم.

سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال در پاسخ به این پرسش که آیا یکی از ایرادات فیفا در خصوص حضور او در کمیته تعیین صلاحیت است، توضیح داد: یکی از کمیته هایی که وجود دارد کمیته تأیید صلاحیت است که مدارک را چک می کند. داخل اساسنامه ما هم همین موضوع هست و یک مورد هم بحث کمیته استیناف است که فیفا بیان کرده که انتخاب اعضای این کمیته ها باید در مجمع تصمیم گیری شود و نفرات تعیین شوند. فکر می کنم این ایرادات خوب است و سلامت انتخابات را بیشتر می کند و تمام اعضا این موضوع را تأیید کردند.

شکوری در سرانجام در خصوص این موضوع که می گویند آقازاده است و با فرزندان مسئولان فدراسیون ارتباط داشته، گفت: من تا به حال پسر آقای ساکت را ندیدم و به تازگی هم پسر آقای تاج را دیده ام. من آقازاده نیستم و همه دوستان مرا می شناسند و اگر این اتفاق افتاده که من در فدراسیون فوتبال حضور دارم اول از همه خواست خدا بوده است و بعد از آن هم دوستانی داشتم، مثل سعید دقیقی که خیلی کمکم کردند. زمانی که وارد فدراسیون فوتبال شدم سعی کردم فوتبالی ها را به فدراسیون بیاورم مثل نیما نکیسا، سعید دقیقی و فراز فاطمی. امیدوارم انشالله این فرایند ادامه پیدا کند و بتوانیم از خانواده فوتبال در فدراسیون فوتبال دفاع کنیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 752

به "شکوری: من هم موافق اصلاح اساسنامه هستم اما زمانش الان نیست، بدهی فدراسیون خیلی کمتر از 50 میلیارد تومان است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکوری: من هم موافق اصلاح اساسنامه هستم اما زمانش الان نیست، بدهی فدراسیون خیلی کمتر از 50 میلیارد تومان است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید