مدالی جز طلا ندارم، زندگی عادی می خواهم، مصائب قد 2.44 سانتی متری

به گزارش مجله رویگری، به گزارش خبرنگاران، کاپیتان تیم ملی نیست و سابقه بسیاری از هم تیمی هایش از حیث تعداد دفعات حضور و مدال آوری در رویدادهای عظیم به ویژه بازی های پارالمپیک را هم ندارد با این حال هر زمان صحبت از والیبال نشسته ایران می گردد خیلی از نگاه ها و توجهات را به سمت خود جلب می نماید به خاطر برخی از ویژگی ها و بیشتر از همه قد بلندش.

مدالی جز طلا ندارم، زندگی عادی می خواهم، مصائب قد 2.44 سانتی متری

صحبت از مرتضی مهرزاد است؛ اسپکر تیم ملی والیبال نشسته ایران که از او با 2 متر و 44 سانتی متر به اسم بلندترین مرد ایران و حتی دومین مرد بلند جهان یاد می گردد اگرچه خودش می گوید این لقب را نه فرد مسئولی به صورت رسمی به من اختصاص داده و نه دیدم که جایی ثبت رسمی شده باشد، فقط آن را شنیده ام.

با این حال مرتضی مهرزاد که حضورش در یک برنامه تلویزیونی پایش را به والیبال نشسته باز کرد، تاکید دارد همین قد بلندش با وجود دردسرهایی که برایش درست نموده، بیشتر از هر فاکتور دیگری یاری حالش بوده برای حضور در ورزش قهرمانی طوری که از سال 88 در والیبال نشسته فعالیت دارد و از سال 94 تا به امروز هم عضو تیم ملی این رشته است.

کسب 8 مدال از شرکت در رویدادهای بین المللی نتیجه 6 سال حضور ثابت و ادامه دار در ترکیب تیم ملی والیبال نشسته بود، مسابقات قهرمانی آسیا (2017 چین و 2019 تایلند)، مسابقات بین قاره ای (2018 چین)، بازی های آسیایی (2018 اندونزی)، مسابقات قهرمانی جهانی (2018 هلند)، لیگ جهانی (2018 ایران) و بازی های پارالمپیک (2016 ریو و 2020 توکیو) رویدادهایی بوده که مرتضی مهرزاد از حضور در آنها صاحب مدال شده است.

رکورد جالب توجه در خصوص این ملی پوش والیبال نشسته اینکه او هیچ رویدادی را بدون مدال تمام ننموده و تمام مدال هایی که تا به امروز به دست آورده به رنگ طلا بوده نه نقره یا برنز؛ آخرین مدال مرتضی مهرزاد با تیم ملی والیبال نشسته ایران از حضور در بازی های اخیر پارالمپیک توکیو به دست آمد. او تاکید دارد که تا یک سال آینده 4 طلای دیگر را تصاحب خواهد نمود.

* خبرنگاران - گروه ورزش: تیم ملی والیبال نشسته برای هفتمین بار قهرمان بازی های پارالمپیک شد. سهم شما از این تعداد قهرمانی حضور در چند دوره است؟

- مرتضی مهرزاد: از سالی که وارد تیم ملی والیبال نشسته شدم تا به امروز در دو دوره بازی های پارالمپیک شرکت کردم و در هر دو دوره هم قهرمان شدم. یعنی من در 5 قهرمانی این تیم نقشی نداشتم.

* از چه سالی وارد تیم ملی والیبال نشسته شدید و به غیر از دو دوره بازی های پارالمپیک در چه رویدادهای دیگری شرکت داشتید؟

- سال 94 برای اولین بار وارد ترکیب تیم ملی شدم. تقریباً برای تمام رقابت های رسمی آسیایی و جهانی در ترکیب تیم ملی قرار گرفتم و همه آنها را با قهرمانی تمام کردم.

* یعنی شما هیچ مدال نقره و برنزی از مسابقات ندارید؟

- نه؛ 8 مدال با تیم ملی والیبال نشسته گرفتم که همه طلا هستند. البته دو نفر از هم تیمی هایم (مهدی بابادی وند و حسین گلستانی) هم شرایط مشابه من دارند.

* در هر صورت این رکورد برای شماست که تمام مسابقات را با قهرمانی تمام نموده اید؟

- بله؛ رکورد خوبی است اما من هم تیمی هایی دارم که افتخارات و موفقیت های بهتر و بیشتری نسبت به من دارند، کسی که 3 طلای پارالمپیک و 2 نایب قهرمانی دارد.

* با این حال مرتضی مهرزاد بیشتر از خیلی از هم تیمی هایش در کانون توجهات است.

- متاسفانه همین طور است. واقعاً می گویم متاسفانه چون این شرایط را دوست ندارم. بارها گفته ام از اینکه در کانون توجهات هستم، خیلی راضی نیستم. از نظر تجربه، فنی، موفقیت و حتی اخلاقی پائین تر از هم تیمی هایم هستم اما توجهات به من بعضاً خیلی بیشتر است. شاید این مسئله به خاطر قد بلندم است اما این حجم توجه خوب نیست، بابت آن اذیت می شوم.

* البته قطعاً به جز قد معیارهای دیگری هم برای خوب بودن دارید که حتی باعث شد در ماه جولای سال 2018 به اسم برترین بازیکن ماه از طرف کمیته بین المللی پارالمپیک انتخاب شوید؟

- به هر حال هر بازیکنی قابلیت های فنی خودش را دارد اما در کل حجم توجهاتی که روی من است را دوست ندارم.

* توجهاتی که به شما می گردد روی کار شما چه تاثیری دارد. بیشتر باعث انگیزه می گردد یا بار روانی ایجاد می نماید؟

- البته همه توجهات از روی لطف و محبت افراد است. من هم بابت همه آنها انگیزه می گیرم اگرچه حس می کنم مسئولیتم را سنگین تر می نماید. همین مسئله هم البته یاری می نماید تا با جدیت بیشتری تمریناتم را دنبال کنم اما در کل از این شرایط راضی نیستم.

* به موضوع قدتان اشاره کردید و اینکه بی تاثیر در خیلی از توجهات نیست. درست است که بلندترین مرد ایران و حتی دومین مرد بلند جهان هستید؟

- خودم هم شنیده ام اما راستش را بخواهید اهمیتی برایم ندارد به خصوص که این لقب را نه فرد مسئولی به صورت رسمی به من اختصاص داده و نه دیدم که جایی ثبت رسمی شده باشد. فقط شنیده ام. داشتن یا نداشتن این القاب هم تاثیری به حالم ندارد. چه بلندترین مرد ایران باشم و چه نباشم، کارم را انجام می دهم و زندگی ام را می کنم. بابت این مسئله فایده ای عاید حالم نشده است بلکه سختی هایی هم دارم.

* از این مصائب بگویید و اینکه قد 2 متر و 44 سانتی متری چه تاثیری روی زندگی شخصی شما گذاشته است؟

- طبیعی است که کل زندگی ام را تحت تاثیر قرار داده است. به همان میزان که برایم در والیبال نشسته خوب است، در زندگی غیرورزشی مشکل ساز است. به خاطر قدم خیلی جاها نمی روم، سوار هر ماشینی نمی شوم، برای خرید عادی لباس و کفش مشکل دارم و … همه نوع پوشاک به صورت استاندارد در بازار و مغازه ها وجود دارد که هیچیک برای من نیست چون قدم استاندارد نیست.

* به جز مسئله قد، حضور در تیم ملی والیبال نشسته و قهرمانی های متوالی چقدر فرایند طبیعی زندگی عادی شما را تحت تاثیر قرار داده است؟

- من هم شرایط خاص زندگی خود را دارم که البته به آن تا حد زیادی عادت نموده ام اما راستش را بخواهید دلم گاهی زندگی عادی را می خواهد. من ساکن چالوس هستم و بعضاً دوست دارم مانند دیگر افراد به راحتی در ساحل قدم بزنم یا گاهی خرید بروم اما خیلی کم می توانم به خصوص که خیلی مورد توجه هستم. البته مردم همه لطف دارند اما حجم توجهات و در کل شرایطم باعث شده بیشتر در خانه بمانم مگر اینکه مجبور باشم. دوست دارم گاهی مانند مردم عادی زندگی کنم.

* از مشکل خرید پوشاک و کفش گفتید. واقعاً چگونه آن را رفع می کنید؟

- به سختی، من حتی برای لباس تیم ملی هم مشکل دارم اما خوشبختانه دوستانی دارم که در کار پوشاک هستند و معمولاً به وسیله آنها اقدام به تهیه پوشاکم می کنم. در کل اما خرید عادی برایم حسرت شده است.

* به والیبال نشسته بازگردیم و اینکه از انتخاب این رشته برای فعالیت ورزشی پشیمان نیستید؟

- والیبال نشسته انتخاب من نبود که حالا بابت آن پشیمان باشم. سال 88 در یک برنامه تلویزیونی شرکت کردم (ماه عسل) یکی از افرادی که در تیم والیبال نشسته چالوس بود برنامه را دیده بود. بعد از آن به سراغم آمد و من را به حضور در این رشته و فعالیت در آن ترغیب کرد. شاید اگر آن دوستم در رشته ای دیگر فعالیت داشت راستا هم به سمت همان رشته می شد.

* به هر حال وارد رشته ای شدید که توانایی و شرایط موفقیت در آن را داشتید؟

- نمی دانم اسمش را شانس بگذارم، قسمت یا تصادف اما به هر حال باعث شد که همان ابتدا وارد رشته ای بشوم که شرایط فیزیکی ام کاملاً متناسب با آن است. راستش را بخواهید خیلی استعداد و توانایی ذاتی در والیبال نشسته ندارم. بیشتر قدم یاری حالم است. حتی در والیبال ایستاده هم قد فاکتوری معین کننده است. در والیبال نشسته هم قد و بلندی دست کاملاً در عملکرد بازیکن موثر است که من هر دو را خیلی زیاد دارم.

* به هر حال اگر تمرین و ممارست مکمل این قابلیت های فیزیکی نمی شد، موفقیت هم به دست نمی آمد.

- بله؛ در واقع من سعی کردم تمرین لازم را برای برترین استفاده از ویژگی های ذاتی که دارم، داشته باشم اما می گویم اگر قد به این بلندی نداشتم شاید اصلاً به اینجا نمی رسیدم. موفقیت امروزم را مدیون قدم هستم (خنده)

* با همه این شرایط فکر می کنید تا چه زمان در ترکیب تیم ملی والیبال نشسته حضور داشته باشید؟

- تصمیم گیری در این زمینه فقط با من نیست. مربیان و مسئولان معین کننده بخشی از آن هستند. به من باشد فعلاً به جدایی و خداحافظی که اصلاً فکر هم نمی کنم به خصوص که حداقل در والیبال نشسته سن و سال خیلی معین کننده نیست. تیم ما بازیکنانی داردکه 42 یا 43 ساله هستند. تیم بوسنی بازیکنی با بیش از 50 سال سن دارد. بنابراین من که 34 - 33 ساله هستم می توانم فعلاً بازی کنم اگر آمادگی ام را حفظ کنم و مربیان هم بخواهند.

* با این اوصاف باید در اردوی پیش روی تیم ملی والیبال نشسته و مسابقات این تیم کماکان شاهد حضور مرتضی مهرزاد باشیم؟

- فکر کنم اولین اردوی تیم ملی والیبال نشسته برای مسابقات قهرمانی آسیا باشد. بعد از آن هم این تیم باید برای لیگ جهانی، مسابقات جهانی و بازی های آسیایی آماده گردد. مصمم هستم در همه این رویدادها شرکت کنم و 4 مدال طلای دیگر به دست بیاورم. این هدف من برای یک سال آینده است.

* البته بعید است هیچ مدالی به میزان طلای پارالمپیک دلچسب باشد؟

- قطعاً مدال پارالمپیک ارزش زیادی دارد به خصوص که اگر طلا باشد.

* قهرمانی در پارالمپیک توکیو در شرایطی به دست آمد که کرونا تاثیر زیادی روی شرایط تمرینی همه تیم ها گذاشته بود. با این حال ایران توانست از اسم قهرمانی خود دفاع کند. این موضوع به خاطر قدرت خود تیم بود یا شرایط حریفان و احتمالاً ضعیف بودن آنها هم یاری حال شد؟

- اصلاً نمی توان در خصوص پارالمپیک به مسئله کم کاری و ضعیف بودن تیمی فکر کرد. درست است که والیبال نشسته ایران زبانزد است اما واقعاً در توکیو مقابل هیچیک از حریفان مان از پیش برنده نبودیم. ما وظیفه داشتیم کوشش کنیم و انصافاً از این حیث بهتر از حریفان بودیم. تنها دلیلی که باعث قهرمانی دوباره شد، همین بود؛ کوشش و تمرین بیشتر و بهتر و گرنه حریفان مان هر کدام مدعی بودند.

* با این حال پاداشی که دریافت می کنید نصف پاداش دیگر ورزشکارانی است که در المپیک یا پارالمپیک قهرمان شدند.

- این درد همیشگی ماست. تمام جهان بازیکنان والیبال نشسته ایران را می شناسند. خیلی از کشورها از ما الگو می گیرند. بازیکنان آنها از تماشا بازیکنان ایران ذوق زده می شوند. فکر می کنم پرافتخارترین ورزشکار ایران بازیکن والیبال نشسته باشد که 3 طلا و 2 نقره پارالمپیک را دارد. بعضی از بازیکنان ما زبانزد هستند با همه اینها باید بابت هفتمین قهرمانی باید پاداش نصف و نیمه بگیریم. این انصاف نیست.

* تا به امروز اعتراض و گلایه خود را بابت این موضوع مطرح نموده اید؟

- بله، بارها گفته ایم. به وزیر قبلی ورزش و مدیران مختلف اعلام نموده ایم. برچه اساس پاداش قهرمانی بازیکنان یک رشته تیمی باید نصف رشته های انفرادی باشد؟ ما در توکیو به فاصله 12 ساعت بعد از بازی باید تمرین می کردیم تا برای بازی بعد آماده شویم. قهرمانی را سخت به دست آوردیم. پیش از این چند بار به این مسئله اعتراض کردیم اما گوش شنوایی نبود. امیدوارم وزیر نو ورزش که خود ورزشی است توجه لازم را داشته باشد.

* به لحاظ حقوقی چه شرایطی دارید؟

- کمیته ملی پارالمپیک تا پیش از این بازی های پارالمپیک به ما حقوق می دهد که بلافاصله بعد از اتمام بازی ها قطع می گردد. مبلغ این حقوق برای بازی های توکیو 5 میلیون و 400 هزار تومان بود. تنها حقوق ثابت من و خیلی از ورزشکاران، دریافتی است که از صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان داریم. خنده دار است که من با 8 طلای آسیایی و جهانی و پارالمپیک حقوق 749 هزار تومانی از این صندوق می گیرم.

* هیچ کسی پیگیر مسائل اقتصادی مربوط به شما نبوده است؟

- انصافاً سرمربی تیم ملی (هادی رضایی) همواره پیگیر حقوق بازیکنان بوده اما پاداش ما نصف بوده و حقوق مان هم همین.

* صحبت از هادی رضایی شد. چه نظری در خصوص این مربی و موضوع انتها همکاری اش با تیم ملی والیبال نشسته دارید.

- آقای رضایی سرمربی تیم ملی است اما به جزو این همواره پیگیر حق و حقوق بازیکنان بوده، مسائل مربوط به البسه ملی پوشان را پیگیری نموده و … در کل حکم آچار فرانسه را دارد. واقعاً حیف است اگر تیم ملی این مربی را از دست بدهد. البته بعید هم می دانم مسئولان اجازه دهند او و تیم ملی به انتها خط برسند.

* در صورتیکه به هر دلیلی برای مسابقات پیش رو هادی رضایی راهنمایی تیم ملی والیبال نشسته را بر عهده نداشته باشد بازهم حاضر به حضور درترکیب این تیم هستید؟

- به هر حال من بازیکن هستم و موظفم در هر شرایطی در خدمت تیم باشم اما دوست دارم با هادی رضایی مسابقات آینده را هم تجربه کنم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 مهر 1400 بروزرسانی: 2 مهر 1400 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1698

به "مدالی جز طلا ندارم، زندگی عادی می خواهم، مصائب قد 2.44 سانتی متری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدالی جز طلا ندارم، زندگی عادی می خواهم، مصائب قد 2.44 سانتی متری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید