مقدمات واگذاری خانه حشمت لشکر سرخه توسط اداره فنی صندوق احیا در حال اجرا است

به گزارش مجله رویگری، مدیرفنی صندوق احیا و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی، از خانه های تاریخی استان سمنان بازدید کرد و در جریان این بازدید گفت: مقدمات واگذاری خانه حشمت لشکر سرخه توسط اداره فنی صندوق احیاء در حال اجرا است.

مقدمات واگذاری خانه حشمت لشکر سرخه توسط اداره فنی صندوق احیا در حال اجرا است

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی صندوق احیا و بهره برداری از اماکن و بناهای فرهنگی تاریخی، در جریان بازدید خشایار نیکزاد که با همراهی مهدی جمال سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان، حسن تسبیح پور رئیس حراست صندوق احیا و مریم طبائیان ناظر ستادی این صندوق انجام شد، از خانه های تاریخی تدین، طاهریان و حشمت لشگر بازدید به عمل آمد.

خانه تدین از بناهای صندوق احیا است که پس از طی مراحل قانونی با کاربری صنایع دستی، اقامتی و پذیرایی به بخش خصوصی واگذار شده و هم اکنون این بنا در مراحل اجرایی مرمت است.

این بنا در سال های دور، متعلق به یکی از تجار معتبر سمنانی بوده در خیابان طالقانی شهر سمنان واقع شده و ساخت آن مربوط به اواخر دوره قاجاریه است . این بنا دارای حوضخانه، تالارهای زمستان نشین و تابستان نشین، اصطبل، آشپزخانه، حیاط مرکزی و معماری گودال باغچه است که یکی از تکنیک های معماری سنتی ایران به شمار می رود.

بادگیر بلند و حجیم بخش تابستان نشین نیز یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد این بناست. این بنا در عکس های میرزا عبدالله قاجار، عکاس مخصوص ناصر الدین شاه، که درسال1284 هجری قمری گرفته شده هم دیده می گردد .

خانه طاهریان نیز از دیگر بناهای واگذار شده صندوق احیاء در سمنان است که در حال طی مراحل پایانی مرمت بوده و در سمنان، محله اسفنجان، نزدیک خیابان ابوذر واقع شده است.

این اثر در تاریخ 25 اسفند 1379 با شماره ثبت 3109 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این عمارت خانه خان محله اسفنجان سمنان بوده که آب شرب محله را نیز تامین می نموده است. محله اسفنجان با مرکزیت تکیه پهنه با قدمت بیش از سه هزار سال، بناهایی چون مسجد امام، مسجد جامع، بازار، حمام پهنه و تکیه پهنه را در خود جای داده است .

سبک و سیاق خانه طاهریان سمنان یادآور معماری اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی بوده که به نوعی از الگوهای قدیم خود پیروی نموده است.

همچنین خانه حاج حشمت لشکر (ابراهیم خان) نیز که در جریان این سفر مورد بازدید نهاده شد در شهر سرخه سمنان واقع شده و در آینده نزدیک در لیست واگذاری­های صندوق احیا قرار خواهد گرفت.

این بنا نماد معماری مناطق کویری است و به شماره ملی 29743 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. از آنجا که مالک اصلی این خانه قاجاری حاج حشمت خان پیوندی (حاکم وقت منطقه) بوده به همین جهت به خانه حاج حشمت معروف شده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 10 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 84

به "مقدمات واگذاری خانه حشمت لشکر سرخه توسط اداره فنی صندوق احیا در حال اجرا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقدمات واگذاری خانه حشمت لشکر سرخه توسط اداره فنی صندوق احیا در حال اجرا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید