نبود درآمد پایدار در شهرداری دیواندره

به گزارش مجله رویگری، محمد محمودی - سخنگوی شورای شهر دیواندره: شهرداری یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین سازمان هایی است که صندلی ویژه ای در معادلات و ارتباطات مردمی در حوزه شهر و شهرنشینی دارد.

نبود درآمد پایدار در شهرداری دیواندره

این صندلی ناشی از تعریف توضیح وظایف گسترده آن در حوزه فعالیت ها در شهر به عنوان بزرگ ترین سازمان اجرایی است. طبیعی است که رضایت شهروندان از این سازمان و فعالیت های مستمر آن یکی از اصلی ترین دغدغه های مسئولان است. از آنجا که شهردار تهران بعد از 17 سال در جلسات هیات دولت حضور پیدا می نماید، احتیاج است دیدگاهی کشورشمول داشته باشد و به عنوان نماینده شهرداران ایران عمده مسائل همه گیر شهرداری ها را در این جلسات مطرح و با دولتمردان چاره ای برای آن بیندیشند.

مسائل شهرداری های کشور در بعضی موارد مشترک و در بعضی دیگر منحصر هستند، اگر مسائل همه گیر حل شوند مسائل جزئی هم تحت تاثیر برطرف مسائل بزرگ از بین خواهند رفت. شهرداری ها قلب زنده هر شهری هستند. امیدواریم حضور شهردار تهران در جلسات هیات دولت فتح بابی برای برطرف مسائل شهرداری ها شود و همه ما این موضوع را به فال نیک می گیریم. یکی از اصلی ترین رکن های هر سازمان مباحث مالی و نحوه تامین اعتبارات آنهاست و شهرداری ها هم از این قاعده مستثنا نیستند.

در شهر دیواندره سابقه تاسیس شهرداری به سال 1342 برمی شود و بعد از گذشت 56 سال از تاسیس آن، به رغم تمامی زحمات دلسوزان پیشین، هنوز مسائلی در جهت چرخ های پیشرفت این سازمان وجود دارد که می توان به موارد زیر به عنوان اصلی ترین ها پرداخت:

درآمد پایدار موضوعی بسیار تاثیرگذار و مهم که در شهرهای کوچک عدم وجود آن خود بزرگ ترین مانع برای ارائه خدمات و باعث وابستگی به درآمدهای خاصتا ناشی از پرداخت عوارض مردمی است که بیشترین نارضایتی های مراجعان نیز از همین مورد است و ایجاد و حمایت از درآمد پایدار برای شهرداری ها یکی از مهم ترین موارد است که مستلزم نگاه ویژه مسئولین و نهادینه کردن این امر است.

تخصیص اعتبارات جهشی به منظور جبران عقب ماندگی های عمرانی و اجرای زیرساخت های ضروری و اصولی، یکی از اصلی ترین محرک های پیشرفت شهرداری ها و برای شهر ما دیواندره به مثابه نوشدارویی است که هرچه دیرتر به این شهرداری ها تزریق شود، هزینه های جانبی بیشتری را بر پیکره شهر و سازمان وارد نموده ایم. تکمیل و تجهیز ماشین آلات (قلب تپنده هر شهرداری) و خودکفا کردن و عدم احتیاج شهرداری ها به ماشین آلات استیجاری از یک سو باعث صرفه جویی در هزینه های کارهای اجرایی و خدماتی و از سوی دیگر باعث تسریع در انجام فعالیت های این دولت کوچک است.

برطرف مسائل مالی شهرداری دیواندره و آماده سازی فضایی برای ایجاد درآمد پایدار، شهری پویا و توسعه یافته را به همراه خواهد داشت. هر دستگاهی که هدف خدمت را دنبال کند و مردم با تمام وجود آن را لمس نمایند، احتیاجمند منابعی است که بیشتر شهرداری های شهرهای کوچک با کمبود آن مواجهند، اگر ماشین آلات تکمیل در اختیار شهرداری ها قرار گیرد هزینه ها راحت تر مدیریت می شود و شهرداری توان خدمت رسانی به نقاط بیشتری را پیدا می نماید.

کارهای عمرانی شهرهای در حال توسعه بیشتر است و همزمان باید در چند نقطه فعالیت عمرانی را آغاز کرد و این موضوع احتیاج به امکانات، اعتبارات و نیروهای بیشتری نیز دارد. دیواندره در راستای فعالیت های عمرانی احتیاجمند توسعه کارخانه آسفالت و ایجاد کارگاه های فراوری محصولات مصرفی در معابر است. شورای پنجم شهر در این زمینه تمام توان خود را برای ایجاد و برقراری تعامل با سایر دستگاه ها عرضه می نماید و امیدواریم دیگر دستگاه ها هم از مجاری قانونی یاری حال برنامه های شورا و فعالیت های شهرداری باشند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 16 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 376

به "نبود درآمد پایدار در شهرداری دیواندره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نبود درآمد پایدار در شهرداری دیواندره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید