چرا در لحظات شاد زندگی گریه می کنیم؟

به گزارش مجله رویگری، گریه اغلب با احساساتی مانند خشم، ناامیدی یا غم همراه است و وقتی به شادی فکر می کنید، تقریبا به اشک نمی اندیشید، اما آیا تا به حال نام اشک شادی را شنیده اید؟ حتی ممکن است آن را تجربه کرده باشید!

چرا در لحظات شاد زندگی گریه می کنیم؟

به گزارش ایسنا به نقل از هلث، بسکمک از مردم هنگام مسروری، شادی یا هیجان گریه می کنند. همه این احساسات مثبت است؛ بنابراین اگر معمولا هنگام دریافت یک خبر خوب اشک شوق می ریزید، باید بدانید که تنها نیستید.

در یک مطالعه در سال 2018، 68 درصد از شرکت کنندگان گزارش کردند یک رویداد مسرور کننده یا مثبت باعث گریه آن ها شده است.

علم از گریه شادی چه می گوید؟

گریه شادی یک اتفاق رایج و کاملا طبیعی است.

دانشمندان و محققان مدت هاست دنبال این بوده اند که بفهمند چرا مردم هنگام تجربه شادی، گریه می کنند. گریه کردن که معمولا با احساس ناامیدی، خشم یا غم همراه است، می تواند در یک موقعیت شاد گیج کننده باشد، اما اغلب رخ می دهد.

گریه شادی ناشی از احساسات سرکوب شده است؟

در طول دهه ها دانشمندان و محققان نظریه هایی ارائه کرده اند تا توضیح دهند چرا گریه شادی رخ می دهد. یک نظریه اولیه نشان داد این اتفاق در نتیجه احساسات سرکوب شده رخ می دهد؛ به این معنا که افراد هنگام تجربه یک اتفاق شادی آور گریه کردند که این موضوع ناشی از احساس غم و اندوه طولانی مدتی بود که به آن توجه نکرده بودند.

بسکمک از محققان طی سال ها با این نظریه ها مقابله کرده اند، اما به نظر می رسد این اولین تلاش برای درک اینکه چرا وقتی مسروریم گریه می کنیم، باشد.

با گریه بدن تنظیم می شود؟

اشک حاوی آنزیم ها، لیپیدها، الکترولیت ها و متابولیت هاست، اما اشک های احساسی ممکن است شامل پروتئین ها و هورمون های دیگر نیز باشد. به عنوان مثال وقتی گریه می کنید، بدن شما یک هورمون استرس به نام لوسین انکفالین ترشح می کند.

هورمون های استرس ممکن است به آرامش شما و تنظیم خلق و خوی شما کمک کنند.

گریه شادی آسیب پذیری و ارتباط اجتماعی را تقویت می کند؟

گریه کردن در هر موردی می تواند راهی برای ما در نشان دادن آسیب پذیری به عنوان انسان باشد. وقتی گریه می کنیم، به دیگران علامت می دهیم که با ما همدردی کنند. این اتفاق زمانی می افتد که به علت یک رویداد شاد یا غم انگیز گریه می کنیم.

دانشمندان بر این باورند که گریه راهی برای برقراری ارتباط اجتماعی با افراد دیگر است.

گریه شادی ناتوانی در برابر احساسات است؟

با این حال نظریه دیگری که از طریق دانشمندان ارائه شده، نشان می دهد همه انواع گریه از احساس زاری یا ناتوانی در کنترل مسائلی که در اطراف شما می گذرد، نشات می گیرد؛ صرف نظر از اینکه این یک چیز مثبت مانند شادی است یا یک چیز منفی مانند غم باشد.

گریه شادی احساسات شدید را کنترل می کند؟

گریه هنگام تجربه یک احساس قوی، خواه شادی، ناامیدی یا خشم، تقریبا اجتناب ناپذیر است. در حالی که ممکن است همیشه اجازه ندهید که اشک های تان آزاد شود، اما اغلب احساس می کنید که اشک های تان سرازیر شده است.

نتایج برخی تحقیقات نشان می دهد علت این است که گریه می تواند به شما در مدیریت احساسات قوی کمک کند. وقتی گریه می کنید، احساس می کنید در حال دفع برخی از این احساسات هستید. به این ترتیب در حالی که ممکن است یک موقعیت شاد یا مفرح را تجربه کنید، ممکن است این احساسات طاقت فرسا باشد و گریه کردن به شما کمک می کند تا مقداری از این احساسات را دفع کنید.

فواید گریه کردن چیست؟

گریه کردن به هر علتی فواید زیادی برای سلامت روحی و جسمی شما دارد. برخی از رایج ترین فواید گریه عبارتند از:

تسکین دهنده استرس است؛ نتایج تحقیقات نشان می دهد گریه می تواند به طور بالقوه استرس را کاهش دهد.

چشمان شما را تمیز نگه می دارد؛ گریه کردن مانند این است که هر از گاهی چشمان تان را از داخل بشویید. برخی تحقیقات نشان می دهد اشک حاوی لیزوزیم است؛ یک ماده شیمیایی که دارای خواص ضد میکروبی است.

خلق و خوی شما را تقویت می کند؛ چه به علت شادی گریه کنید یا از درد، ثابت شده که گریه یک تقویت کننده خلق و خوی است.

می تواند به شما کمک کند بهتر بخوابید. نتایج برخی تحقیقات نشان می دهد گریه می تواند به خواب شما کمک کند. در یک مطالعه در سال 2016 محققان دریافتند نوزادانی که قبل از خواب گریه می کنند، بهتر می خوابند.

منبع: فرارو
انتشار: 30 مهر 1401 بروزرسانی: 30 مهر 1401 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 2052

به "چرا در لحظات شاد زندگی گریه می کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا در لحظات شاد زندگی گریه می کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید