چه طور گلدان ارکیده مان را عوض کنیم؟

به گزارش مجله رویگری، ارکیده ها خانواده بزرگی از گیاهان هستند که تقریبا 28000 گونه یافت شده دارند. صدها از این گونه گیاه در درون خانه ها پرورش داده می شوند و گیاهان خانگی محبوبی هستند.

چه طور گلدان ارکیده مان را عوض کنیم؟

این گیاهان بسته به گونه مدت زیادی از سال را گل دارند. فرقی نمی کند که یک گیاه را در گلدان کاشته اید یا چند عدد از آنها را به صورت دسته ای در یک گلدان پرورش می دهد، دیر یا زود باید گلدان گیاه را نعویض کنید تا گیاهان تان سالم و شاداب بمانند و رشد کنند. بهترین زمان برای عوض کزدن گلدان ارکیده تان زمانی است که گلدهی گیاه تمام شده و دیگر نیازی نیست نگران صدمه زدن به گل ها باشید. در پایین روش تعویض گلدان ارکیده را به شما آموزش خواهید داد. اگر چه، اگر مطمئن نیستید که آیا زمان تعویض گلدان گیاه فر رسیده یا نه، خاک گلدان را بررسی کنید. اگر تکه های پوسته درخت و دیگر اجزای خاک ارکیده تغییر رنگ داده اند و از رنگ قهوه ای روشن به رنگ قهوه ای تیره درآمده اند و ذرات شان شکسته و تجزیه شده است، لازم است که خاک ارکیده تان را عوض کنید. و هر زمانی که متوجه شدید ریشه های ارکیده تان از انتهای گلدانش بیرون زده اند، زمان آن رسیده که گیاه را به گلدانی بزرگ تر انتقال دهید.

  • تعویض گلدان هر ساله: گونه های ارکیده دندروبیوم، گونه های ارکیده میلتونیا، گونه های ارکیده پافیلوپدیلوم و گونه های ارکیده فالانوپسیس
  • تعویض گلدان یک سال درمیان: گونه های ارکیده کاتلیا، گونه های ارکیده دندروبیوم، گونه های ارکیده انسیدیوم و گونه های ارکیده ادنتیگلاسوم
  • تعویض گلدان هر 3 سال یک بار: گونه های ارکیده واندا و گونه های ارکیده سیمبیدیوم

انواع مختلفی از ارکیده وجود دارد اما اصلی ترین سوالی که در هنگام تعویض گلدان و قرار دادن ارکیده در گلدان به وجود می آید این است که گیاه خاکزی است یا هوازی. ارکیده های خاکزی گیاهانی زمینی هستند و باید در خاک کاشته شوند. ارکیده های هوازی، مانند ارکیده محبوب فالانوپسیس، آب و مواد مغذی مورد نیازشان را از هوای اطراف شان جذب می کنند، نه از خاک. در طبیعت ریشه این ارکیده های به درختان دیگر و یا پوسته آنها می چسبد.

ارکیده هایی که در خانه پرورش می دهیم اکثرا هوازی هستند و در مخلوطی نرم و پر از اکسیژن کاشته می شوند. مخلوطی که برای کاشت این ارکیده ها از آن استفاده می گردد شامل پوسته خرد شده درختان، موهای نارگیل، خزه اسفگنوم، خزه درختی و پرلیت است.

به چه وسایلی نیاز دارید

- قیچی هرس

- گلدانی که از گلدان کنونی ارکیده تان یک سایز بزرگ تر باشد (3 سانتی متر)

- مخلوط خاکی مخصوص کاشت ارکیده

قبل از هر کاری وسایل هرس تان را ضدعفونی کنید. بعد از اینکه از قیچی هرس برای هرس یک گیاه استفاده کردید و قبل از اینکه آن را به گیاه دیگری بزنید، آن را ضدعفونی کنید تا بیماری در بین گیاهان تان توسعه نیابد.

مرحله اول: ارکیده را از گلدانش درآورید

1- اگر گلدان ارکیده تان پلاستیکی است، دیواره های گلدان را کمی با دست فشار دهید تا خاک از آن جدا گردد و ریشه ها و خاک اطراف شان به صورت قالبی در بیاید. اگر گلدان تان سرامیکی یا جنس دیگری است که نمی توانید آن را فشار دهید، صبر کنید تا خاک گلدان اندکی خشک گردد، سپس با دست به کف و دیواره های آن ضربه بزنید تا خاک گلدان از دیواره ها جدا گردد.

2- زیر دست تان روزنامه پهن کنید. با استفاده از یک دست طوقه گیاه را بگیرید و با استفاده از دست دیگرتان گلدان را بیرون بکشید. اگر گلدان تان سرامیکی است آن را بر عکس کنید و با یک دست طوقه گیاه را گرفته و با دست دیگر به کف گلدان ضربه بزنید، به این ترتیب گیاه از گلدان خارج خواهد شد.

3- به آرامی با دست تان خاک قدیمی اطراف ریشه های گیاه را جدا کنید.

4- با استفاده از قیچی هرس، برگ های مرده و هر ریشه مرده یا گندیده ای را از گیاه جدا کنید. این ریشه های خراب و مرده حالتی لزج خواهند داشت.

5- تمام سیستم ریشه گیاه را با آب تمیز بشویید تا هر گونه خاک قدیمی که به آنها چسبیده جدا گردد.

مرحله دوم: ارکیده را در گلدان تازهش قرار دهید

1- گیاه ارکیده تان را از طوقه نگه دارید و مواظب باشید به ریشه های سالم گیاه آسیبی نرسانید و آنها را نشکنید. لایه ای خاک در گلدان بریزید و گلدان ارکیده تان را در مرکز گلدان روی این لایه قرار دهید و سپس در حالی که با یک دست طوقه گیاه را نگه داشته اید با دست دیگر درون گلدان خاک بریزید.

2- به اطراف گلدان به آرامی با دست ضربه بزنید تا خاک در درون گلدان جاگیر گردد. سپس خاک را با دست و به آرامی در گلدان به پایین فشار دهید تا گیاه در گلدان ثابت بماند. ممکن است لازم باشد از سیم ریزوم برای ثابت نگه داشتن ارکیده در گلدان استفاده کنید.

مرحله سوم: گیاه را به طور مرتب آبیاری کنید

ارکیده تازه کاشته شده تان را بلافاصله به خوبی آبیاری کنید به طوری که آب از سوراخ های زهکش انتهای گلدان خارج گردد. مخلوط خاکی تازه به میزان مخلوط خاکی قدیمی آب نگه نمی دارد پس تا 2 ماه بعد از تعویض گلدان ارکیده، گیاه را به دفعات بیشتری آبیاری کنید.

آرایش کردن ارکیده ها

ارکیده های هوازی را بیشتر در گلدان می کارند، هر چند می توان آنها را بر روی چوب پنبه یا بر روی پوسته درخت هم پرورش داد. این را بدانید که ارکیده ای که بر روی چوب پنبه یا پوست درخت پرورش پیدا می کند رطوبتی به میزان رطوبت هوای تراریوم یا گلخانه لازم دارد. البته ارکیده Brassavola nodosa در این میان استثنا است و روزانه یک بار اسپری آب برایش کافی است. بهترین زمان برای شروع آراستن یک ارکیده و قرار دادن آن بر روی چوب پنبه یا پوست درخت، زمانی است که گلدهی گیاه تمام شده است.

به چه وسایلی نیاز دارید

- چوب پنبه یا پوست درخت

- نخ ماهیگیری

- خزه اسفگنوم (اختیاری)

1- برای آنکه ارکیده تان را دیزاین کنید، ابتدا نخ ماهیگیری را به دور چوب پنبه یا پوست درخت ببندید و گره ای محکم بزنید تا بر سطح تان محکم گردد.

2- ارکیده را بر روی پوست درخت قرار دهید و ریشه های آن را به وسیله نخ ماهیگیری به سطح محکم کنید. نخ را 4 تا 5 بار به دور ریشه های گیاه بپیچید و سپس گره بزنید تا به پوست درخت بچسبد. مواظب باشید در این هنگام به ریشه ها آسیب نزنید و آنها را نشکنید. گیاه باید به خوبی به چوب پنبه یا پوست درخت محکم گردد تا رشد ریشه ها تشویق گردد. انتهای نخ ماهیگیری را 3 یا 4 گره بزنید (گره را در زیر چوب قرار دهید).

3- میزانی خزه اسفگنوم را دور ریشه ها بپیچید تا اگر رطوبت خانه تان کم بود ،که معمولا رطوبت خانه ها به خصوص در فصل زمستان کم است، خزه ها رطوبت را اطراف ریشه های گیاه نگه دارند.

4- هوای اطراف ارکیده تان را هر روز با استفاده از اسپری آب پاش مرطوب کنید.

فرقی ندارد ارکیده را در گلدان بکارید و یا روی پوست درخت و چوب پنبه قرارش دهید، این گیاه خانه تان را غرق زیبایی می کند!

منبع: فوت و فن / hunker.com
انتشار: 21 مرداد 1401 بروزرسانی: 21 مرداد 1401 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 2015

به "چه طور گلدان ارکیده مان را عوض کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه طور گلدان ارکیده مان را عوض کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید