چگونه عکس های رویایی بگیریم؟

به گزارش مجله رویگری، برای عکاسی در سفر در وهله اول ضروری است که دوربین و تجهیزات عکاسی خود را به خوبی بشناسید. وقتی با وسیله خود احساس راحتی داشته باشید، بسیار بهتر و هوشمندانه تر می توانید روی سوژه های دلخواه تمرکز کنید. در واقع باید گفت که حس درونی فرد، به خوبی در عکس هایش تداعی می شوند.

چگونه عکس های رویایی بگیریم؟

همچنین بسیار مهم است که فرهنگ منطقه ای که قرار است به آنجا سفر کنید را بدرستی بشناسید. تا حد امکان رفتارهای خود را به سنت های منطقه نزدیک کنید و ترجیحا متناسب با محلی که در آن حضور دارید لباس بپوشید. سعی کنید در اجتماع هایی که حاضر می شوید، به حساسیت های موجود احترام بگذارید و خلاف آن عمل نکنید. شاید با خود بگویید این مسئله به عکاسی چه ربطی دارد؟ باید بگوییم که به این صورت خودتان را همرنگ مردمی نموده اید که در شهر یا روستای شان حضور دارید و آنها به شما بیشتر اعتماد می نمایند و می توانید از چهره یا خانه هایشان عکاسی کنید.

همچنین بد نیست که ابتدا با فرد مورد توجه خود که قصد عکاسی از او را دارید یک دوستی ساده حتی چند ثانیه ای برقرار و سپس عکاسی کنید. یادتان باشد که نباید مثل یک جاسوس رفتار کنید. لنزهای تله فوتوی (عکاسی از فاصله دور) خود را کنار بگذارید و خودتان را در لحظه و منطقه مورد نظر قرار دهید. عکس های افراد پیروز و سرشناس همواره از دل ماجرا گرفته شده اند نه از فاصله ای دور.

در این بخش از دانستنی های سفر با نکات و ترفندهایی آشنا خواهید شد که به احتمال زیاد در سفرها به کارتان خواهد آمد.

تحقیق پیش از سفر

پیش از آنکه به محل مورد نظر خود سفر کنید حتما در خصوص آن تحقیق و مکان های دیدنی و منظره های زیبای آن را پیدا کنید. حتی اگر می توانید در خصوص فرهنگ مردم منطقه نیز اطلاعاتی کسب کنید. به عکس راهنمای سفر آن شهر یا منطقه نگاه کنید و از قبل مشخص کنید کدام بخش آن برای ثبت مناسب است.

آب و هوای بد مساوی است با عکس های خوب

درست برخلاف تصور عموم مردم، باران، برف و مه نه تنها موجب خراب شدن عکس نمی شوند، بلکه این دگرگونی طبیعت باعث می گردد تا بهترین و زیباترین لحظه ها و منظره ها را به ثبت برسانید. البته باید حتما برای عکاسی در این موقعیت ها تجهیزات کامل از جمله کیسه پلاستیکی، چتر، سه پایه و … همراه خود داشته باشید.

هر عکاسی باید فهرست یادآوری از وسایل مورد احتیاج خود در طول سفر داشته باشد. توجه داشته باشید که همه وسایلتان به روز باشند تا در سفر با مسئله ای روبه رو نشوید.

نگاه متفاوت داشتن

برای اینکه عکس های زیبایی در سفر خلق کنید، به دل رویدادها بروید. بالای کوه بروید تا دید متفاوتی داشته باشید. از همه زوایای ممکن از سوژه خود عکس بگیرید تا بهترین زاویه را پیدا و سپس عکاسی کنید. به این صورت که اول یک عکس بگیرید. سپس کوشش کنید از زاویه ای دیگر از منظره مورد نظر عکاسی کنید. دوباره روشی دیگر را امتحان کنید. دن وسترجن (یکی از عکاسان نشنال جئوگرافیک) اعتقاد دارد با سه بار امتحان کردن زوایای مختلف از سوژه واحد می توانید بهترین عکس را خلق کنید.

شاید برایتان عجیب باشد، اما دانستن و آگاهی داشتن در خصوص همه مسائل مربوط به شهر، سیستم حمل و نقل آن، فرهنگ مردم، مناطق گردشگری، قوانین و عرف آن جامعه و … در عکاسی تاثیر شگرفی دارند. شما با داشتن اطلاعات کامل می توانید با نگاهی متفاوت از دیدنی ها عکس بگیرید.

به تصویر کشیدن زندگی مردم محلی

زندگی محلی مردم در شهرها یا روستاها در کنار چشم اندازهای زیبای منطقه، مواردی هستند که می توانید در قاب دوربین آنها را ثبت کنید. با آشنایی با محلی ها و مردم منطقه و آگاهی از زندگی روزانه آنها، شاید حتی بتوانید تصاویر ماندگارتری ثبت کنید. این گونه عکس ها بیشتر از زیبایی، ماندگاری دارند.

با احترام به محلی ها و آگاهی داشتن در خصوص فرهنگ، قوانین و اعتقادات آنها از آنها اجازه بگیرید و عکس های پرتره از آنها ثبت کنید. با این کار می توانید زیبایی و تفاوت مردمی که هیچ شناختی روی آنها ندارید را به خوبی به تصویر بکشید. برای ثبت پرتره می توانید محل زندگی آنها را نیز در گوشه ای از کادر بگنجانید. به همین منظور، نباید روی صورت و گردن سوژه زوم کنید. کمی عقب تر کادر ببندید تا مناظر اطراف هم ثبت شوند. برای این منظور می توانید از لنزهای واید یاری بگیرید.

همچنین، با لنزهای بزرگ و لنز زوم می توانید از فاصله دور از انسان ها عکاسی کنید، بدون اینکه خودشان بدانند. اینکه سوژه پوز خاصی نداشته باشد حالت طبیعی تری به عکس می بخشد. برای این منظور باید همواره هوشمندانه و با نگاه تیزبین به اطراف نگاه کنید. سعی کنید لحظه ها و موقعیت هایی را شکار کنید که نشان دهنده فرهنگ و سنت مردم منطقه است.

توجه به جزئیات

عکاسی از یک چشم انداز به طور کلی به جزئیات تصویر مرتبط است. بنابراین، هرچه جزئیات بیشتری در کادر قرار دهید، عکس زیباتری نیز خواهید داشت. جزئیات و عمق تصویر با طولانی تر بودن زمان نوردهی (باز بودن دیافراگم) افزایش پیدا خواهند کرد.بنابراین، سعی کنید بالاترین F-stop (در بیشتر دوربین ها، 22 خوب است) را انتخاب کنید. این یاری می نماید تا نور کمتری وارد دوربین بگردد و انعطاف پذیری بیشتر برای نوردهی به کاربر بدهد. اگر قصد دارید حساسیت نوری دوربین را کاهش دهید (حدود 100)، باید مراقب باشید تا کیفیت عکس کاهش پیدا نکند و در تصویر نویز ایجاد نگردد.

تیزبین و هوشیار بودن

به عنوان عکاس، شما این امکان را ندارید تا برنامه ریزی زمانی مشخصی یا نورپردازی مناسبی برای عکس داشته باشید. شما باید با فاکتورهای خارج از کنترل کار کنید. عکاسی از یک خانه هنگام طلوع آفتاب با همان منظره هنگام غروب آفتاب بسیار فرق دارد. یا به طور مثال، نمی توانید هرگاه دلتان می خواهد از رعد و برق عکاسی کنید. بنابراین، برای عکاسی از رویدادهای طبیعی باید همواره دوربین و وسایل عکاسی شما در دسترس باشد.

برای اینکه بتوانید عکس های تاثیرگذار و زیبا از ویژگی های طبیعت ثبت کنید باید صبر زیادی هم داشته باشید. شاید لحظه ای را شما ثبت می کنید، هیچ وقت دیگر در طبیعت تکرار نگردد. بنابراین، همواره آماده ثبت لحظه های ماندگار باشید.

عکس HDR

اچ دی آر با ترکیب چند عکس فراوری می گردد. برای فراوری این عکس ها، باید بین سه تا 5 عکس با نوردهی ویژه گرفته گردد تا دوربین آنها را با هم ترکیب و عکسی واحد ارایه دهد.

یک حقیقت کاملا واضح این است که دوربین در تشخیص و ثبت نور و تاریکی توان رقابت با چشم انسان را ندارد. اما همه مساله فقط نور است. پس چرا سعی نکنیم با سرعت های مختلف شاتر از یک منظره عکس بگیریم و در آخر آنها را با هم ترکیب کنیم تا بهترین کنتراست نور و تاریکی را داشته باشیم. این دقیقا همان کاری است که اچ دی آر انجام می دهد.

HDR، بر افزایش نور و محدوده رنگ تصویر در شرایط نرمال تاکید دارد. هدف این تکنیک، نمایش دقیق دامنه شدت های نور موجود در صحنه های طبیعی است. هنگامی که عکس های اچ دی آر و معمولی را با هم مقایسه می کنیم، فزونی عکس های اچ دی آر بسیار گویا و چشمگیر است.

برای عکاسی اچ دی آر به دنبال منظره ای با بالاترین میزان کنتراست باشید. دوربین را روی سه پایه ثابت کنید و اگر ممکن است از کابل شاتر بهره ببرید تا به فشار خود کلید شاتر هم احتیاجی نباشد (برای جلوگیری از لرزش). ترجیحا دوربین دیجیتال خود را روی حالت RAW (عکاس خام) قرار دهید. عکس های خام جزئیات نوردهی بیشتری نسبت به حالت JPG دارند. دوربین را روی حالت اولویت نوردهی تنظیم کنید. این کار یاری می نماید تا تنظیمات نوردهی همواره به دلخواه شما باشد و به طور اتوماتیک نیز سرعت شاتر را تغییر می دهد تا بدون تغییر عمق تصویر، نوردهی های متفاوت داشته باشد.

دوربین را روی فوکوس اتوماتیک تنظیم کنید و خودتان روی منظره فوکوس کنید. اگر دوربین این امکان را دارد، از منوی تنظیمات دوربین ترجیحا گزینه Auto Exposure Bracketing (نوردهی اتوماتیک در محدوده های متفاوت) و گزینه چند عکسی را انتخاب کنید. سه عکس پشت سر هم بگیرید. عکس ها را در فتوشاپ به اچ دی آر تبدیل کنید.

اهمیت نورپردازی

نورپردازی درست و دقیق به خلق عکس های زیبا یاری بسیاری می نماید. بنابراین، سعی کنید نور خوب و درست را تشخیص دهید و با بازی نور و سایه، عکس های ویژه و چشم نواز ثبت کنید. برای خلق یک عکس ماندگار می توانید منتظر روی دادن یک اتفاق زیبا باشید. قوانین را در هم بشکنید و از اینکه از نور مستقیم عکاسی کنید، نهراسید.

منبع: روزیاتو

منبع: دنیای سفر
انتشار: 3 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 343

به "چگونه عکس های رویایی بگیریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه عکس های رویایی بگیریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید