ژنتیک و مقاومت بدنی در برابر کرونا

به گزارش مجله رویگری، رئیس انجمن بیوتکنولوژی ایران گفت: بر اساس مطالعات، تحقیقات و تجربیات به دست آمده علمی و پزشکی در فضای بین الملل، ژنتیک هر انسان می تواند مشخص کننده احتمال مرگ یا مقاومت بدنی او در مقابل هر ویروس عفونی به خصوص کرونا باشد.

ژنتیک و مقاومت بدنی در برابر کرونا

به گزارش خبرنگاران، دکتر سیروس زینلی روز یکشنبه در گفتگو با ایرنا در این خصوص توضیح داد: نوع ژنتیک می تواند مانع ورود ویروسی به بدن باشد یا اینکه در صورت آلودگی به ویروس ژنتیک افراد که بیماری را به صورت خفیف یا شدید بروز می دهد.

وی اضافه کرد: موضوع ژنتیک و تاثیر آن در مقاومت بدن در برابر انواع ویروس ها پایه علمی قوی دارد که تا به امروز در کشور ما نیز این مهم با انجام تست های مختلف به اثبات رسیده است.

زینلی تاکید کرد: در زمینه تاثیرگذاری ژنتیک در میزان ابتلا و درگیری فرد به بیماری ها، سن، جنس یا حتی نوع بیماری تاثیر خاصی ندارد و این موضوع در همه زمینه ها صادق است و یکی از معتبرترین مقالات به چاپ رسیده در مورد تاثیرگذاری ژنتیک در مقام سازی بدن، مقاله علمی نیچر است.

رئیس انجمن بیوتکنولوژی ایران ادامه داد: نوع قومیت ها نیز همانند قومی که در شمال آفریقا هستند و به ویروس ایدز مبتلا نمی شوند، به واسطه همان نوع ژنتیک در مقابله با آلودگی به ویروس های عفونی مقاوم هستند و مرگ و میر در این زمینه ندارند.

وی گفت: به طور کلی نوع ژنتیک در زندگی انسان ها از قبیل رفتارهای اجتماعی، حساسیت ها، بیماری و سلامت و نقش مشخص کننده ای دارد و از طریق نوع ژنتیک حتی می توان شخصیت افراد را مورد بررسی و ارزیابی قرار داد.

زینلی با اشاره به اینکه امروزه در آمریکا قبل از تجویز دارو برای بیماران، نوع ژنتیک آنها را مورد ارزیابی قرار می دهند، اضافه کرد: ژن افراد می تواند تاثیر و نقش مشخص کننده ای حتی در مورد رنگ پوست، چشم، زیبایی و رفتارهای تند یا آرام داشته باشد.

رنگ پوست تاثیری در ابتلا به کرونا ندارد

زینلی در مورد بعضی مطالب مطرح شده در فضای مجازی که گفته می شود رنگ پوست در جلوگیری از آلودگی به ویروس نقش دارد، گفت: اینگونه مطالب پایه و اساس علمی ندارد بلکه به صورت عامیانه در بین بعضی از مردم دست به دست می شود.

وی با تاکید بر اینکه در هر صورت اگر اینگونه مطالب بر فرض مثال درست بوده و اثبات علمی شود، گفت: در این صورت باید نوع ژن پوست اینگونه افراد مورد بررسی علمی قرار گیرد که چرا سبب مقاومت شده است.

گروه خونی در ابتلا به کرونا تاثیر ندارد

رئیس انجمن بیوتکنولوژی ایران در مورد بعضی اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه بعضی از گروه های خونی در برابر ابتلا به کرونا مقاوم هستند، تاکید کرد: تا به امروز هیچ مرجع علمی این موضوع را تایید نکرده است و طبق مقالات علمی منتشر شده گروه خونی تاثیری در مقاومت مقابل بیماری ها ندارد.

زینلی گفت: افراد دارای گروه خونی B و B+ در کشور ما بیش از دیگر گروه های خونی هستند. در چنین شرایطی اگر به عنوان مثال یک بیماری در گروه خونی B یا B+ زیاد شود، نمی توانیم بگوییم این بیماری ارتباطی به این گروه خونی خاص دارد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 تیر 1400 بروزرسانی: 7 تیر 1400 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1571

به "ژنتیک و مقاومت بدنی در برابر کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ژنتیک و مقاومت بدنی در برابر کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید