کارتریج بازنشده سوپر ماریو 64 گران ترین بازی تاریخ شد

به گزارش مجله رویگری، انگار ماریو علاقه ای ندارد که رکوردهای خود را به یکی از دوستان قدیمی خود بسپارد. همین چند روز پیش بود که اعلام کردیم که اولین قسمت بازی The Legend of Zelda رکورد گران ترین بازی تاریخ را به نام خود ثبت نموده است. با این حال، دوباره شرایط به نفع قهرمان نمادین و دوست داشتنی نینتندو یعنی ماریو بازگشته و نسخه نایابی از بازی سوپر ماریو 64 (Super Mario 64) رکورددار شده است.

کارتریج بازنشده سوپر ماریو 64 گران ترین بازی تاریخ شد

نسخه ای دست نخورده از بازی سوپر ماریو 64 که برای کنسول نینتندو 64 منتشر شده است، با قیمت 1.56 میلیون دلار به فروش رسیده است. این رقم اختلاف قابل توجهی با رکورد قبلی دارد و به راحتی سوپر ماریو 64 را گران ترین اثری می نماید که در یک مزایده به فروخته شده است.

این رکورد چند روز پیش به قسمت اول بازی افسانه زلدا رسیده بود که یکی از نسخه های نایاب آن با قیمت 870 هزار دلار فروخته شده بود. با این وجود، این رکورد فقط چند روز در اختیار افسانه زلدا باقی ماند. هرچند 870 هزار دلار رقم بسیار بزرگ و هنگفتی است اما نکته عجیب این است که رقم نو تقریباً 2 برابر رکورد قبلی است.

از آنجایی که بیش از 11 میلیون نسخه از بازی سوپر ماریو 64 به فروخته شده است، نمی توان گفت که این بازی کمیاب است اما شرایط برای این نسخه خاصی که با این قیمت فروش رفته فرق دارد و قطعاً یکی از نادرترین نسخه های موجود از این بازی بوده است.

اگرچه بازی های کنسول نینتندو 64 در جعبه های مقوایی فروخته می شدند اما اینکه پس از 25 سال از عرضه شاهد یک نسخه فیزیکی باشیم که دست نخورده و در چنین شرایط فوق العاده ای حفظ شده باشد، در نوع خود خاص و بسیار نادر است. این نسخه که با قیمت 1.56 میلیون دلار به فروش رفته، به وسیله شرکت بسته بندی Wata با امتیاز 9.8 (از 10) و سطح A++ درجه بندی شده است که تقریباً نشان از شرایط بی نقص آن دارد.

پدیده فروش و مزایده بازی های نایاب قدیمی پدیده عجیب و نوی است که در این چند سال بیشتر خودنمایی نموده و چندین بار رکورد آن جابجا شده است. با این مزایده نو، رکورد از دست افسانه زلدا خارج شده و به این نسخه خاص بازی سوپر ماریو 64 رسیده است.

قبل از آن هم در نوامبر سال 2020 این رکورد را بازی سوپر ماریو برادرز 3 در اختیار داشت که در مزایده ای با قیمت 156 هزار دلار به فروش رفته بود. سوپر ماریو برادرز 3 توانسته بود رکورد قبلی بازی سوپر ماریو برادرز 1 را که در ماه ژوئیه به دست آمده بود، تصاحب کند. در آن موقع، نسخه ویژه ای از سوپر ماریو برادرز 1 با قیمت 114 هزار دلار فروخته شده بود.

قبل از اینکه دو بازی افسانه زلدا و سوپر ماریو 64 این رکوردهای بزرگ را به نام خود ثبت نمایند، رکورد گران ترین وسیله مربوط به بازی های ویدیویی متعلق به دستگاهی بود که هیچ گاه به صورت رسمی منتشر نشد و به سرانجامی نرسید. منظورم همکاری ناتمام نینتندو و پلی استیشن است که قرار بود در قالب کنسول نینتندو پلی استیشن وارد بازار گردد. در مارس 2020 نسخه اولیه و نایابی از این دستگاه با قیمت 360 هزار دلار فروخته شد.

در خبر قبلی هم اشاره کردیم که هرچند این نسخه ها واقعاً کمیاب هستند، اما به هر حال چنین هزینه ای برای یک نسخه از بازی ویدیویی عجیب وغریب است. نمی خواهم کل آمار ذکرشده در این مطلب را با هم جمع کنم اما اگر فقط بخواهیم هزینه این دو نسخه از افسانه زلدا و سوپر ماریو 64 را که در این هفته رکورد شکنی کردند، جمع کنیم، باید بگوییم که چیزی حدود 2.43 میلیون دلار خرج همین دو نسخه نایاب و کلکسیونی شده است. قضاوت را به خودتان می سپاریم!

منبع: VGC

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1635

به "کارتریج بازنشده سوپر ماریو 64 گران ترین بازی تاریخ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارتریج بازنشده سوپر ماریو 64 گران ترین بازی تاریخ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید