کاروانسرای تاریخی فرسفج، پیوند تمدن و فرهنگ در راستا عتبات عالیات

به گزارش مجله رویگری، کاروانسرای شاه عباسی فرسفج یکی از ابنیه تاریخی و ارزشمند شهرستان تویسرکان متعلق به دوران صفویه است که در میان طبیعت روح افزای دشت قلقلرود و شهر فرسفج خود نمایی می نماید.

کاروانسرای تاریخی فرسفج، پیوند تمدن و فرهنگ در راستا عتبات عالیات

ایسنا: در دوران حکومت شاه عباس صفوی به منظور ایجاد امنیت و ارائه تسهیلات و خدمات رفاهی مرتبط با سفر و توسعه تجارت در بیشتر نقاط کشور جاده هایی ساخته شده و در جهت آنها کاروانسراهایی احداث شده بود که به فاصله یک منزلی یعنی فاصله ای که کاروانیان می توانستند از صبح تا شامگاه با چهارسرانجام طی نمایند تا شب را در کاروانسرای بعدی استراحت نمایند، از یکدیگر قرار داشتند.

یکی از این کاروانسراها، کاروانسرای شاه عباسی فرسفج در شهرستان تویسرکان است که در 20 کیلومتری جهت تویسرکان به کنگاور و در حاشیه این جاده و بعلاوه در مجاورت شهر فعلی فرسفج واقع شده است.

این کاروانسرا در واقع محل استراحت مسافران و کاروان هایی بوده که به قصد تجارت، زیارت و سیاحت به غرب کشور و عتبات عالیات عراق سفر می کردند.در کاروانسرای شاه عباسی فرسفج ، امکاناتی برای استقرار چهار سرانجام و بارهایشان و قسمت هایی هم برای استراحت و خواب کاروانیان اختصاص داده شده بود که پس از پشت سر گذاشتن شب، در صبح روز بعد دوباره به حرکت خود ادامه می دادند.

ساختمان این کاروانسرا در فاصله سال های 1006 تا 1038 و به سبک معماری دوره صفویه ساخته شده است و مساحت آن حدود 4000 متر مربع است.مهمترین ویژگی کاروانسرای تاریخی فرسفج، وجود برج و باروهایی در چهار گوشه آن است که بنا به ملاحظات امنیتی احداث شده بودند.

این اثر به شماره 1970 مورخه 6/2/1376 در لیست آثار تاریخی ایران به ثبت رسیده است.تویسرکان یکی از شهرستان های استان همدان در 90 کیلومتری شهر همدان است که با سه شهر، دو بخش مرکزی و قلقرود و هفت دهستان از بیش از 221 اثر تاریخی، فرهنگی، مذهبی و جاذبه گردشگری و طبیعتی بکر و مجذوب کننده برخوردار است.

لازم به ذکر است؛ فرسفج یکی از سه شهر شهرستان تویسرکان در 20 کیلومتری جنوب شهر تویسرکان است که مرکز بخش قلقرود به شمار میرود.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 8 مرداد 1400 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1630

به "کاروانسرای تاریخی فرسفج، پیوند تمدن و فرهنگ در راستا عتبات عالیات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاروانسرای تاریخی فرسفج، پیوند تمدن و فرهنگ در راستا عتبات عالیات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید