کشف لاشه 2 قلاده خرس قهوه ای نابالغ در صندلی دفن زباله سی سخت

به گزارش مجله رویگری، مدیرکل محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد از کشف لاشه 2 قلاده خرس نابالغ در صندلی دفن زباله شهر سی سخت خبرداد.

کشف لاشه 2 قلاده خرس قهوه ای نابالغ در صندلی دفن زباله سی سخت

به گزارش خبرنگاران به نقل از اداره روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد محسن جعفری نژاد بسطامی گفت: کارشناسان محیط زیست استان در ششمین روز از شهریورماه 98 حین بازدید از صندلی دفن زباله شهر سی سخت متوجه لاشه 2 قلاده خرس نابالغ در محل دفن زباله می شوند.

وی در این خصوص اظهارکرد: در پی بازدید کارشناسان پایش این اداره کل در محل صندلی دفن زباله شهر سی سخت لاشه 2 توله خرس قهوه ای نابالغ کشف می گردد.

مدیرکل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: فورا با هماهنگی دامپزشکی شهرستان تیمی به محل صندلی زباله اعزام می گردد.

جعفری نژاد با اشاره به اینکه صندلی دفن زباله در خارج از مناطق حفاظت شده استان قرارد دارد، توضیح داد: آنالیز ها توسط تیم دامپزشکی نشان داد که متاسفانه هر دو قلاده خرس بر اثر شلیک مستقیم گلوله تلف شده اند.

وی سن هر دو قلاده خرس را کمتر از 2 سال مطرح نمود و ادامه داد: جنسیت هردوی آنها نیز ماده بوده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد مسائل فرهنگی را علل بسکمک از تخلفات زیست محیطی دانست و بیان نمود: کمبود نیرو، وسعت مناطق و ضعف اختصاص بودجه برای آموزش باعث شده که متاسفانه به راحتی شاهد تلفات این گونه ارزشمند در خارج از مناطق حفاظت شده استان باشیم.

جعفری نژاد مطرح نمود: گرچه مامورین یگان حفاظت تحقیقات محسوس و نامحسوس خود را به منظور شناسایی عاملین شکار انجام خواهند داد، اما تقاضا می گردد کسانی که به هر نحوی اطلاعاتی از موضوع دارند که می تواند کمک کار ما در حوزه قضایی باشند و موضوع را به این اداره کل گزارش نمایند.

وی نقش رسانه ها در ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست را بسیار حائز اهمیت و موثر برشمرد و تاکید نمود: رسانه ها نقش مهم و حیاتی در ترویج و اشاعه فرهنگ حفاظت از محیط زیست دارند وهمه اقشار جامعه باید نسبت به این موضوع مطلع و خود را در این زمینه مسئول بدانند.

مدیرکل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اصل 50 قانون اساسی، حفظ و حراست از محیط زیست را یک وظیفه همگانی خواند و خواهان فرهنگ سازی و آموزش در زمینه مسائل زیست محیطی به همه اقشار مردم به ویژه جلوگیری از تخلفات شکار و صید در مناطق آزاد شد.

جعفری نژاد همچنین نقش جوامع محلی، سازمان های مردم نهاد را در حفظ محیط زیست مهم و اساسی دانست و توضیح داد: با مشارکت آنها در صیانت از محیط زیست و مناطق حفاظت شده و حیات وحش بسکمک از مسائل و چالش های پیش روی محیط زیست رفع می گردد.

وی بر لزوم فرهنگ سازی برای حفاظت از منابع طبیعی خدادادی و محیط زیست تأکید و بیان نمود: این موضوع یک بحث فرهنگی است و باید با فرهنگ سازی مردم را به سمت حفاظت از محل زندگی خود و منابع خدادادی تشویق کنیم.

مدیرکل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به نقش مهم و حیاتی رسانه ها در ترویج فرهنگ زیست محیطی اضافه کرد: رسانه ها در همه حال کمک رسان محیط زیست بوده اند و با دغدغه و احساس مسئولیت در این زمینه قلم زده اند و می توانند کمک کار ما باشند و به کمک آنها نیازمندیم.

جعفری نژاد مطرح نمود: کمبود منابع تغذیه ای به شدت حیات حیوان را تحت تاثیر قرار داده، بطوری که اگر زیستگاه های خرس قهوه ای در معرض تخریب قرار گیرد این حیوان برای تهیه منابع تغذیه مجبور است به حواشی روستاها و محل زندگی انسان ها نزدیک گردد و این نزدیکی در بسکمک از مواقع منجر به مرگ خرس می گردد.

به گزارش خبرنگاران، خرس قهوه ای گونه شاخص جانوری استان کهگیلویه و بویراحمد است که قانونگذار برای شکار هر قلاده از آن 500 میلیون ریال جریمه حقوقی تعین نموده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 278

به "کشف لاشه 2 قلاده خرس قهوه ای نابالغ در صندلی دفن زباله سی سخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف لاشه 2 قلاده خرس قهوه ای نابالغ در صندلی دفن زباله سی سخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید