کیفیت هوای پاک در فروردین رکورد زد

به گزارش مجله رویگری، تمام روزهای فروردین ماه سال جاری هوای پایتخت مطلوب بود بگونه ای که هوا 21 روز در شرایط پاک قرار داشت.

کیفیت هوای پاک در فروردین رکورد زد

به گزارش مجله رویگری، تهرانی ها در فروردین ماه سال جاری 21 روز هوای پاک و 10 روز هوای سالم تنفس کردند که این آمار حداقل طی 8 سال اخیر بی سابقه بود.

بر اساس آمار شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، در اولین ماه سال گذشته هوای پایتخت فقط سه روز در شرایط پاک قرار داشت همچنین در این ماه تهرانی ها 6 روز هوای ناسالم برای گروه های حساس تنفس کردند. در سال های 96 و 95 نیز هوای تهران به ترتیب 9 و 10 روز در شرایط پاک قرار داشت همچنین فروردین 96 هوا چهار روز ناسالم برای گروه های حساس بود.

تعداد روزهای با هوای پاک نیز در فروردین ماه سال های 94، 93 و 92 نیز در تهران به ترتیب 10، هفت و یک روز بود و در فروردین سال های 90 و 91 نیز هیچ روزی با هوای پاک در تهران نداشتیم.

همچنین بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته تقسیم بندی می گردد. بر اساس این تقسیم بندی از عدد صفر تا 50، هوا پاک، از 51 تا 100 هوا سالم یا متوسط، از 101 تا 150 هوا ناسالم برای گروه های حساس، از 151 تا 200 هوا ناسالم برای همه گروه ها، از 201 تا 300 هوا بسیار ناسالم و از 301 تا 500 شرایط کیفی هوا خطرناک است.

لازم به ذکر است در هوای پاک که با رنگ سبز نشان داده می گردد، شرایط کیفیت هوا مناسب است و خطری برای سلامت انسان ندارد. در هوای سالم که به رنگ زرد شناخته می گردد، کیفیت هوا قابل قبول و غلظت آلاینده ها کمتر از حدی است که بر سلامت انسان تاثیر منفی داشته باشد اما در هوای ناسالم برای گروه های حساس که به رنگ نارنجی نشانه گذاری می گردد، مقدار (AQI) بین 101 تا 150 قرار می گیرد که در نتیجه آن گروه های حساس اثرپذیری بیشتری از آلودگی هوا خواهند داشت.

در هوای ناسالم که به رنگ قرمز است، کلیه افراد جامعه در معرض مخاطرات ناشی از آلودگی هوا قرار می گیرند و حتی ممکن است گروه های حساس دچار عوارض شدیدتری شوند. افزون بر این، در هوای بسیار ناسالم که به رنگ بنفش معروف است و عدد (AQI) بین 201 تا 300 قرار می گیرد، احتمال بروز عوارض جدی بر سلامت افراد جامعه افزایش می یابد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 132

به "کیفیت هوای پاک در فروردین رکورد زد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کیفیت هوای پاک در فروردین رکورد زد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید