7 واقعیت شگفت انگیز درباره یونیکورن ها

به گزارش مجله رویگری، گسترش تعداد یونیکورن های جهان باعث شده که شاخصه های خاص تری را برای آنها قائل شویم، بر این اساس یک استارتاپ یونیکورن باید ارزشی بالغ بر یک میلیارد دلار داشته باشد تا در لیست استارتاپ های تک شاخ جهان در حوزه بازار خصوصی قرار بگیرد.

7 واقعیت شگفت انگیز درباره یونیکورن ها

در روزگاری نه چندان دور، اینکه یک شرکت می توانست به ارزشی معادل یک میلیارد دلار برسد، اتفاق نادری بود و بنابراین نیاز به یک اصطلاح خاص داشت. به همین دلیل نیز برای این دست از شرکت ها واژه یونیکورن را استفاده می کردند، اما امروز تعداد این شرکت ها بیشتر شده است؛ به طوری که در سال 2019 بیش از 400 شرکت یونیکورن در سطح جهان وجود داشت.

واضح است که این تک شاخ های اسطوره ای دیگر مانند گذشته خارق العاده و جاودیی به نظر نمی رسند و قطعا باید ویژگی های برجسته بیشتری داشته باشند تا توجه تحلیلگران جهان را به سوی خود جلب کنند.

طبق تحلیلی که با توجه به داده های Crunchbase و لیستی که CBInsight ارائه داده است، اجرا شده، می توان ترندهای قابل توجه و شاخص تری را درباره کسب وکارهای نوین جهان که به مرحله یونیکورنی رسیده اند، به دست آورد. بر این اساس 7 ترند اصلی درباره استارتاپ های یونیکورن جهان وجود دارد که به قرار زیر هستند.

یونیکورن ها ارزشی بالغ بر یک میلیارد دلار دارند

گسترش تعداد یونیکورن های جهان باعث شده که شاخصه های خاص تری را برای آنها قائل شویم، بر این اساس یک استارتاپ یونیکورن باید ارزشی بالغ بر یک میلیارد دلار داشته باشد تا در لیست استارتاپ های تک شاخ جهان در حوزه بازار خصوصی قرار بگیرد.

نمودار یک 20 استارتاپ یونیکورن جهان را به لحاظ ارزش آنها از نظر استفاده نشان می دهد. این استارتاپ ها در ایالات متحده آمریکا، چین، سنگاپور، انگلستان، برزیل و اندونزی قرار دارند و شرکت های تویوتا، دیدی چاکسینگ و jull labs در صدر این لیست قرار دارند.

حضور پررنگ یونیکورن ها در آمریکا و چین

سهم کشورهای جهان از تک شاخ ها را می توانید در نمودار 2 ببیند که بیشترین سهم از آن آمریکا و چین است. پس از آن هند و انگلیس بیشترین یونیکورن را دارا هستند.

سانفرنسیسکو؛ پرچمدار استارتاپ های آمریکایی

از آنجایی که ایالات متحده آمریکا بیشترین تعداد شرکت های یونیکورن را در خود جای داده است، خالی از لطف نخواهد بود اگر نگاه دقیق تری به این منطقه داشته باشیم و به روایت آمار و ارقام، درباره آن صحبت کنیم.

منطقه سانفرانسیسکو دارای بیشترین ارزش در میان استارتاپ های یونیکورن در ایالات متحده آمریکا ست. به طوری که می توان خلیج SF را پیشقراول یونیکورن های آمریکایی قلمداد کرد. تعداد تک شاخ های این منطقه 104 مورد است که در مجموع ارزشی بالغ بر 355 میلیارد دلار دارند. بعد از سانفرانسیسکو، نیویورک، لس آنجلس، بوستون و سایر مناطق قرار دارند.

طعم غالب فناوری در استارتاپ های یونیکورن

اگر بخواهیم نظر متمرکزتری نسبت به استارتاپ های یونیکورن جهان داشته باشیم، شاید در نگاه اول اینطور به نظر برسد که صنایع مختلف در کنار هم حضور دارند و یونیکورن ها تقریبا در همه صنایع ورود پیدا کرده اند، اما با یک نگاه دقیق تر معین می شود که استارتاپ های حوزه فناوری بیشترین سهم را در میان صنایع مختلف در حوزه یونیکورن به خود اختصاص داده اند.

4 حوزه فین تک، نرم افزارهای اینترنت، تجارت الکترونیک و هوش مصنوعی در صدر صنایع یونیکورن های جهان قرار دارند. نمودار شماره 3 سهم فناوری های نوین را در عرصه شرکت های یونیکورن نشان می دهد، طبق این نمودار حوزه فین تک در صدر قرار داشته و خدمات و نرم افزارهای اینترنتی، تجارت الکترونیک، هوش مصنوعی، سلامت و … در رتبه های بعدی این لیست قرار دارند.

تنوع سنی یونیکورن ها

برخی معتقدند انفجار شرکت های یونیکورن در سال های اخیر ناشی از عدم پیروزیت بازارهای عمومی است و بر این اساس چنین کمپانی هایی نسبت به نمونه های قدیمی تر عمر بیشتری خواهند داشت. همچنین طبق آمارهای موجود، شرکت های یونیکورن چندان قدیمی نیستند.

به طور کلی می توان گفت میانگین سنی استارتاپ های تک شاخ متنوع است، اما بیشتر آنها در سنین بین 4 تا 10 سال هستند و این احتمال نیز وجود دارد که به سمت عرضه عمومی حرکت کنند؛ یعنی به درجه ای از پیروزیت رسیده اند که بتوانند بازار خود را توسعه بیشتری بدهند.

نمودار شماره 4 در عین حال که تنوع سنی یونیکورن ها را در سطح جهان نشان می دهد، وزنه سنگین تر استارتاپ های تک شاخ 4 تا 10 سال را نیز به نمایش می گذارد.

تعداد کم یونیکورن هایی که پیروز به جذب سرمایه شده اند

فرایند جذب سرمایه در میان یونیکورن های جهان، چندان بالا نیست، با وجود اینکه بسیاری از این شرکت ها چند صد میلیون دلار سرمایه جمع آوری کرده اند، تنها تعداد معدودی وجود دارند که پیروز به جذب سرمایه های میلیارد دلاری شده اند.

یونیکورن هایی که بیشترین سرمایه های چند میلیون دلاری را جذب کرده اند در زیر آورده شده. استارتاپ چینی دیدی چاکسینگ با جذب سرمایه بالغ بر 20میلیون دلار در صدر این لیست قرار گرفته است و بعد از آن استارتاپ های آمریکایی در رتبه دوم و سوم قرار دارند.

سانفرانسیسکو بین استارتاپ های یونیکورن در ایالات متحده آمریکا بیشترین ارزش را دارد. به طوری که می توان خلیج SF را پیش قراول یونیکورن های آمریکایی قلمداد کرد. تعداد تک شاخ های این منطقه 104 مورد است که در مجموع ارزشی بالغ بر 355 میلیارد دلار دارند

به طور کلی مبلغ متوسطی که توسط شرکت های یونیکورن در دور اول جذب سرمایه جمع آوری می شود، 382 میلیون دلار است که این مبلغ می تواند با توجه به بازدهی شرکت در مراحل بعدی فعالیت خود، افزایش پیدا کند.

Softbank: غول جدید سرمایه گذاری استارتاپ های یونیکورن

گسترش شرکت های یونیکورن در سال های اخیر توجه صندوق های بزرگ سرمایه گذاری جهان را به سوی خود جلب کرده است و می توان یک رقابت چشمگیر را بین آنها، جهت سرمایه گذاری روی این تک شاخ های بازارهای جهانی، مشاهده کرد.

در این میان، بیشترین مشارکت سرمایه گذاری را می توانیم از سوی Softbank ببینیم. به طوری که این کمپانی بالغ بر 100 میلیارد دلار در این حوزه سرمایه گذاری کرده است. Softbank، Sequoi Vapital و Tiger Global بیشترین سرمایه گذاری را روی یونیکورن ها کرده اند.

منبع: مجله شنبه
انتشار: 11 فروردین 1399 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 726

به "7 واقعیت شگفت انگیز درباره یونیکورن ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 واقعیت شگفت انگیز درباره یونیکورن ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید