آشنایی با رشته گرافیک در دانشگاه و بازار کار آن

به گزارش مجله رویگری، رشته گرافیک و گرافیک کامپیوتری (Computer graphics) از قدیمی ترین رشته های دانشگاهی است. بازار کار رشته گرافیک خوب است و بستگی به پشتکار هنرآموز دارد.

آشنایی با رشته گرافیک در دانشگاه و بازار کار آن

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ کاتالوگ در تهران از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

سرویس علوم - رشته گرافیک یکی از رشته های قدیمی و متنوع است که چندین سال است در هنرستان های فنی و حرفه ای و دانشگاه ها برای برای تحصیل وجود دارد. می توان گفت با توجه به تنوع شاخه هایی که این رشته دارد فرد دانش آموخته در صورتیکه خلاقیت و پشتکار بالایی داشته باشد می تواند در زمینه های مختلفی آغاز به کار کند. برای آشنایی بیشتر با این رشته پرطرفدار با ما همراه باشید.

معرفی رشته گرافیک رایانه ای

گرافیک رایانه ای یا گرافیک کامپیوتری (Computer graphics) یکی از قدیمی ترین شاخه های علوم رایانه است که به ترسیم، تغییر، و کار با تصاویر به شیوه های محاسباتی و رایانه ای اقدام می نماید. گرافیک رایانه ای یکی از پرجاذبه ترین و وسیع ترین کاربردهای رایانه هاست. بازی های رایانه ای، برنامه های ساخت پویانمایی دوبعدی و سه بعدی، شبیه سازی های محاسباتی و پردازش تصاویر را می شود به عنوان چند نمونه نام برد. درواقع گرافیک هنری است که توانسته بسیاری از هنرها را به خدمت گرفته و اصیل ترین وظیفه خود را که انتقال پیغام است به خوبی به انجام رساند. هنرجویان این رشته در طی دوران تحصیل با مبانی هنرهای تجسمی ، طراحی ، پایه و اصول صفحه آرایی ، رنگ شناسی ، مبانی تصویر سازی ، خط در گرافیک ، خوشنویسی ، چاپ دستی و عکاسی آشنا می شوند.

مهارت های لازم برای دانشجویان رشته گرافیک

دانشجوی گرافیک باید علاوه بر خلاقیت ، عاشق این کار بوده و طراحی قوی و زبردست باشد. چون طراحی اساس کار یک گرافیست است و ضمناً باید با رنگ به عنوان عامل تکمیل نماینده فرم آشنا باشد. همچنین یک طراح باید با شاخه های مختلف هنری آشنایی کامل داشته باشد. چون یک گرافیست امکان دارد از تکنیک های عکاسی ، چاپ ، خوشنویسی ، نقاشی ، طراحی صنعتی ، اصول و مبانی صنایع دستی در کارش استفاده کند و پیغام مورد نظرش را به مرحله اجرا برساند. بالاخره هنرمند این رشته لازم است با علومی مثل جامعه شناسی ، روانشناسی ، بازاریابی و ادبیات آشنا باشد. زیرا یک پیغام تبلیغاتی باید با توجه به مخاطب آن ساخته شود یعنی باید توجه داشت که مخاطب این پیغام از نظر فرهنگی ، مالی و خواسته ها و علایق در چه سطحی است .

توانمندی های لازم که هنرجویان در بدو ورود به این رشته باید داشته باشند:

1- دید هنری داشته باشند.

2- طراحی در سطوح ابتدایی را بلد با شند.

3- علاقه مند واقعی باشند.

مهارت هایی که هنرجویان در طی این مدت کسب می نمایند:

1- فراگیری عکاسی و مراحل چاپ و ظهور عکس سیاه و سفید

2- آشنایی با طراحی و رنگ شناسی

3- مهارت طراحی حروف صفحه آرایی و تصویر سازی کتاب کودک

4- طراحی پوستر ، آرم ، بسته بندی و جعبه سازی

5- خوشنویسی درحد مبتدی و چاپ دستی

موقعیت های شغلی و بازار کار در ایران

برای یک فارغ التحصیل رشته گرافیک فرصت های شغلی زیادی وجود دارد چون تنها بخشی از کار او تبلیغات می باشد و این در حالی است که تبلیغات محدوده خاصی ندارد و از تبلیغ یک اتوماتیک گرفته تا تبلیغ یک کالای فرهنگی مثل تئاتر یا سینما در حیطه دانش متخصص گرافیک یا ارتباط تصویری می گنجد. از سوی دیگر طراحی روی جلد کتب ، صفحه آرایی مجلات و روزنامه ها و تهیه آرم و نشانه نیز در حیطه کار یک متخصص ارتباط تصویری قرار گرفته است. در کل باید بگوییم که در ایران دو شاخه عمده کاری برای یک گرافیست وجود دارد یکی چاپ و انتشارات ؛ یعنی طرحی که در نهایت با چاپ و فراوری انبوه سروکار دارد مثل تصویرسازی کتاب ، صفحه آرایی مجلات و روزنامه ها و تهیه پوستر و بروشور و دیگری گرافیک تلویزیونی است ؛ یعنی گرافیست تعیین می نماید که برای مثال مجری تلویزیون چه لباسی با چه رنگی بپوشد که هم مناسب باشد و هم تفاوت رنگ ها در گیرنده ها اعم از رنگی یا سیاه و سفید به خوبی تعیین شود.

اگر بخواهیم زمینه های شغلی این رشه را به صورت موردی بیان کنیم موارد زیر را می توانیم برای آن ذکر کنیم:

 • چاپ دستی
 • چاپ روی پارچه، شیشه، چینی، کاغذ، کاشی
 • عکاسی
 • صفحه آرایی و تهیه عکس یا پوستر برای کتاب ها، مطبوعات، رادیو تلویزیون و...
 • تبلیغاتی برای موسسات و سازمان ها
 • تهیه آرم های تجاری و تبلیغاتی برای موسسات و سازمان ها
 • تصویر سازی
 • کارگاه گرافیک
 • پرسپکتیو
 • طراحی دکوراسیون داخلی منازل و ساختمان های تجاری و موسسات و بانک ها
 • مبانی هنرهای تجسمی
 • مبانی و کاربرد رایانه
 • استفاده از رایانه در تسریع و ایجاد خلاقیت کامپیوتری در کار

گفتنی است که دانشجویان این رشته به صورت نیمه متمرکز گزینش می شوند؛ یعنی علاوه بر آزمون علمی ، استعداد و خلاقیت دانشجویان در یک آزمون عملی نیز سنجیده می شود.

منبع: setare.com
انتشار: 28 آبان 1399 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1400 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1160

به "آشنایی با رشته گرافیک در دانشگاه و بازار کار آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با رشته گرافیک در دانشگاه و بازار کار آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید