شروع انتقال گاز روسیه از خط لوله قدرت سیبری به چین

به گزارش مجله رویگری، رؤسای جمهوری روسیه و چین در ارتباطی ویدئویی انتقال گاز از خط لوله قدرت سیبری که قرار است 38میلیارد مترمکعب گاز در سال از دو میدان گازی در شرق دور روسیه را به چین پمپاژ کند، شروع کردند.

شروع انتقال گاز روسیه از خط لوله قدرت سیبری به چین

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری نووستی، ولادیمیر پوتین و شی جین پینگ روسای جمهوری روسیه و چین امروز (دوشنبه) با برقراری ارتباط ویدئویی خط لوله گاز قدرت سیبری را راه اندازی کردند، خط لوله ای که قرار است 38 میلیارد مترمکعب گاز در سال از دو میدان گازی در شرق روسیه را به چین پمپاژ کند.

پوتین در این مراسم تأکید کرد که همکاری روسیه و چین در عرصه انرژی با راه اندازی خط لوله قدرت سیبری، وارد مرحله تازه ای شده است.

وی گفت: در امسال روسیه و چین، هفتادمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک خود را گرامی داشتند و در همین سال ما بهره برداری از خط لوله انتقال گاز روسیه به چین را شروع می کنیم. این گامی در راستای مشارکت راهبردی دو کشور است که همکاری های دو کشور در عرصه انرژی را به مرحله جدیدی ارتقا داده و ما را به وظیفه معین نموده به همراه شی جین پینگ رئیس جمهوری چین برای رساندن میزان مبادلات بازرگانی بین دو کشور به رقم 200میلیارد دلار در سال 2024 نزدیک تر خواهد نمود.

خط لوله قدرت سیبری گاز روسیه را از مرکز دو مرکز گازرسانی در شرق دور این کشور به این خط لوله منتقل شده و در ادامه به کشور چین صادر می کند .

شرکت گازپروم روسیه گاز درباره دست یابی به توافق برای گازرسانی به چین تقریباً 10 سال قبل خبر داده بود. دو کشور در سال 2010 اسناد حقوقی التزام آور درباره شرایط اصولی این انتقال گاز را امضاء کردند. در سال 2011 آلکسی میلر رئیس شرکت گازپروم اعلام نمود این شرکت آمادگی کامل دارد تا ساخت خط لوله گاز به سمت چین را شروع کند. در سال 2012 ولادیمیر پوتین گازپروم را موظف به سرعت بخشیدن به روند ساخت این خط لوله نمود و در همان سال این خط لوله نام قدرت سیبری را به خود گرفت، نامی که در انتها یک رقابت ویژه برگزار شده از سوی شرکت گازپروم انتخاب شد.

در سال 2013 شرکت گازپرم و شرکت ملی نفت و گاز چین درباره جهت حرکت این خط لوله به توافق رسیدند. در آن موقع تخمین زده شد که بهره برداری از خط لوله قدرت سیبری ممکن است در سال 2018 شروع شده و حجم گاز ارسالی 38 میلیارد مترمکعب باشد که افزایش آن تا60 میلیارد هم قابل پیش بینی بود.

البته شروع تحقق این طرح مدت زمان طولانی به خاطر فقدان توافق دو طرف درباره قیمت گاز شروع نگردید. طرفین تنها در بهار سال 2014 توانستند در این باره به توافق برسند. قیمت مورد توافق فاش نگردید، ولی از ارقامی که آلکسی میلر در صحبت هایش نام برده بود، قیمت گاز روسیه برای چین حدود 350 دلار برای هر هزار کیلومتر مربع ارزیابی شد.

در ماه سپتامبر همان سال شرکت گازپروم ساخت خط لوله قدرت سیبری را شروع کرد و در ماه ژوئن سال 2015 نیز طرف چینی ساخت خط لوله در خاک خود را شروع کرد. از همان زمان شرکت گازپروم بارها اعلام نمود که راه اندازی خط لوله قدرت سیبری در ماه دسامبر سال 2019 به چین خواهد بود.

شرکت گازپروم آدینه این هفته اعلام نمود که تعهدات قراردادی این شرکت برای انتقال گاز از خط لوله قدرت سیبری به چین، در سال 2020- پنج میلیارد مترمکعب، در سال 2021 - ده میلیارد و در سال 2022 -پانزده میلیارد خواهد بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 23 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 462

به "شروع انتقال گاز روسیه از خط لوله قدرت سیبری به چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع انتقال گاز روسیه از خط لوله قدرت سیبری به چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید