آیا خانه پدری هوشنگ ابتهاج در حال تخریب است؟

به گزارش مجله رویگری، خانه هوشنگ ابتهاج شاعر پیشکسوت اهل رشت در خطر نابودی است و به گفته مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان گیلان سند معتبری در مورد موثق بودن خانه مطرح شده متعلق به استاد ابتهاج در دست نیست.

آیا خانه پدری هوشنگ ابتهاج در حال تخریب است؟

اهالی رشت نگران تخریب خانه هوشنگ ابتهاج شاعر پیشکسوت همشهری خود هستند. این خانه در محله تاریخی استادسرای شهر رشت در نزدیکی خانه گلچین گیلانی، پسرخاله ابتهاج، قرار گرفته است و به گفته علیرضا پنجه ای، شاعر و فعال فرهنگی رشت، سایه نخستین شعرش را آنجا سروده است.

به گفته پنجه ای این خانه از طریق یکی از مغازه داران محل خریدای شده است و تره بارفروش ها با اجازه مالک آن را به محل انبار محصولات خود تبدیل کرده اند.

پنجه ای ادامه داد که چند روز قبل از آنجا رد می شدم که دیدم تره بارفروش ها در حال خالی کردن ساختمان هستند. پس از پیگیری متوجه شدم مالک قصد تخریب ساختمان را دارد؛ به همین علت به این فکر افتاده ایم تا نگذاریم این خانه تخریب شود.

این شاعر همچنین می گوید:

سال 95 سردیسی از استاد سایه ساخته شد و قرار بود در این محله نصب شود اما اجازه این کار داده نشد. در صورت تبدیل شدن خانه به موزه یا موسسه فرهنگی می توان این سردیس را هم در آنجا نصب کرد.

رضا علیزاده مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان گیلان دراین باره گفت:

باید یک روایت، عکس یا اعلام رسمی از سوی خانواده آقای ابتهاج در اختیار میراث فرهنگی استان گیلان قرار گیرد تا بتوانیم اقدامات بعدی را برای ثبت خانه انجام دهیم.

علیزاده گفت که برای تکمیل پرونده ثبتی بنا باید چند رفتار حقوقی، احراز مالکیت و سندیت برای نسبتی که به این خانه داده شده، به میراث فرهنگی ارائه شود که تا به امروز به این اسناد دسترسی پیدا نکرده ایم، حتی دورادور گفته اند که آقای ابتهاج اعلام آمادگی کرده تا ملک را خودش شخصا به ما نشان دهد، ما از این اتفاق به گرمی استقبال می کنیم.

وی افزود که مالک در حال حاضر زیر بار کوچک ترین رفتار تفاهمی با میراث فرهنگی نمی رود، بنابراین مدیریت شهری قول متقاعد کردن مالک را داده است، اما نخست باید شرایط اعتبار ملک مشخص شود و یک نفر از اعضای خانواده آقای ابتهاج به ما بگوید که این همان ملک است.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان گیلان در انتها گفت:

هوشنگ ابتهاج افتخار رشت، گیلان و ایران است، قطعا اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان در پی آن است که یک موزه مناسب برای این شاعر ایجاد کند.

منبع: کجارو / خبرآنلاین / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 خرداد 1401 بروزرسانی: 25 خرداد 1401 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1962

به "آیا خانه پدری هوشنگ ابتهاج در حال تخریب است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا خانه پدری هوشنگ ابتهاج در حال تخریب است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید