ابتلای بیش از 1700 نفر به بیماری ام اس در چهارمحال و بختیاری

به گزارش مجله رویگری، خبرنگاران/چهارمحال و بختیاری بیماری ام اس (مولیتپل اسکلروزیس) یکی از شایع ترین بیماری های سیستم اعصاب مرکزی در مغز و نخاع است و گلبول های سفید که نقش دفاع از بدن را به عهده دارند، به دلایل نامشخصی، به اشتباه به غلاف های عصبی در سیستم عصب مرکزی، به عنوان یک عامل بیگانه، حمله ور شده و بیماری آغاز می شود.

ابتلای بیش از 1700 نفر به بیماری ام اس در چهارمحال و بختیاری

بیماری ام اس (مولیتپل اسکلروزیس) یکی از شایع ترین بیماری های سیستم اعصاب مرکزی در مغز و نخاع است و گلبول های سفید که نقش دفاع از بدن را به عهده دارند، به دلایل نامشخصی، به اشتباه به غلاف های عصبی در سیستم عصب مرکزی، به عنوان یک عامل بیگانه، حمله ور شده و بیماری آغاز می شود.

علامت های شایع این بیماری اختلال های بینایی شامل تاری دید، دو بینی، حرکات غیرارادی و سریع چشم و به ندرت از دست دادن کامل بینایی، سرگیجه، ضعف و کرختی اندام ها، اختلال در حرکات موزون، اختلال های حسی شامل گزگز، سوزش، بی حسی و درد است.

معصومه معمارزاده در گفت و گو با مجله رویگری، با اشاره به اینکه در حال حاضر یک هزار و 750 نفر در چهارمحال و بختیاری مبتلا به بیماری ام اس هستند، اظهار کرد: این تعداد بیمار مبتلا به ام اس با آمار علوم پزشکی متفاوت بوده و دلیل آن مراجعه تعدادی بسیاری از مبتلایان به دیگر استان ها است.

نایب رییس انجمن حمایت از بیماران خاص چهارمحال و بختباری با بیان اینکه مشخصات یک هزار و 330 نفر از مبتلایان در سامانه مربوطه ثبت شده است، افزود: از این تعداد افراد مبتلا به ام اس 70 درصد زن و 30 درصد مرد هستند.

معمارزاده ادامه داد: کوچکترین فرد مبتلا به ام اس در استان دختر 9 ساله و بزرگ ترین آن ها یک مرد 57 ساله است.

نایب رییس انجمن حمایت از بیماران خاص چهارمحال و بختباری با تاکید بر اینکه بیشتر بیماران مبتلا به ام اس در استان مسائل مالی داشته و این انجمن تنها با شناسایی و برگزاری جلسات مشاوره سعی در تقویت روحیه و ایجاد آرامش بیماران دارد، شرح داد: با وجود همراهی و حمایت های علوم پزشکی استان در تامین دارو، اما همچنان بسیاری از بیماران در تامین دارو با مشکل روبرو هستند.

وی از علایم بروز این بیماری به سردرد و لرزش های مکرر، افتادگی پلک، بی حس شدن دست و پا، دوبینی و مشکل در گفتار اشاره کرد و گفت: بیشترین علت بروز این بیماری استرس، داشتن گذشته ای نا مطلوب و نگرانی از آینده است.

معمارزاده با اشاره به اینکه مهم ترین دلیل تشدید این بیماری مسائل عصبی است، توصیه کرد که افراد مبتلا به ام اس دغده های روانی را از خود دور کرده و آرامش را در زندگی حکم فرما کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 531

به "ابتلای بیش از 1700 نفر به بیماری ام اس در چهارمحال و بختیاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابتلای بیش از 1700 نفر به بیماری ام اس در چهارمحال و بختیاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید