از تخصیص یک میلیون تن نهاده به دامداران و عشایر تا حمایت از طرح های زیست فناوری

به گزارش مجله رویگری، خبرنگاران/خراسان جنوبی معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در ماه های اخیر بیش از یک میلیون تُن نهاده به شکل تجمیع خوراک دام در اختیار دامداران روستایی و عشایر قرار گرفته است.

از تخصیص یک میلیون تن نهاده به دامداران و عشایر تا حمایت از طرح های زیست فناوری

حسین دماوندی نژاد در حاشیه مراسم تودیع و معارفه رییس جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در بیرجند در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: خشکسالی های اخیر در 40 سال گذشته بی سابقه بود.

وی اضافه نمود: با آغاز دولت سیزدهم و شکل گیری مدیریت نو در جهادکشاورزی یکی از اصلی ترین موضوعاتی که وزیر جهادکشاورزی برای آن برنامه ریزی کرد رسیدگی به امور مربوط به دامداران و عشایر مناطقی است که خشکسالی در آن ها با درجه و شدت بیشتری وجود داشت.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: این مسئله منجر به این شد که در 2 ماه و نیم گذشته فراتر از یک میلیون تُن نهاده به شکل نهاده جو، ذرت، کنجاله سویا و سبوس به شکل تجمیع خوراک دام در اختیار دامداران روستایی و عشایر در هر استان قرار داده شد.

وی با بیان اینکه بخشی از احتیاج دامداران و عشایر به وسیله این جیره های متراکم رفع شده تا با عبور از خشکسالی شرایط بهتر گردد، اضافه نمود: متناسب با تامین نهاده ها برنامه های وسیعی را در سطح کشور در حال اجرا داریم.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: شرایط اقلیمی در سال گذشته شرایط مناسبی بود و همین امر باعث شد دامدار روستایی و عشایر جمعیت دام خود را افزایش دهد و دام سبک در سال 99 و ابتدای 1400 چیزی حدود 9 میلیون راس افزایش پیدا کرد؛ سال 1400 که درگیر خشکسالی شدیم، این دام مازاد شرایط ویژه ای را برای کشور به وجود آورد همین باعث شد در گام اول برای صادرات 300 هزار راس دام سبک و 50 هزار راس گوساله نر پروار برنامه ریزی صادرات انجام گردد.

دماوندی نژاد اعلام کرد: خرید دام سبک و سنگین روستاییان و عشایر به شرکت پشتیبانی امور دام کشور ابلاغ شده است و اکنون بر اساس دستورالعمل ها خرید دام سنگین با قیمت 59 هزار تومان و دام سبک با قیمت 62 هزار تومان در حال اجرا است.

دماوندی نژاد از حمایت قاطع دولت از محصولات زیست فناوری کشاورزی و تحقیقاتی گفت و یادآور شد: سازمان تات که عمده فعالیت های پژوهشی بخش کشاورزی جهاد را عهده دار است برنامه های وسیعی را در این زمینه تعریف و به ویژه در مباحث دانش بنیان و های تک فعالیت هایی در حال اجرا دارد که دارای اعتبارات ویژه ای است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 فروردین 1401 بروزرسانی: 26 فروردین 1401 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1908

به "از تخصیص یک میلیون تن نهاده به دامداران و عشایر تا حمایت از طرح های زیست فناوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از تخصیص یک میلیون تن نهاده به دامداران و عشایر تا حمایت از طرح های زیست فناوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید