استفاده از قطره های چشم برای درمان علت شایع کم بینایی

به گزارش مجله رویگری، پژوهشگران دانشگاه کلمبیا (Columbia University) در مطالعه اخیرشان از قطره های چشم برای درمان علت شایع کم بینایی در موش ها استفاده نموده اند.

استفاده از قطره های چشم برای درمان علت شایع کم بینایی

همراه ما باشید و با تور قطر از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش مجله رویگری از ایسنا، عوامل زیادی وجود دارد که می تواند بر بینایی ما تأثیر بگذارد، اما یکی از علل موثر در کاهش بینایی انسداد رگ اصلی در ناحیه چشم می باشد که از عملکرد مناسب آن جلوگیری می نماید و به شبکیه آسیب می رساند. این امر به عنوان انسداد ورید شبکیه (retinal vein occlusion) شناخته شده است و دانشمندان دانشگاه کلمبیا درمان جدید بالقوه جدیدی را در قالب قطره چشمی ایجاد نموده اند که به عنوان حفاظی برای شبکیه عمل می نمایند.

سالانه میلیون ها بزرگسال در سراسر دنیا با مشکل انسداد ورید شبکیه روبرو می شوند. انسداد اغلب نتیجه لخته شدن خون است که باعث نشت خون و مایعات دیگر به شبکیه می گردد و در آنجا به سلول های نوری گیرنده که برای سنجش و پاسخ به نور بسیار مهم است آسیب می رساند. روینمودهای فعلی برای درمان شامل تزریق چندین دارو به طور مستقیم به چشم است که نه تنها ناراحت نماینده است بلکه در بسیاری از موارد مانع از بین رفتن کم بینایی نیز نمی گردد.

با توجه به شیوع این بیماری و وجود درمان های محدود محققان امروزه علاقه زیادی به توسعه روش های درمانی جدید دارند. اکنون گروهی از محققان دانشگاه کلمبیا در حال کار بر روی راهکار های احتمالی در موش ها بوده و اخیراً کشف بسیار مفیدی را انجام داده اند که طی آن به نقش آنزیمی به نام کاسپاز 9 (Caspase-9 ) پی برده اند. این آنزیم نقش مهمی در مرگ سلولی برنامه ریزی شده دارد. فرایندی که طی آن سلول های آسیب دیده تعیین شده اند، بنابراین می توان آنها را از بدن پاک کرد تا سلول های تازه و سالم جای آنها را بگیرند.

طی این مطالعه محققان با آزمایشاتی که بر روی موش ها انجام دادند دریافتند که وقتی انسداد ورید شبکیه عروق خونی را مهار نموده و به آنها آسیب می رساند، فعالیت مارپیچ های کاسپاز 9 از کنترل خارج شده و به نوبه خود به شبکیه آسیب می رساند. بنابراین این تیم آزمایش جدیدی را انجام دادند که در آن یک مهارنماینده بسیار انتخابی کاسپاز -9 در قالب قطره های چشمی به چشم موشها تزریق شدند. این درمان موضعی سبب کاهش فعالیت کاسپاز 9 شد و نقش محافظتی بر عملکرد شبکیه داشت و سبب کاهش تورم، تقویت جریان خون و جلوگیری از آسیب رساندن به سلول های مهم گیرنده نور شد.

کارول. ام. تروی (Carol M. Troy) نویسنده این مطالعه از دانشگاه کلمبیا گفت: ما معتقدیم که این قطره های چشم ممکن است مزایای بسیاری نسبت به روش های درمانی موجود داشته باشد. بیماران می توانند خودشان قطره را استفاده نمایند و احتیاج به چند سری تزریق نیست. همچنین، قطره چشم ما جهت متفاوتی از آسیب شبکیه را مورد هدف قرار می دهد و بنابراین ممکن است به بیمارانی که به درمان فعلی پاسخ نمی دهند، یاری کند.

با توجه به این نتایج امیدوار نماینده در موش ها، محققان اکنون با آمادگی بیشتر در حال آماده شدن برای انجام آزمایش بر روی انسان هستند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 914

به "استفاده از قطره های چشم برای درمان علت شایع کم بینایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از قطره های چشم برای درمان علت شایع کم بینایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید