افزایش پلکانی تعرفه برق و فشار بر پرمصرف های ثروتمند

به گزارش مجله رویگری، تهران (پانا) - رییس کمیته اقتصاد انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سیاست افزایش پلکانی تعرفه برق مشترکان پرمصرف می تواند در مهار مصرف برق موثر باشد، معتقد است این اقدام فشار قیمت را متوجه پرمصرف هایی می نماید که عمدتا ثروتمند هستند.

افزایش پلکانی تعرفه برق و فشار بر پرمصرف های ثروتمند

به گزارش ایسنا، مجتبی توانگر، نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به مصوبه هیات دولت درباره افزایش پلکانی تعرفه برق مشترکان پرمصرف اظهار کرد: در سال های اخیر قطعی برق و آمار فزاینده مصرف آن نشان داد که باید به فکر مهار مصرف برق باشیم. قطعی برق هم زندگی عموم مردم را دچار اختلال می نماید و هم با تعطیلی صنایع ضربه بدی به فراوری ملی و اشتغال مردم وارد می نماید. لذا اقدام دولت در افزایش پلکانی تعرفه مصرف برق از این جهت کار درستی است که فشار قیمت را متوجه پرمصرف هایی می نماید که عمدتا ثروتمند هستند.

وی ادامه داد: حتما این سیاست می تواند در مهار مصرف برق موثر باشد منتها شرط اثرگذاری اش اقدامات دیگری است که باید به موازات آن انجام گردد. در مهار مصرف انرژی علاوه بر سیاست های قیمتی به سیاست های غیرقیمتی نیز احتیاج داریم. هر میزان که مصرف نماینده را تحت فشار قرار دهیم اما در فراوری محصولات کم مصرف و استانداردسازی برای آن اقدامی نکنیم، نتیجه چندانی عایدمان نمی گردد. وزارت صمت و وزارت نیرو باید در زمینه کاهش مصرف وسایل برقی و بعلاوه استقلال صنایع بزرگ از شبکه برق سراسری اقدام نمایند.

این عضو کمیسیون مالی مجلس شورای اسلامی در ادامه اعلام کرد: در حال حاضر فاصله قیمت برق مصرفی پرمصرف ها و کم مصرف ها چندان زیاد نیست و این مسئله موجب می گردد تا یارانه پنهان برق به طور مساوی بین ثروتمندان پرمصرف و احتیاجمندان کم مصرف توزیع گردد. چنین سیاست هایی به شرط این که با سیاست های غیرقیمتی در فراوری وسایل برقی کم مصرف و ارائه این وسایل با شرایط مناسب به اقشار میانه و کم عایدی صورت گیرد در ارتقای عدالت اجتماعی موثر است.

توانگر یادآور شد: در حال حاضر گازی که با قیمت مناسب به نیروگاه ها برای فراوری برق تزریق می گردد می تواند با ارزش افزوده بیشتر هم در صنعت پتروشیمی و هم صادرات گاز به کار آید. ایران می تواند هاب انرژی منطقه باشد. بسیاری از همسایگان که منابع انرژی کمتری نسبت به ایران دارند متقاضی واردات برق و گاز از ایران هستند.

وی ادامه داد: این ها همه در حالی است که صادرات فعلی برق و گاز به علت احتیاج فزاینده داخلی در معرض خطر است و در موارد فراوانی شاهد توقف این صادرات هستیم. علاوه بر این بخشی از صنایع کشور در تابستان و در اوج مصرف مجبور به قطعی برق و تعطیلی هستند. محاسبات مالی این تعطیلی ها و زیان ناشی از آن ها اعداد قابل توجهی را نشان می دهد. همه این ها به معنی هدررفت و استفاده غیربهینه از منابع زیرزمینی کشور است که باید اصلاح گردد.

این عضو شورای اقتصاد در انتها گفت: قبل از مردم باید به مسئولان توصیه کرد که سیاست های مناسب و اثرگذار برای مهار مصرف برق در پیش گیرند وگرنه مردم در مواجهه با سیاست های درست، رفتار بهینه ای در مصرف برق خواهند داشت.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 14 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1401 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1928

به "افزایش پلکانی تعرفه برق و فشار بر پرمصرف های ثروتمند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش پلکانی تعرفه برق و فشار بر پرمصرف های ثروتمند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید