اگر روحانی به کرونا مبتلا شود، چه خواهد شد؟

به گزارش مجله رویگری، خبر ابتلای دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا به ویروس کرونا چند روزی است که رسانه های جهان را به خود مشغول کرده است.

اگر روحانی به کرونا مبتلا شود، چه خواهد شد؟

به گزارش ایسنا، بامداد جمعه (11 مهر) بود که رسانه ها خبر مثبت شدن تست کرونای ترامپ و همسرش را اعلام کردند. از همان روز تا به امروز عده ای ابتلای ترامپ به کرونا را دروغی از سوی کارزار انتخاباتی او می دانند و هدفش را تاثیر بر نتایج انتخابات ماه آینده ایالات متحده عنوان می کنند. از سوی دیگر برخی برآورد می کنند که نه تنها ترامپ با بیماری کووید-19 دست و پنجه نرم می کند بلکه با توجه به سن و وزن بالایش، حال وخیمی هم دارد. حالت سوم هم همان چیزی است که منابع رسمی کاخ سفید و پزشکان رئیس جمهور آمریکا اعلام می کنند یعنی ابتلای ترامپ به کرونا و البته حال مساعد او.

در این هیاهو اگر هر کدام از این سه حالت درست باشند در یک نکته تفاوتی ایجاد نمی شود. نفس انتشار خبر ابتلای ترامپ به ویروس کرونا در همین دو سه روز تاثیرات منفی زیادی روی اقتصاد و سیاست آمریکا و البته بازار های جهانی گذاشته است. از سقوط شاخص های بورس در ایالات متحده گرفته تا کاهش ارزش دلار، از کاهش قیمت نفت تا ...

این ها تنها تاثیرات اقتصادی چنین خبری است و احتمال وقوع بحران در کاخ سفید، تاثیر بر انتخابات آمریکا، درگیری میان طرفداران و مخالفان ترامپ، نوع تعامل کنگره و سنا با کاخ سفید، چگونگی اداره کشور توسط مایک پنس (معاون رئیس جمهور) در نبود رئیس جمهور و ... می توانند در کنار شیوع گسترده کرونا در این کشور، ایالات متحده را با بحرانی جدی روبرو کنند که معین نیست سرنوشت آن به کجا ختم شود.

از طرفی در چند ماه گذشته که ویروس کرونا در ایران شایع شده هر از چند گاهی نقدها تندی نسبت به حاضر نشدن رئیس جمهوری اسلامی ایران در اماکن عمومی، سخنرانی ها، افتتاح ها و جلسات رای اعتماد در مجلس مطرح شده و منتقدان، حسن روحانی را به کم کاری، در میدان نبودن، تافته جدا بافته بودن، جان دوستی و ... متهم کرده اند.

حال اگر در خبر ابتلا به کرونا، به جای نام دونالد ترامپ نام حسن روحانی و به جای سمت رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران را جایگزین کنیم به یک خبر فرضی خواهیم رسید: حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به ویروس کرونا مبتلا شد.

با کنار هم گذاشتن این خبر فرضی و آنچه درباره تبعات ابتلای ترامپ به کرونا در این روز ها مطرح شده و همچنین نقدها از تلاش برای حفظ جان رئیس جمهوری اسلامی ایران (به عنوان یک شخصیت حقوقی و نفر اول اجرایی کشور) از ابتلا به کرونا، سوالاتی ایجاد می شود:

1. ابتلای رئیس جمهور به کرونا چه تبعات سیاسی و اقتصادی برای کشور به دنبال خواهد داشت؟

2. در شرایط جنگ اقتصادی که کشور با آن دست و پنجه نرم می کند انتشار چنین خبری چه ضربه ای به اقتصاد آشفته این روز ها وارد خواهد کرد؟

3. چه کسی بحران احتاقتصادی ای را که ممکن است کشور با ابتلای رئیس جمهور به کرونا، با آن درگیر شود مدیریت خواهد کرد؟

4. آیا حاضر نشدن رئیس جمهور در مجامع عمومی لطمه ای به انجام وظایف او وارد کرده است؟

5. آیا در این هفت ماه، جلسات هیئت دولت، ستاد اقتصادی دولت، سران قوا، ستاد مقابله با کرونا، افتتاح پروژه های ملی و شورا های عالی (امنیت ملی، انقلاب فرهنگی، فضای مجازی و...) تعطیل شده یا خللی در برگزاری آن ها ایجاد شده است؟

6. قطعا خون حسن روحانی از سایرین رنگین تر نیست، اما حفظ جان رئیس جمهوری اسلامی ایران (چه این شخص حسن روحانی باشد چه هر سیاستمدار دیگری که به عنوان رئیس جمهور انتخاب شده) در کشوری که به دلیل شرایط کنونی از سوی آمریکا و متحدانش تحت شدیدترین فشار های بین المللی واقع شده است و پرهیز از ایجاد شرایط بحرانی (با ابتلای احتاقتصادی رئیس دولت به کرونا) باید به عنوان تافته جدا بافته بودن او مطرح شود؟

7. کرونا نشان داده که مثل هندوانه دربسته است و معین نیست کسی که به این ویروس مبتلا می شود زنده خواهد ماند یا خیر. با این وجود دفع خطر احتاقتصادی برای نفر اول اجرایی و نفر دوم کشور یک امر منطقی به حساب نمی آید؟

8. منتقدانی که از حاضر نشدن روحانی در جلسات عمومی انتقاد می کنند آیا شخصیت حقوقی رئیس جمهور را در نظر دارند یا شخصیتی حقیقی به نام حسن روحانی را؟

9. آیا می توان از بحرانی که ابتلای ترامپ به کرونا ایجاد کرده درس گرفت و به جای ترغیب رئیس جمهور به پذیرفتن ریسک ابتلا به کرونا، برای حل مسائل کشور به او و دولتش کمک کرد؟

10. از 12 مرداد 1400 که رئیس جمهور جدیدی کشور را اداره خواهد کرد آیا نباید به خاطر حفظ جایگاه حقوقی ریاست جمهوری، ریسک ابتلایش را به کرونا کاهش دهد؟

منبع: فرارو
انتشار: 3 آذر 1399 بروزرسانی: 3 آذر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1170

به "اگر روحانی به کرونا مبتلا شود، چه خواهد شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر روحانی به کرونا مبتلا شود، چه خواهد شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید