ایجاد رقابت بین تولیدکنندگان با ورود زنجیره فولاد به بورس کالا

به گزارش مجله رویگری، خبرگزاری خبرنگاران-کارشناس بازار سرمایه گفت: با ورود محصولات فولادی به بورس کالا، تولیدکنندگان برای ایجاد رقابت، کیفیت محصولات خود را افزایش می دهند.

ایجاد رقابت بین تولیدکنندگان با ورود زنجیره فولاد به بورس کالا

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل ازخبرگزاری صداوسیما آقای خشایار دادمنش در خصوص اقدامات وزارت اقتصاد مبنی بر به انتها رساندن قیمت گذاری دستوری با ورود زنجیره فولاد به بورس کالا اضافه کرد: دولت در گذشته سعی داشت تا از طریق اجرای قیمت گذاری دستوری تورم را مهار کند، اما براساس شواهد و مستندات، این امر در حال حاضر نه تنها نتوانست اندازه تورم را در کشور به حداقل ممکن برساند بلکه رانت نیز ایجاد کرد.

وی گفت: قیمت گذاری دستوری در مدتی که اجرایی شد نه تنها به تولیدکننده سودی نرساند بلکه مسائل متعددی را برای او به وجود آورد بطوریکه در زمانی که قیمت یک کالا را کنترل می کنند تولیدکننده نیز نمی تواند اقداماتی را در راستای حفظ بهای تمام شده انجام دهد.

کارشناس بازار سرمایه گفت: همین امر باعث ایجاد رانت های متعددی می شود به طوری که مبلغ حاصل از فروش کالای تولیدی، بجای آنکه به دست تولیدکنندگان برسد به حساب واسطه ها تزریق می شود.

خشایار دادمنش اضافه کرد: بورس کالا طی چند سال اخیر رویه معاملاتی خود را تغییر داد به طوری که این امر سبب شد تا وزارت صمت از سال 98، اقدامات جدی را در راستای الزام تمام شرکت های تولیدی برای عرضه محصولات خود در بورس کالا انجام دهد.

وی در خصوص عرضه محصولات تولیدی در بورس کالا گفت: بورس کالا به سبب شفافیتی که به نسبت سایر بازار های معاملاتی دارد، قیمت نهایی در آن براساس عرضه و تقاضا مشخص می شود که می تواند سبب کاهش قیمت گذاری دستوری شود.

این کارشناس بازار سرمایه شرح داد: بورس کالا اکنون جزو بازار های آزاد بشمار می آید، زیرا بر اساس قوانین معاملاتی در جهان، قیمت نهایی محصولات در آن براساس عرضه و تقاضا مشخص می شود.

وی اعلام نمود: با ورود زنجیره فولاد و محصول سیمان به بورس کالا شاهد ایجاد رقابت در میان تولیدکنندگان هستیم، زیرا اکنون این اشخاص به منظور جذب مخاطب مجاب شده اند تا کیفیت محصولات خود را به نسبت گذشته ارتقا بخشند در صورتی که درگذشته این امر اتفاق نمی افتاد.

این کارشناس بازار سرمایه کالا گفت: امید است در آینده نیز با همکاری های نزدیک وزارت صمت و وزارت اقتصاد شاهد ورود تمام محصولاتی تولیدی به بورس کالا باشیم.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 19 بهمن 1400 بروزرسانی: 19 بهمن 1400 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1848

به "ایجاد رقابت بین تولیدکنندگان با ورود زنجیره فولاد به بورس کالا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد رقابت بین تولیدکنندگان با ورود زنجیره فولاد به بورس کالا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید