این ویتامین ها و مواد معدنی در خرما نهفته است

به گزارش مجله رویگری، کارشناس ارشد تغذیه بالینی دانشکده تغذیه و علوم غذایی شیراز با بیان اینکه خرما، یکی از مهمترین منابع تغذیه ای در کشورهای مختلف دنیا است، تاکید نمود که مصرف روزانه این ماده مغذی، تاثیرات مفیدی بر فرآیندهای مختلف بدن انسان دارد.

این ویتامین ها و مواد معدنی در خرما نهفته است

به گزارش خبرنگاران، فاطمه شفیعی گفت: درخت نخل گیاهی از خانواده palmae که میوه آن خرما (phoenix dactylifera) یکی از مهم ترین منابع تغذیه ای در کشورهای جنوب غرب آسیا و شمال آفریقا است، به طور معمول خرما در 35 کشور دنیا و به ویژه در آسیای میانه، شمال آفریقا، بخش های مرکزی و جنوب آمریکا، جنوب اروپا، هند و پاکستان کشت می گردد.

وی ادامه داد: به دلیل آنکه حدود 70 درصد خرما از کربوهیدرات (قند) تشکیل شده، این میوه دارای انرژی بالایی است و حدود 100 گرم از آن، حدود 314 کیلوکالری انرژی دارد، به این معنی که حدود 100 گرم خرما بین 12-15 درصد از این میزان متوسط انرژی موردنیاز افراد را تامین می نماید.

این متخصص تغذیه گفت: اهمیت خرما به دلیل وجود ترکیباتی مانند کربوهیدرات ها (گلوکز، فروکتوز، مانوز، مالتوز، ساکارز و پلی ساکاریدها)، اسیدهای چرب و ترکیبات معدنی (پتاسیم، فسفر، آهن، برم، کادمیم، کلر، سولفور، فلوئور،کلسیم، کبالت، مس، منیزیم، منگنز، پتاسیم، سدیم و ویتامین ها (ویتامین c، B2، B1، A، نیاسین)، فیبر، پکتین، پرتئین و اسید آمینه است.

وی با بیان اینکه یافته ها نشان داده که خرما علاوه بر انرژی زایی فراوان، به واسطه داشتن ترکیبات متعدد می تواند در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها موثر باشد، گفت: اثر خرما روی تسهیل زایمان و افزایش بردباری در بچه ها یکی از مهم ترین اثرات مفید و کاربردی مصرف خرما در مادران باردار است. امروزه مطالعاتی که بر روی خرما صورت گرفته است نشان می دهد این میوه باعث تسهیل زایمان شده، دهانه رحم را منقبض و عضلات آن را در ماه های آخر حاملگی تقویت می نماید.

این کارشناس ارشد تغذیه بالینی گفت: از دیگر خواص خرما پائین آوردن فشار خون در مادران باردار طی یک مدت زمان کوتاه و تاثیر بر کاهش میزان خونریزی حین زایمان است، از طرفی مصرف خرما در اواخر دوران بارداری باعث افزایش آغاز خود به خودی زایمان شده و مصرف خرما در آمادگی سرویکس رحم قبل از آغاز زایمان موثر خواهد بود.

شفیعی گفت: به نظر می رسد که خرما بر روی گیرنده های اکسی توسین تاثیر گذاشته و باعث پاسخ بهتر عضلات رحم به اکسی توسین می گردد و انقباضات موثرتری ایجاد می نماید. همچنین خرما حاوی ترکیباتی است که به کشیدگی رحم و آماده کردن آن برای زایمان و برگرداندن رحم به حالت قبل از حاملگی در دوره بعد از زایمان یاری نموده و باعث کاهش خونریزی در روزهای اول پس از زایمان می گردد.

خاصیت آنتی اکسیدانی خرما

وی اضافه نمود: تحقیقات نشان داده است که مصرف خرما در جلوگیری از التهاب مفاصل، تصلب شرائین، بیماری هایی مانند انسداد عروق قلب و سایر بیماری های قلبی عروقی، بیماری های خودایمنی، دیابت، سرطان، پارکینسون و آلزایمر موثر است. همچنین خاصیت آنتی اکسیدانی خرما مربوط به ترکیبات فنولی، آنتوسیانین ها، فلانوئیدها، پروسیانین ها و سلنیم موجود در آن است.

اثر خرما در بیماری های قلبی - عروقی

این کارشناس ارشد تغذیه بالینی گفت: از مهم ترین علت ابتلا به بیماری های قلبی، افزایش میزان کلسترول و لیپوپرتئین ها است. مطالعات نشان داده که خرما می تواند باعث کاهش میزان تری گلیسریدهای پلاسما، کلسترول و لیپوپرتئین ها گردد.

او ادامه داد: مصرف خرما می تواند با جلوگیری از تجمع پلاکت ها و اکسیداسیون لیپوپرتئین های با چگالی پایین از بروز بیماری قلبی عروقی پیشگیری کند، به نظر می رسد ترکیبات فنولیک موجود در خرما به دلیل خاصیت ضد التهابی و ضد ترومبوز می تواند در کاهش فشار خون تاثیر داشته باشد.

اثرات ضد میکروبی خرما

این متخصص تغذیه گفت: مطالعات نشان داده که عصاره خرما دارای اثرات ضد میکروبی شامل اثرات ضد باکتریایی، ضد ویروسی و ضد قارچی است. ترکیبات فنولیک موجود در خرما به دیوار باکتری متصل شده و مانع رشد باکتریایی می گردد. علاوه بر این، ترکیبات یاد شده نقش مهمی در رسوب پرتئین ها و مهار آنزیم های میکروارگانیسم ها ایفا می نماید.

اثر خرما بر فعالیت دستگاه گوارش

شفیعی همچنین با بیان اینکه امروز ثابت شده یکی از مهمترین مزایای استفاده از خرما در ماه مبارک رمضان اثرات حفاظتی آن بر روی مخاط معده است، گفت: مصرف این ماده غذایی مانع تخریب مخاط معده بر اثر اسید معده و ایجاد زخم معده می گردد.

کارشناس ارشد تغذیه بالینی گفت: مطالعات نشان داده که خرما برای جلوگیری از زخم معده بسیار مفید است. این اثر خرما هم به علت وجود ترکیبات آنتی اکسیدان و سایر ترکیبات مفید در خرما است. همچنین استفاده از خرما می تواند خطر ابتلا به سرطان کولون را نیز کاهش دهد.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 خرداد 1400 بروزرسانی: 23 خرداد 1400 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1547

به "این ویتامین ها و مواد معدنی در خرما نهفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این ویتامین ها و مواد معدنی در خرما نهفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید