ترامپ هفته گذشته 78 ادعای نادرست مطرح نمود، دروغ های ترامپ درباره ایران

به گزارش مجله رویگری، شبکه خبری سی ان ان گزارش داده رئیس جمهور آمریکا طی یک هفته گذشته 78 ادعای نادرست مطرح نموده که چند مورد از آنها مربوط به ایران هستند.

ترامپ هفته گذشته 78 ادعای نادرست مطرح نمود، دروغ های ترامپ درباره ایران

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، یک رسانه آمریکایی گزارش داده دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته 78 ادعای نادرست مطرح نموده است.

وبگاه شبکه خبری سی ان ان که این خبر را امروز سه شنبه (8 مرداد/30 جولای) گزارش داده نوشته ترامپ هفته گذشته هم 61 ادعای نادرست مطرح نموده است.

24 مورد از اظهارات نادرست ترامپ به تحقیقات رابرت مولر، بازرس سابق پرونده دخالت ادعایی روسیه در انتخابات 2016 آمریکا مربوط می شوند. او 11 ادعای نادرست هم درباره چین، 10 ادعای نادرست درباره مهاجرت به آمریکا و 9 ادعای نادرست درباره دستاوردهایش مطرح نموده است.

بخشی از ادعاهای نادرست ترامپ هم به ایران مربوط می گردد. به نوشته سی ان ان، ترامپ در کنفرانس خبری 22 جولای با نخست وزیر پاکستان گفت: کشورشان گرفتار آشوب است. سراسر کشور تظاهرات است. نرخ تورمشان 75 درصد است. کلی مسائل دارند.

شبکه خبری سی ان ان ادعاهای ترامپ درباره ایران را نادرست خوانده و نوشته بر خلاف آنچه ترامپ گفته نرخ تورم در ایران 75 درصد نیست و ترامپ در این باره غلو نموده است.

دیگر اظهارنظر خلاف واقع ترامپ، وقوع تظاهرات در ایران است که البته شبکه خبری سی ان ان اشاره ای به آن ننموده است.. او این ادعا را در بخش زیادی از ادعاهایش درباره ایران تکرار می نماید.

دیگر ادعای خلاف واقع ترامپ که سی ان ان به آن اشاره نموده سخنان او درباره برجام است. او گفته است: توافقی که اوباما کرد فاجعه بود، چون توافق بسیار کوتاه مدتی بود. این توافق موشک های بالستیک را پوشش نمی داد و بازرس ها نمی توانند به سایت های مهم بروند. خیلی چیزها خطا بود و البته آنها به ایران 150 میلیارد دلار به علاوه 1.8 میلیارد دلار پول های نقد، سبز و زیبا دادند.

سی ان ان این اظهارات ترامپ را خلاف واقع توصیف نموده و نوشته آمریکا در نتیجه توافق هسته ای به ایران 150 میلیارد دلار نداد. طبق برجام، بخشی از دارایی های مصادره شده ایران در خارج از کشور آزاد شد که رقم آن بسیار پایین تر از آن چیزی است که ترامپ ادعا می نماید.

به نوشته رسانه آمریکایی، جک لو، مقام سابق خزانه داری آمریکا در سال 2015 میزان دارایی های آزادشده ایران را 56 میلیارد دلار برآورد کرد. پایگاه پولیتیکفکت آن را 60 میلیارد دلار تخمین زده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 9 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 195

به "ترامپ هفته گذشته 78 ادعای نادرست مطرح نمود، دروغ های ترامپ درباره ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ هفته گذشته 78 ادعای نادرست مطرح نمود، دروغ های ترامپ درباره ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید