تشخیص کرونا با بررسی گوشی افراد

به گزارش مجله رویگری، گروهی از محققان کالج دانشگاهی لندن در مطالعه اخیرشان پیروز به توسعه روشی دقیق، غیرتهاجمی و کم هزینه برای آزمایش کووید-19 شده اند. روش ایجاد شده از طریق محققان در نوع خود بسیار فرق دارد چرا که این آزمایش با استفاده از نمونه های گرفته شده از صفحه نمایش تلفن های همراه انجام می شود.

تشخیص کرونا با بررسی گوشی افراد

به گزارش ایسنا و به نقل از سای تک دیلی، این مطالعه به رهبری دکتر رودریگو یانگ (Rodrigo Young) از موسسه چشم پزشکی کالج دانشگاهی لندن اجرا شده و نتایج آن در مجله eLife منتشر شده است.

محققان در این مطالعه به جای آنکه به بررسی تست سواب افراد بپردازند، به تجزیه و تحلیل سواب های صفحه نمایش گوشی های هوشمند پرداختند و دریافتند افرادی که آزمایش پی سی آر سواب بینی آن ها مثبت بوده است نتایج آزمایش سواب کووید-19 صفحه نمایش گوشی آن ها هم پس از نمونه برداری مثبت شده است.

این روش تازه که با نام آزمایش صفحه نمایش تلفن همراه یا پست (PoST) شناخته می شود قادر به شناسایی ویروس کووید-19 در تلفن های 81 تا 100 درصد افراد مبتلا به نوع شدید این ویروس بوده است که این گویای آن است که دقت آزمایش تازه پیشرفته همانند آزمایش های جریان جانبی آنتی ژن (antigen lateral flow tests) است. بنابر گفته محققان نتیجه آزمایش هم مستقیماً از طریق پیام کوتاه ارائه خواهد شد.

انجام آزمایش غربالگری کووید-19 همچنان پابرجاست چرا که جهش های تازهی از این ویروس در حال ظهور است و عملیات واکسیناسیون هم در بسیاری از کشور ها انجام نشده است. با این حال انجام آزمایش نه تنها هزینه بالایی در بر دارد بلکه برای افراد هم ناخوشایند است که این دو موضوع موانعی مهم در راستا رسیدن به یک سیستم کارآمد ردیابی و آزمایش موثر هستند.

از آنجا که PoST یک آزمایش زیست محیطی است، آزمایشی غیرتهاجمی و کم هزینه است که این بدان معناست که نه تنها برای عرضه در کشور های کم درآمد مناسب است بلکه با عرضه آن دیگر افراد آن آزمایش ناخوشایند را تجربه نخواهند کرد. گفتنی است عملیات نمونه برداری آزمایش PoST کمتر از یک دقیقه طول می کشد و برای انجام آن به حضور کادر پزشکی نیازی نیست.

دکتر رودریگو یانگ گفت: همانند بسیاری از افراد از تأثیر اقتصادی و اجتماعی منفی که این بیماری همه گیر در جهان به خصوص بر کشور های کم درآمد برجای می گذارد بسیار نگران بودم. ما می دانستیم که تنها راه موثر برای جلوگیری از شیوع بیماری این است که بیشتر افراد به صورت منظم آزمایش دهند، اما به دلیل هزینه بالا و ناخوشایند بودن فرایند آزمایش، این کار انجام نمی شد. ما خیلی سریع دریافتیم این آزمایش در نوع خود خاص است و PoST روشی است که انجام آزمایش کووید-19 به صورت انبوه را آسان می سازد.

این دستگاه در حال حاضر از طریق استارت آپ Diagnosis Biotech مستقر در کشور شیلی که از طریق دکتر یانگ تاسیس شده است در حال ساخت است.

منبع: فرارو
انتشار: 4 مرداد 1400 بروزرسانی: 4 مرداد 1400 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1623

به "تشخیص کرونا با بررسی گوشی افراد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص کرونا با بررسی گوشی افراد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید