توسعه زیرساختهای گردشگری در منطقه کویری ریگ بلند و کویر مرنجاب لازم است

به گزارش مجله رویگری، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، توسعه زیرساختهای گردشگری در منطقه کویری ریگ بلند و کویر مرنجاب لازم است.

توسعه زیرساختهای گردشگری در منطقه کویری ریگ بلند و کویر مرنجاب لازم است

مهدی مشهدی، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آران و بیدگل درباره جاذبه طبیعی ریگ بلند شهرستان آران و بیدگل و ظرفیت های گردشگری آن اظهار کرد: جغرافیای گردشگری در سالهای گذشته تغییر نموده بطوریکه تا چند سال پیش بیشتر افراد منطقه ها جنگلی و ساحلی را برای سفر انتخاب می کردند، اما اخیرا سفر به کویر نیز به یکی از مقاصد محبوب گردشگری تبدیل شده است. یکی از جاذبه های طبیعی گردشگری در مرکز ایران منطقه کویری ریگ بلند آران و بیدگل است که در مجاورت دریاچه نمک قرار گرفته است.

وی اضافه نمود: جزیره سرگردان و قلعه مرنجاب در منطقه ریگ بلند واقع شده اند و بر جاذبه های آن اضافه نموده اند. منطقه ریگ بلند در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است، چرا که به لحاظ زیبایی و ارتفاع در ایران بی نظیر است و هر سال در ایام پیک گردشگری گردشگران زیادی از ریگ بلند بازدید نموده، بطوریکه سالانه بیش از 2.5 میلیون نفر از این ناحیه تماشا می نمایند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آران و بیدگل گفت: گیت ورودی منطقه کویر و دوربین ها تمام ترددها و پلاک خودروها را ثبت می نماید، به همین علت قادر هستیم تعداد دقیق گردشگران را تعیین کنیم. ایجاد زیرساخت های گردشگری در ناحیه ریگ بلند در دستور کار است و در حال حاضر در راستا این منطقه چند مجموعه ارائه دهنده خدمات گردشگری احداث شده که قصد داریم تا سال 1404 خدمات کامل گردشگری را در این ناحیه محقق کنیم.

مشهدی توضیح داد: البته عده ای از گردشگران به عنوان گردشگران طبیعت گرد محسوب می شوند و با توجه به اینکه بیش از 40 گونه گیاهی و 15 گونه جانوری در منطقه ریگ بلند شناسایی شده است این منطقه همیشه برای این نوع از گردشگران جاذبه خاصی دارد. یکی دیگر از امتیازات منطقه ریگ بلند امنیت بالای آن و فاصله اندک آن با مرکز است.

وی با بیان اینکه منطقه ریگ بلند از نظر ارتفاع در ایران شاخص است، گفت: ارتفاع رمل ها در این ناحیه زیاد است، بطوریکه ارتفاع این رمل ها بین 40 تا 50 متر است درحالیکه در نواحی دیگر ایران ارتفاع رمل ها تا 10 متر می رسد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آران و بیدگل ادامه داد: یکی از مسائل این منطقه کیفیت پایین جاده مرنجاب است که این معضل سبب شده گردشگران نتوانند از این جاده به عنوان جاده اصلی استفاده نمایند که در نتیجه کاهش تعداد گردشگران را در پی دارد. هیچ سازمانی هم مسئولیت بهسازی جاده مرنجاب را قبول نمی نماید.

مشهدی اظهار داشت: زیرساخت های منطقه ریگ بلند و کویر مرنجاب در حد استاندارد نیست. با کوشش فرمانداری و اداره میراث استان اصفهان قصد داریم طرح ساماندهی کویر مرنجاب را اجرا و مصوبه آن را اخذ کنیم تا مشکل جاده آن نیز مرتفع گردد. حفظ ارزش های فرهنگی و محیط زیست منطقه در این طرح دیده شده است.

وی اضافه نمود: به علت این مسائل از ظرفیت های گردشگری منطقه ریگ بلند به درستی استفاده نشده است. در این ناحیه و منطقه کویری آران و بیدگل 200 راننده آفرود سوار داریم که به گردشگران خدمات ارائه می دهند. البته هنوز راهنمای گردشگری در این منطقه نداریم و از این بابت دچار کمبود هستیم. ضوابط و مقررات جذب راهنمایان گردشگری تغییر نموده و سختگیرانه تر شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آران و بیدگل گفت: منطقه کویری ریگ بلند و کویر مرنجاب جاذبه ای طبیعی با چشم اندازی بی نظیر است که جا دارد به چنین جاذبه هایی در سطح استان و کشور بیشتر بها داده گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 25 مرداد 1401 بروزرسانی: 25 مرداد 1401 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 2018

به "توسعه زیرساختهای گردشگری در منطقه کویری ریگ بلند و کویر مرنجاب لازم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه زیرساختهای گردشگری در منطقه کویری ریگ بلند و کویر مرنجاب لازم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید