جزئیات انتقال آب دریای عمان به 3 استان شرقی کشور

به گزارش مجله رویگری، تفاهم نامه انتقال آب از دریای عمان به سه استان شرقی کشور به منظور تأمین آب شرب و صنعت امضا شده و همچنین جزئیات تخصیص آب از دریای عمان به شرکت های آب منطقه ای این سه استان ابلاغ شد.

جزئیات انتقال آب دریای عمان به 3 استان شرقی کشور

با تور عمان از سفری عالی برای کسب آرامش لذت ببرید و با شهرهای زیبای صلاله و مسقط آشنا شوید.

به گزارش خبرنگار مالی خبرنگاران، استفاده از منابع نامتعارف جهت تأمین آب مورد احتیاج مصرفی در بخش های مختلف، در زمانی که استفاده از منابع متعارف جوابگوی احتیاجهای مصرفی نباشد، راه حلی است که در تمامی جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

در این بین، استفاده از آب دریاها، یکی از رایج ترین منابع نامتعارف تأمین آب شیرین مورد احتیاج است که این راه حل در فرآیندهای نمک زدایی، شیرین سازی و انتقال آب شیرین به مبادی مصرف، خلاصه می شود.

کشور ما هم از شمال و هم از جنوب به دریا راه دارد و می توان از دریا به خوبی در تأمین آب مورد احتیاج شهرها و روستاهای کشور استفاده کرد. اگرچه استفاده از آب دریای خزر، سالهاست در گیر و دار تحریم های داخلی در راستا پرپیچ و خم اماها و اگرها افتاده، اما اقبال دریای عمان در آبرسانی به کشور بیشتر بوده و اکنون شاهد اجرایی شدن یک طرح جدی و بزرگ به منظور انتقال آب از دریای عمان به سه استان شرقی کشور هستیم.

از اینرو، براساس مصوبه کمیته تخصیص وزارت نیرو 400 میلیون مترمکعب آب برای نمک زدایی و شیرین کردن در اختیار سه استان شرقی کشور نهاده شد تا با همکاری بخش خصوصی به این مناطق منتقل شود.

قاسم تقی زاده خامسی در نشست آنالیز طرح انتقال آب از سواحل چابهار در تالار شهید هاشمی نژاد بیمارستان امام رضا(ع) مشهد با اشاره به اینکه سالیانه 5.5 میلیارد متر مکعب از مخازن آب زیرزمینی کشور کسر می شود، ادامه داد: در حال حاضر کسری تجمعی سفره های زیرزمینی به 134 میلیارد مترمکعب رسیده است؛ این در حالی است که هر سال کمتر از 100 میلیارد متر مکعب آب تجدید پذیر داریم.

معاون وزیر نیرو ادامه داد: 10 هزار روستای کشور هنوز آب پایدار ندارند، شرایط آبی کشور مناسب نیست و باید راه حلی در این زمینه بیابیم؛ در ابتدا باید مصرف را کنترل کنیم و اولویت مدیریت مصرف در بخش کشاورزی است که حدود 90 درصد آب را در اختیار دارد.

پس از تعیین شدن میزان تخصیص آب از دریای عمان به استان های شرقی کشور، تفاهم نامه انتقال آب دریای عمان از سواحل چابهار به استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان با حضور معاون وزیر نیرو و استانداران این سه استان به امضا رسید.

تقی زاده خامسی همچنین در اظهاراتی در مورد میزان تخصیص آب به هر استان گفت: سهم استان خراسان رضوی 110 میلیون مترمکعب، سهم خراسان جنوبی 60 میلیون مترمکعب و سهم سیستان و بلوچستان 228 میلیون مترمکعب است که مجموع این سهم ها میزان خروجی آب است اما از دریا می توانند یک میلیارد و 200 میلیون مترمکعب برداشت نمایند.

منبع: تسنیم
انتشار: 10 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 654

به "جزئیات انتقال آب دریای عمان به 3 استان شرقی کشور" امتیاز دهید

1 کاربر به "جزئیات انتقال آب دریای عمان به 3 استان شرقی کشور" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات انتقال آب دریای عمان به 3 استان شرقی کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید