خبرنگاران چه مقدار اضطراب در برابر کرونا جواب می دهد؟

به گزارش مجله رویگری، تهران - خبرنگاران - یک رواندرمانگر گفت: اضطراب نسبت به ویروس نوپدیدی مانند کرونا یک واکنش عادی و طبیعی است زیرا باعث هشدار و نیز واکنس سیستم دفاعی بدن برای محافظت از فرد می گردد.

خبرنگاران چه مقدار اضطراب در برابر کرونا جواب می دهد؟

محمدرضا محمدی روز چهارشنبه درمود واکنش های فردی در برابر شیوه ویروس کرونا اضافه کرد: همه افراد در مواجهه با بیماری کووید 19، دچار اضطراب و هیجانات منفی و مثبت می شوند، در عین حالیکه این اتفاق امری طبیعی است اما با توجه به آسیب زندگی خطرناک ویروس کرونا، باید جدی گرفته گردد.

وی با بیان اینکه اضطراب و هیجان در واقع واکنش مغز به فرآیندها است و زمانی که فرد دچار مشکل و احتمالا بیماری گردد، هیجانات منفی نیز بیشتر می گردد، اضافه کرد: اضطراب به افراد در برابر حوادث ناشناخته ای که اتفاق می افتد یا قرار است در آینده رخ دهد، هشدار می دهد و از طرفی او محافظت می نماید.

این روانپزشک گفت: اضطراب و هیجان به فرد یاری می نماید تا از ظرفیت های روانی برای نشان دادن واکنش مناسب استفاده کند. چنانچه فرد در برابر یک رویداد جدید، اضطراب لازم را نداشته باشد، نمی تواند به آن اتفاق پاسخ مناسبی دهد و از طرفی اگر میزان اضطراب زیاد باشد فرد دچار پانیک یا همان اختلال هراس و وحشت زدگی خواهد شد. اضطراب طبیعی یا هیجان مثبت، اضطرابی است که به اندازه و یاری نماینده باشد.

محمدی در واکنش مناسب به بیماری کرونا گفت: همچنانکه در تمامی کشورها ملاحظه می گردد شیوع ویروس کرونا غیرقابل کنترل بود و از این رو این ویروس باعث شد هشدارهای بهداشتی جدی تر گرفته گردد و از این رو وقتی این هشدارها وارد سیستم عصبی افراد شد، در نتیجه واکنش های مختلفی را شاهد بودیم که از جمله واکنش انکار یا اهمیت ندادن و جدی نگرفتن این بیماری بود.

وی با بیان اینکه عدم رعایت بهداشت فردی در وهله نخست و توجه نکردن به هشدارهای سیستم بهداشتی درباره بیماری کووید 19 در مراحل بعدی، تبعات منفی نه تنها برای فرد بلکه برای دیگر افراد جامعه به همراه داشت، اضافه کرد: در مواقع بحرانی وقتی زندگی مختل گردد و افراد حتی در خانه و با رعایت نکات بهداشت فردی هم آرامش نداشته باشند واکنش ها به شکل افراطی خواهد بود، در این صورت فرد یا افراد حتی پیش از دچار شدن به بیماری حس مرگ را تجربه می نمایند. این واکنش ممکن است در سطح اجتماعی هم باشد اما بیشتر در سطح فردی اتفاق خواهد افتاد.

این رواندرمانگر اضافه کرد: زمانی که واکنش ها به بیماری کرونا و یا هر اتفاق غیر منتظره واکنش ها شناختی شد، ضمن کنترل قسمت عقلانی و هیجانات می توان با بحران بوجود آمده برخورد منطقی تری داشت و از طرفی هشدارهای سیستم بهداشتی را پذیرفت و دستورالعمل ها از جمله قرنطینه و باقی موارد را رعایت کرد، بنابراین در سیستم واکنش شناختی و عقلانی در مواجهه با بیماری کووید 19 باید به این باور رسید که با بیرون نرفتن از منزل و یا شهر خود، چرخه انتقال ویروس متوقف خواهد شد.

محمدی گفت: همانطور که همگان شاهد هستیم آنچه که ویروس کرونا به مردم نشان داده یک بیماری جدی، کشنده و مسری است و با گذشت زمان از پیدایش این بیماری، روان مردم به آن آگاهی و شناخت بیشتری پیدا کرد و در پی آن مغز با توجه به فرآیندهای مختلف، واکنش های روانی و هیجانی در خود ذخیره و برای مقابله با آن، بکار گرفته است.

به گزارش مجله رویگری، کیانوش جهانپور رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز گذشته(سه شنبه) اظهار داشت: تا به امروز 74 هزار و 877 نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت 98 نفر در 24 ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به 4683 نفر رسیده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 20 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 861

به "خبرنگاران چه مقدار اضطراب در برابر کرونا جواب می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران چه مقدار اضطراب در برابر کرونا جواب می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید