دی اکسیدکربن دریاچه های نیمکره شمالی درتسریع گرمایش زمین نقش دارد

به گزارش مجله رویگری، بر روی زمین حدود 117 میلیون دریاچه کوچک و بزرگ وجود دارد. بیشتر این دریاچه ها با آزاد کردن گاز دی اکسید کربن که یکی از مخرب ترین گازهای گلخانه ای به شمار می رود، نقش مهمی در افزایش دمای زمین و پدیده تغییرات اقلیمی دارند. میزان دی اکسید کربن آزاد شده از دریاچه های جهان، تقریبا یک چهارم دی اکسید کربن تولید شده ناشی از مصرف سوخت های فسیلی است.

دی اکسیدکربن دریاچه های نیمکره شمالی درتسریع گرمایش زمین نقش دارد

این مطالعه که بر اساس داده های فراهم شده در مورد بیش از 5 هزار دریاچه موجود در سوئد تهیه شده اعلام می کند که در آینده میزان دی اکسید کربن خروجی از دریاچه های نیمکره شمالی بیشتر هم خواهد شد.

پژوهشگران سوئدی، دانمارکی، هلندی و برزیلی حاضر در این مطالعه به این نتیجه رسیدند که میکروارگانیزم های موجود در آب دریاچه ها یکی از این عوامل هستند. دومین عامل نیز شسته شدن دی اکسید کربن از محیط اطراف و ورود آن به آب دریاچه است.

پیش از این برخی مطالعات نشان داده بود که عامل ایجاد دی اکسید کربن در دریاچه ها، میکروارگانیزم های موجود در آن است. اما بر اساس این تحقیق جدید، فقط نیمی از دریاچه های سوئد، به خاطر میکروارگانیزم ها، دی اکسید کربن آزاد می کنند و در واقع عامل دومی نیز در این میان دخالت دارد که همان وارد شدن این ماده از محیط های مجاور است.

در این میان، نوع کاربری زمین های اطراف دریاچه ها اهمیت زیادی دارد. برای نمونه، کشاورزی بر روی این زمین ها سبب افزایش دو برابری دی اکسید کربن وارد شده به دریاچه ها می شود.

با توجه به اینکه کشورهایی نظیر روسیه، کانادا و نیز کشورهای حوزه اسکاندیناوی دریاچه های زیادی دارند، خروج دی اکسید کربن از آنها می تواند به وخامت هر چه بیشتر پدیده گرمایش زمین بیانجامد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 399

به "دی اکسیدکربن دریاچه های نیمکره شمالی درتسریع گرمایش زمین نقش دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دی اکسیدکربن دریاچه های نیمکره شمالی درتسریع گرمایش زمین نقش دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید