فرایند کاهشی نرخ تورم ماهانه مسکن در بهمن و اسفند 99

به گزارش مجله رویگری، فرایند دو ماه پایانی سال قبل، نشان می دهد نرخ تورم ماهانه در بهمن و اسفندماه 1399، نزولی بوده است.

فرایند کاهشی نرخ تورم ماهانه مسکن در بهمن و اسفند 99

جهت دریافت خدمات پتینه سقف منزل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، مرکز آمار ایران اطلاعات بدون نویز از تغییرات قیمت مسکن منتشر کرد. داده های جدید با محاسبه شاخص قیمت مسکن به روش هدانیک نشان می دهد بهای متوسط آپارتمان های فروخته شده در تهران طی اسفندماه 1399 بیش از 3 درصد نسبت به بهمن ماه 1399 کاهش یافته است.

تاکید مرکز آمار بر استفاده از روش هدانیک به این دلیل است که اثر تغییرات کیفی در طول دوره های مختلف را از بین می برد. به عنوان مثال، ممکن است تعداد واحدهای فروش رفته نوساز در یک دوره بسیار بیشتر از دوره قبلی باشد که در این حالت متوسط قیمت دو دوره متوالی قابل مقایسه با یکدیگر نخواهد بود. در نتیجه شاخص قیمت محاسبه شده به روش هدانیک این مشکل را رفع میکند.

حال بر اساس گزارش، عدد شاخص املاک مسکونی شهر تهران در اسفند ماه 1399 بر اساس ماه پایه فروردین 1395 به عدد 689,9 رسید که نسبت به ماه قبل 3.2 درصد افزایش داشته است.

کاهش تورم نقطه ای

منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می باشد. نرخ تورم نقطه ای در اسفند ماه 1399 به عدد 81,9 درصد رسیده است؛ یعنی بایستی خریداران برای خرید یک واحد مسکونی در شهر تهران نسبت به اسفند 1398، 81.9 درصد بیشتر پرداخت نمایند. تورم نقطه ای این ماه در مقایسه با ماه قبل (91,3) 9.5 واحد درصد کاهش یافته است.

کاهش تورم ماهانه

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت ماه جاری، نسبت به عدد شاخص ماه قبل می باشد که در اسفند ماه 1399 این اطلاع به عدد 3,2 درصد رسیده است. تورم ماهانه اسفند در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (4,7 درصد)، 1.5 واحد درصد کاهش داشته است.

فرایند دو ماه پایانی سال قبل، نشان می دهد نرخ تورم ماهانه در بهمن و اسفندماه 1399، نزولی بوده است. هرچند نرخ تورم ماهانه در آذرماه 1399 با منفی 8.5 درصد همراه شده بود.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 17 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1400 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1490

به "فرایند کاهشی نرخ تورم ماهانه مسکن در بهمن و اسفند 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرایند کاهشی نرخ تورم ماهانه مسکن در بهمن و اسفند 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید