زورآزمایی اقلیت سبز و اکثریت قرمز در بورس

به گزارش مجله رویگری، خبرنگاران : روز گذشته بورس نشانه های مثبت و منفی متفاوتی داشت. انتظار می رود امروز نمادهای شاخص ساز باز هم بتوانند شاخص کل را سبز نگه دارند اما کلیت بازار همچنان منفی خواهد بود.

زورآزمایی اقلیت سبز و اکثریت قرمز در بورس

به گزارش ، برای -یک شنبه 26 اردیبهشت- به فرایند بازار سهام در روز گذشته نگاه می کنیم. در روز شنبه شاخص کل بورس 5 هزار و 519 واحد افت کرد و به رقم یک میلیون و 189 هزار واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز 2 هزار و 967 واحد پائین آمد و در رقم 414 هزار و 903 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 60 واحد رشد و به رقم 17 هزار و 553 واحد رسید.

در خاتمه معاملات روز شنبه، 94 نماد رشد قیمت و 310 نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، 20 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 69 درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز شنبه در بورس شرکت های فولاد امیرکبیر کاشان (فجر)، معدنی گلگهر (کگل) و معدنی چادرملو (کچاد) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت های شرکت های نفت ایرانول (شرانول)، فراوری ژلاتین کپسول ایران (دکپسول) و پتروشیمی تندگویان (شگویا) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای دزهراوی (داروسازی زهراوی)، قثابت (قند ثابت خراسان) و کسرا (سرامیک صنعتی اردکان) در روز شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت توکا ریل (توریل)، صنایع غذایی مینو شرق (غمینو) و بیمه تجارت نو (بنو) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز شنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز یکشنبه است. در خاتمه معاملات روز شنبه بازار با مازاد عرضه 3 هزار و 249 میلیارد تومانی بسته شد.

افزایش ارزش صف های بازار

در خاتمه معاملات شنبه 282 نماد صف فروش و تنها 13 نماد صف خرید داشتند. ارزش صف های خرید نسبت به خاتمه روز چهارشنبه 181 درصد افزایش یافت و در رقم 197 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف های فروش نیز 9 درصد افزایش یافت و 3 هزار و 446 میلیارد تومان شد.

بیشترین تقاضاها

در روز شنبه شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان (با نماد معاملاتی فگستر) با صف خرید 123 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار نهاده شد. پس از فگستر، کچاد (شرکت معدنی چادرملو) و فجر (فولاد امیرکبیر کاشان) بیشترین صف خرید را داشت.

در خبرنگاران ببینید:افت شاخص در روز خوب خودروسازان

بیشترین عرضه ها

روز گذشته بیشترین صف فروش نیز به کویر (فولاد کویر) تعلق داشت که در خاتمه معاملات صف فروش 134 میلیارد تومانی داشت. پس از کویر، سمگا (سرمایه گذاری میراث فرهنگی) و بنو (بیمه تجارت نو) بیشترین صف فروش را داشتند.

پیش بینی بورس امروز

روز گذشته برای چهارمین روز متوالی صعود کرد. اما شاخص هم وزن نزول 2 هزار و 967 واحدی داشت. بنابراین تنها نمادهای عظیم و شاخص سازی چون کگل، کچاد، فملی، فارس، فولاد و شپنا رشد قیمت داشتند و اغلب نمادهای بازار نزولی بودند. اما در عین حال بازار هم نشانه های مثبت و هم نشانه های منفی داشت. از طرفی ارزش صف های خرید در خاتمه معاملات نسبت به روز چهارشنبه رشد 181 درصدی داشت و به رقم 197 میلیارد تومان رسید. همچنین رقم خروج پول حقیقی نیز با کاهش 74 درصدی به 109 میلیارد تومان رسید. از طرف دیگر ارزش معاملات خرد 311 میلیارد تومان کاهش یافت و با افت 7.5 درصدی نسبت به چهارشنبه روبرو بود. در کنار افت نقدشوندگی بورس، کاهش قیمت 69 درصد نمادهای بازار و ریزش شاخص هم وزن عظیم ترین نشانه منفی معاملات دیروز بود. در نتیجه انتظار می رود امروز نمادهای شاخص ساز باز هم بتوانند شاخص کل را سبز نگه دارند اما کلیت بازار همچنان منفی خواهد بود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 19 خرداد 1400 بروزرسانی: 19 خرداد 1400 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1540

به "زورآزمایی اقلیت سبز و اکثریت قرمز در بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زورآزمایی اقلیت سبز و اکثریت قرمز در بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید