ساخت رگ هایی با قطر کم توسط محققان کشور

به گزارش مجله رویگری، محققان دانشگاه صنعتی امیر کبیر پیروز شدند با به کارگیری فناوری نانو، زیست فناوری و با استفاده از سلول های سازنده رگ انسان عروقی با قطر کم، در مقیاس آزمایشگاهی فراوری نمایند.

ساخت رگ هایی با قطر کم توسط محققان کشور

همراه ما باشید و با تور قطر از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، فربد تندنویس دانش آموخته دکتری رشته مهندسی پزشکی در مورد پروژه خود تحت عنوان ساخت و مشخصه یابی داربست نانو ساختار پلی یورتان ژلاتین نانولوله های کربنی برای کاربرد در مهندسی بافت عروق گفت: طی این پروژه توانستیم جایگزین رگ را طراحی کنیم که شبیه ساختار عروق شریانی بدن است.

وی با بیان اینکه بعضی از افراد به خاطر مسائل پلاک های چربی یا اشکال در عروق خون رسان احتیاج به رگ مصنوعی دارند، بیان نمود: این رگ باید به آن محل پیوند داده گردد که اکنون برای اینکار از رگهای مصنوعی استفاده می نمایند.

به گفته وی، ما توانستیم این رگ ها را در مقیاس نانو به صورت طبیعی مشابه با خود رگ طبیعی بدن طراحی کنیم.

دانش آموخته دکتری رشته مهندسی پزشکی اضافه نمود: فرق این رگ با رگ های مصنوعی این است که همبستگی با بافت اطراف را دارد و مانع از لخته شدن خون به سبب داشتن سلولهای اندوتلیال در بدن افراد می گردد.

تندنویس با بیان اینکه تا به امروز رگ های مصنوعی توسط محققان داخلی و خارجی ساخته شده، گفت: این رگ های مصنوعی شباهتی با بدن ندارند و مسائلی را برای افراد به وجود می آورند.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر بیان کرد: اما این رگ ها که طراحی نموده ایم و در مقیاس آزمایشی ساختیم در خرگوش مورد آزمایش قرار گرفته و نتایج خوبی هم داشته است.

وی با تاکید بر اینکه در ساخت این رگ از فناوری زیستی و فناوری نانو بهره بردیم خاطر نشان کرد: هر چه به سمت بیولوژیک بودن رگ برویم بهتر است زیرا بیشتر شبیه بدن می گردد.

وی اضافه نمود: این نمونه ها برای جایگزینی عروق با خطر کمتر هستند (هر چه قطر رگ کوچکتر می گردد جایگزین عروقی با خطرات بیشتری در کارنمودهای دراز مدت روبرو می گردد).

لازم به ذکر است استاد راهنمای این طرح دکتر حمید کشوری عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر است.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 5 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 831

به "ساخت رگ هایی با قطر کم توسط محققان کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت رگ هایی با قطر کم توسط محققان کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید