متن پیش نویس نهایی سازمان ملل برای حل بحران یمن

به گزارش مجله رویگری، مسئولین سازمان ملل با اشاره به کشته و زخمی شدن بیش از 1500 نفر فقط طی نُه ماه گذشته در یمن از ارائه نسخه سازمان ملل به عنوان پیش نویس توافق به طرفین درگیر در یمن برای ایجاد آتش بس و شروع رایزنی های سیاسی در این کشور خبر دادند.

متن پیش نویس نهایی سازمان ملل برای حل بحران یمن

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، بر اساس آنچه کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در یمن امروز دوشنبه گزارش داد، جنگ در یمن منجر به کشته و زخمی شدن بیش از 1500 غیرنظامی در طی 9 ماه گذشته شده است.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در توییتر نوشت: 1508 غیرنظامی در بازه زمانی ژانویه تا سپتامبر 2020 در یمن کشته و زخمی شدند. 42 درصد درصد قربانیان (حدود 634 کشته و زخمی) زن و کودک بودند.

از سوی دیگر یک مسئول دفتر مارتین گریفیتس فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن مدعی شد که طرف های درگیر در یمن روز دوشنبه نسخه نهایی از پیش نویس سازمان ملل برای حل بحران شش ساله یمن دریافت کردند.

این منبع که به دلیل اینکه مجوز گفت وگو با رسانه ها را ندارد خواهان فاش نشدن نامش شده است، در گفت وگو با خبرگزاری آناتولی ترکیه گفت: دو طرف دولت منصورهادی(مستعفی یمن) و گروه انصار الله تحت نظارت سازمان ملل با یکدیگر ملاقات کردند، زیرا دو طرف نسبت به تهدید خطرناک کرونا برای ملت یمن شدیدا نگران هستند و از همین رو مصمم هستند که همه تدابیر لازم برای آماده شدن یمن در مقابله با کرونا اتخاذ گردد.

به گفته این منبع، دو طرف دولت منصور هادی و جنبش انصار الله درک کردند که اتخاذ تدابیر فوری و فوق العاده برای مقابله با مشکل وخامت اوضاع انسانی و اقتصادی در یمن لازم است علاوه بر اینکه دو طرف نسبت به تشدید نظامی مستمر در یمن شدیدا نگران هستند و کاملا به ضرورت متوقف شدن درد و رنج و دگیری ها و باز شدن درهای گفت وگو به روی صلح دائمی در یمن متقاعد هستند.

این منبع اضافه نمود: دو طرف همچنین به دستیابی به یک راهکار سیاسی عادلانه برای سرانجام دادن به جنگ و همکاری برای بازگشت سلامت، امنیت و شکوفایی به ملت یمن و ملت های همجوار آن متمایل هستند و بر پایبندی خود به حاکمیت یمن و استقلال و وحدت و سلامت ارضی آن متعهد هستند.

این مسئول فرستاده ویژه سازمان ملل گفت: ایجاد آتش بس در همه مناطق یمن، اتخاذ تدابیر انسانی و اقتصادی و ازسرگیری رایزنی های سیاسی، سه اصل مورد توافق در نشست دولت مستعفی با طرف صنعاء بوده است.

وی اضافه نمود: بر این اساس دو طرف درباره افزایش تدابیر انسانی و اقتصادی برای کاستن از رنج ملت یمن به خصوص در شرایط کرونا توافق کردند که از جمله آن آزادی تردد شهروندان، گگرددن راه ها، فرودگاه ها و ارائه خدمات انسانی و تجاری و رسیدن کالاها به دست شهروندان است، علاوه بر اینکه دو طرف درباره ایجاد فضای مناسب برای ازسرگیری رایزنی های سیاسی و اعتمادسازی توافق می نمایند.

این مبنع گفت: توافق آتش بس در همه مناطق یمن به محض امضای توافق اجرا می گردد و بر اساس آن، همه عملیات های نظامی زمینی، هوایی و دریایی و همچنین بازاستقرار نیروها، سلاح های سنگین و متوسط و مهمات در یمن متوقف می گردد.

منبع مذکور گفت: توقف حملات علیه اراضی عربستان و کشورهای ائتلاف و قلمرو آبی و فرودگاه ها و کشتی ها و یگان های دریایی این کشورها هم از جمله مفاد توافق است.

به گفته این مقام سازمان ملل، هر گونه گفتمان منفی به شکل بیانیه در رسانه ها و غیر آن علیه طرف دیگر متوقف می گردد و هر گونه درگیری که منجر به از بین رفتن یا تهدید اجرای توافق می گردد، نیز باید کنار گذاشته گردد.

این منبع اضافه نمود: احکام توافق آتش بس باید توسط همه نیروهای وابسته به دو طرف به اجرا درآید و با گذشت 72 ساعت از امضای توافق باید همه این نیروها از مفاد توافق و احکام ان آگاه شوند.

این منبع، همکاری با سازمان ملل در اجرای توافق را نیز از جمله شروط لازم برای دو طرف توافق خواند و گفت: یک کمیته هماهنگی نظامی به ریاست سازمان ملل و عضویت نمایندگان نظامی ارشد دوطرف توافق برای ایجاد آتش بس تشکیل می گردد.

این کمیته مسئول نظارت بر آتش بس و ارائه توصیه های راهبردی به مرکز عملیات مشترک و کمیته های استانی آتش بس است و نشست هایی را به صورت هفتگی یا زودتر به اقتضای اوضاع برگزار می نماید.

مرکز عملیات مشترک هم شامل افسران تماس ارشد از دو طرف توافق و نمایندگانی از سازمان ملل است که مسئولیت هماهنگی در اجرای توافق و مدیریت اطلاعات را برعهده دارد.

بر اساس این توافق همچنین همه آزادی کلیه زندانیان، بازداشت شدگان، افراد گمشده، افراد خودسرانه بازداشت شده، ناپدید شدگان اجباری و افراد در حصر خانگی و افرادی که به دلیل درگیری از آزادی محروم شده اند، طبق توافقنامه استکهلم به ویژه با توجه به تهدید گسترش کرونا در بازداشتگاه ها آزاد می شوند.

این منبع گفت: پرداخت حقوق برای کلیه کارمندان دولت در سراسر یمن مطابق با لیست حقوق و دستمزد 2014 از جمله دیگر توافقات میان طرفین یمنی است و در این خصوص یک کمیته مشترک برای اتخاذ همه تدابیر فنی لازم تشکیل می گردد و سازمان ملل هم به وسیله ارتباط با جامعه بین المللی به یمنی ها در این خصوص یاری می نماید.

درباره فرودگاه ها نیز فرودگاه بین المللی صنعاء باید به روی همه پروازهای بین المللی، تجاری، انسانی و مدنی گگردده گردد و سازمان ملل بر اساس ساز و کار همکاری مورد توافق تدابیر مربوط به راه افتادن مجدد فرودگاه عمل خواهد نمود.

برطرف محدودیت های ورود کشتی های تجاری، کشتی های حامل گاز، نفت و فرآورده های نفتی و سایر شناورهای مملو از کالا و محموله، بطور منظم و بدون تاخیر به شرطی که متعهد به تحریم تسلیحاتی وضع شده در قطعنامه های مربوط شورای امنیت باشند، از مفاد دیگر این توافق است.

اطمینان از ایمنی نفتکش صافر، از جمله اجازه ارزیابی های فنی فوری از آن تحت نظارت سازمان ملل و انجام اصلاحات مقدماتی لازم برای اطمینان از ایمنی استخراج ایمن نفت از آن و آماده سازی آن برای فروش و استفاده از درآمد آن در پرداخت حقوق کارمندان دولت هم در این پیش نویس توافق آمده است.

دو طرف یک کمیته مشترک برای رسیدگی به جنبه های فنی و اقتصادی لازم برای تعمیر خط لوله راس عیسی در مأرب با هدف از سرگیری پمپاژ نفت، تشکیل می دهند و همچنین برای بازگرداندن خدماتی که به دلیل جنگ متوقف شده است همکاری می نمایند که نمونه آن نیروگاه فراوری برق مأرب و دیگر تاسیسات خدمات رسانی است که به دلیل جنگ، ارائه خدمات آن به شهروندان قطع شده است.

بر اساس پیش نویس توافق سازمان ملل، رایزنی های سیاسی میان طرفین صنعاء و دولت منصور هادی تحت نظارت سازمان ملل متحد در اسرع وقت از سر گرفته می گردد و بر اساس قطعنامه های مربوطه شورای امنیت، ابتکار شورای همکاری خلیج فارس و نتایج کنفرانس گفت وگوی ملی یمن یک توافق صلح جامع به دست خواهد آمد.

با این حال این طرح مارتین گریفیتس فرستاده سازمان ملل در امور یمن با سوال ها و تردیدهایی از سوی طرف های یمنی و غیر یمنی روبه رو شده است.

روزنامه لبنانی الاخبار امروز نوشت گریفیتس به تازگی پیش نویس طرح موسوم به اعلامیه مشترک را به شورای امنیت ارائه نموده است تا بدون محکوم کردن ابوظبی و ریاض، بتواند در یمن آتش بس برقرار کند، ولی این اعلامیه، بیشتر نسخه شکست است تا راهکاری برای حل بحران یمن.

عربستان سعودی و امارات از فروردین سال 1394 حملات همه جانبه ای را به خاک یمن شروع کردند تا به زعم خود بتوانند عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور فراری یمن را بار دیگر به قدرت بازگردانند، ولی این تجاوز، تا کنون فقط به قیمت کشتار ملت یمن و نابودی زیرساختهای این کشور منجر شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 آذر 1399 بروزرسانی: 19 آذر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1202

به "متن پیش نویس نهایی سازمان ملل برای حل بحران یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متن پیش نویس نهایی سازمان ملل برای حل بحران یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید