مهمترین سوالات خواستگاری که حتما باید بپرسید

به گزارش مجله رویگری، معمولا جلسه اول خواستگاری بهترین زمان برای پرسیدن سوالات خواستگاری است. سوالات جلسه خواستگاری به بهترین انتخاب برای ازدواج یاری خواهد نمود.

مهمترین سوالات خواستگاری که حتما باید بپرسید

ازدواج یکی از حساس ترین و مهم ترین اتفاقات زندگی هر فردی است. آمار بالارونده طلاق این روزها خود گویای اهمیت این موضوع است. زمانیکه بخواهید با یک فرد زیر یک سقف مشترک زندگی کنید باید درباره تمامی اخلاقیات و روحیات او اطلاعات کافی داشته باشید تا در آینده و در زندگی مشترک دچار تنش ها و مسائل نشوید. شاید یکی از نگرانی های شما هم برای تشکیل زندگی جدید همین موضوع باشد. اما نگران نباشید، می توان با مطرح کردن پرسش هایی در جلسه خواستگاری تا حد زیادی طرف مقابل را شناخت و در نهایت یک تصمیم درست و عاقلانه گرفت. برای آگاهی از مهمترین سوالات خواستگاری ادامه این مقاله را دنبال کنید.

در جلسه اول خواستگاری سوالات مشترکی از سوی دختر و پسر مطرح می گردد. بهتر است آغازنماینده گفت و گو پسر باشد و هر سؤالی را که پسر می پرسد، دختر به اختصار پاسخ می گوید و نظر پسر را در همان زمینه می پرسد. اگر آقا به جای طرح سؤال، درباره عقاید خود سخن گفت، خانم در مواردی که نظر خاص یا مخالفی دارد، آن را بیان می نماید. به نظر من سوالات خواستگاری باید به گونه ای باشد که فرایند خواستگاری با سوالات زیاد خسته نماینده نگردد و در عین حال تمامی جوانب بااهمیت پوشش داده گردد.

موضوعات قابل طرح در گفت و گوى قبل از مراسم عقد مختلف است؛ زیرا افراد عقیده ها، آرمان ها، هدف ها و خواسته هاى گوناگون دارند. البته بعضى از مسائل و موضوعات عمومى است و ضرورت دارد جوانان قبل از ازدواج براى آگاهى یافتن از ویژگى هاى جسمانى، روانى و یا اخلاقى یکدیگر مطرح نمایند و درباره آن ها به گفت و گو بنشینند. ناگفته پیداست که این گونه جلسات حتماً باید تحت اشراف خانواده هاى دو طرف صورت گیرد. زیرا مذاکره مستقیم و بدون اطلاع خانواده دختر و پسر مطلوب عرف و در بیشتر موارد مورد پسند شرع و عقل نیست و به جاى این که زوج جوان را به حقیقت برساند، مایه انحراف و مسائل دیگر مى گردد. سوالات خواستگاری با موضوعاتی که در ادامه مطرح می شوند مناسب و مهم هستند:

سوالات خواستگاری پیرامون موضوعات مهم

به عنوان اولین سوالات خواستگاری از او درخواست کنید خودش را به طور مختصر معرفی کند. در پاسخ شما باید تاریخچه ای از گذشته و زندگی شخصی اش دریافت کنید. معرفی او شامل: نام و نام خانوادگی، سن، میزان تحصیلات، شغل و شغل پدر و مادرش می باشد. در این میان اگر مسئله تفاوت جنسی زیاد مطرح است آن را جدی بگیرید.

میزان پایبندی و اعتقادات شما به مسائل دینی چقدر است؟ در اعتقادات دینی از مصادیقی که خود به آن ها اعتقاد دارید سؤال کنید؛ از جمله واجبات (نماز، روزه، حج، خمس، زکات و…) و مستحبات (زیارت، محافل مذهبی و…) و همچنین مساله تقلید. چرا که هر یک به شکلی در زندگی مشترک تاثیرگذار خواهد بود.

یکی دیگر از سوالات خواستگاری که حتماً باید در جلسه خواستگاری مطرح گردد، ارزش های خانوادگی است. باید پی ببرید که در خانواده فرد مقابل چه چیزهایی ارزش است. برای نمونه اگر در خانواده شما تحصیل صندلی مهمی دارد و برای تحصیلات و فرد تحصیلنموده ارزش زیادی قائل اید، اما در خانواده شخص مورد نظر هیچ بهایی به تحصیل داده نمی گردد، جای تأمل دارد؛ باید اندکی دست نگه دارید.

آیا می خواهید زندگی خود را بر اساس دستورات دین پایدار کنید یا فرهنگ غرب یا سلیقه شخصی؟ همچنین برنامه های فعلی و برنامه های آینده باید واضح و تعیین شده باشد. شرایط فعلی تان را کاملاً تعیین نمایید، برنامه های آینده را نیز حتماً مطرح کنید. براى مثال تا چه اندازه به ادامه تحصیل علاقه مند است و مسائل تحصیل را تحمل مى کند. شغل مناسب و مورد علاقه اش چیست؟ صندلی اجتماعى را داراى چه اهمیتى مى داند؟ از نظر اقتصادى و مالى به چه سطحى مى اندیشد و حداقل و حدبیشتر آن چقدر است؟

از مهمترین سوالات خواستگاری پرسش درباره فرهنگ و اختلافات آن هاست. خانم ها حتماً باید از خواستگارشان سؤال نمایند که به نظر او زن باید با چه نوع پوششی در اجتماع ظاهر گردد، چگونه باید با مردم نشست و برخاست کند، نظرش راجع به شاغل بودن زن چیست و ... اگر خانم ها در شرایط فعلی شاغل بوده و به شغل شان نیز علاقه مند هستند و کار کردن برایشان اهمیت دارد، اما احساس می نمایند که خواستگارشان نظر چندان مساعدی نسبت به شاغل بودن آنان ندارد، باید به این نکته تأکید شدید نمایند؛ حتی در صورت لزوم، آن را شرط ضمن عقد قرار دهند. همچنین پرسیدن سوالاتی همچون: شما در چه محافلی شرکت می کنید؟ به پارتی و عروسی های آنچنانی می روید یا خیر؟ آیا در محافل مذهبی شرکت می کنید؟ نظرتان در خصوص استفاده از فن آوری روز از جمله ماهواره چیست؟ بسیار اهمیت دارد.

در زندگی مشترک چقدر به نظر دیگران از جمله پدر و مادر و دوستانتان اهمیت می دهید؟ ممکن است بگوید من بدون اجازه مادرم آب نمی خورم یا در حد احتیاج و یا در حد مشاوره از دیگران استفاده می کنم. (این یکی از سوالات خواستگاری است که از طریق آن می خواهید به دهن بینی، وابستگی به پدر ومادر و دوستان و اجازه دخالت به دیگران در زندگی دست یابید.)

هر یک از طرفین در جلسه خواستگاری باید از طرف مقابل بپرسد به نظر او، یک همسر ایده آل چه شرایطی باید داشته باشد؟ درواقع این یکی از بااهمیت ترین سوالات خواستگاری است. اگر خصوصیاتی که مطرح می گردد، در وجود او نیست، به سرعت اعلام کند که این خصوصیات فردی مورد نظر شما، در من نیست و یا اصلا نمی توانم این گونه باشم.

تا چه اندازه به رفت و آمد با دوستان و نزدیکان خود و نزدیکان همسرتان تمایل دارید؟ (می خواهید بفهمید که از تیپ درونگرا است یا برونگرا و آیا در ارتباطات فامیلی و با دوستان مجردی زیاده روی می نماید یا خیر. آیا تمام زندگی خود را برای مهمان بازی می گذارد یا اصلا از مهمانی خوشش نمی آید؟)

نکاتی در ارتباط با مراسم خواستگاری

  • در مراسم خواستگاری زیباترین لباس هایتان را به تن کنید و پوششی مناسب داشته باشید چرا که اولین دیدارها همواره در ذهن ها باقی می ماند.
  • در هنگام صحبت کردن با فرد مورد نظر، بنا را بر صداقت بگذارید و متعهد شوید که آنچه می گویید، کاملاً از سر صداقت باشد و به این تعهد خود نیز پایبند شوید.
  • هنگام صحبت کردن فرد مورد نظرتان، سراپا گوش باشید و دقت لازم را به عمل آورید تا مطالب گفته شده را بهتر بتوانید به خاطر بسپارید.
  • سعی کنید تا خاتمه گفتگوهایتان باوقار و متانت خاصی رفتار کنید.
  • بین حرف او نپرید و اجازه دهید صحبت هایش درباره موضوعی تمام گردد.
  • گفت و گو باید خونسردانه و با آمادگى قبلى و در فضایى آرام و بدون خوف و فشار از طرف دیگران صورت گیرد.
  • بهتر است سوالات خواستگاری را از قبل آماده نموده باشید تا باعث اتلاف زمان در حین صحبت نشوید.

گردآوری: مجله اینترنتی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 12 آبان 1399 بروزرسانی: 12 آبان 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1123

به "مهمترین سوالات خواستگاری که حتما باید بپرسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهمترین سوالات خواستگاری که حتما باید بپرسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید