تور فرانسه ارزان: نخست وزیر انگلیس از احتمال شروع مناقشه تجاری با فرانسه اطلاع داد

به گزارش مجله رویگری، به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، در ادامه تنش در روابط انگلیس و فرانسه، بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس از احتمال کلید زدن طرح مناقشه تجاری با فرانسه در روزهای آینده اطلاع داد.

تور فرانسه ارزان: نخست وزیر انگلیس از احتمال شروع مناقشه تجاری با فرانسه اطلاع داد

با ما همراه باشید و با تور فرانسه ارزان از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

جانسون در عین حال گفته است که نمی خواهد اختلاف با فرانسه بر سر ماهیگیری، جلسه گروه بیست را تحت الشعاع قرار دهد و از راستا اصلی خارج کند، اما همزمان تاکید نموده که اگر نقض عهدی وجود داشته باشد، هر کاری را که ضروری است برای حفاظت از منافع بریتانیا انجام خواهیم داد.

جانسون بعلاوه در ملاقات با اورسولا فن درلین، رئیس کمیسیون اروپا، نگرانی خود را در خصوص ادعاهای دولت فرانسه ابراز کرد.

پیش از این، گابریل آتال، سخنگوی ریاست جمهوری فرانسه اعلام نموده بود که پاریس در خصوص اختلافات مربوط به ماهیگیری با انگلیس، تحریم های احتمالی را در خصوص قیمت انرژی و تجارت اعلام می نماید. این اقدام پاریس در واکنش به تصمیم ماه گذشته انگلیس در جزیره جرزی برای رد مجوز فعالیت ده ها قایق ماهیگیری فرانسوی در آب های سرزمینی بریتانیا صورت می گیرد.

آتال با اشاره به اختلافات بر سر حوزه ماهیگیری با انگلیس گفت: در صورت عدم رعایت توافق، تحریم ها را اعمال کنیم. چند نوع تحریم ممکن است؛ قیمت انرژی، دسترسی به بنادر (فرانسه)، مسائل تعرفه ها را شامل گردد.

به گفته سخنگوی دولت فرانسه، در صورت عدم دستیابی به توافق با لندن درخصوص جزیره جرزی، این تحریم ها از ماه نوامبر اجرایی خواهد شد.

فرانسه بعلاوه خواهان آن شده که 27 عضو اتحادیه اروپا نیز اقدامات متقابل را در برابر انگلیس انجام دهند.

دور تازه تنش ها بین انگلیس و فرانسه بر سر حق ماهیگیری در آب های بین دو کشور پس از آن بالا گرفت که پاریس در خصوص گروگان گرفتن حق ماهی گیری فرانسه از سوی لندن هشدار داد.

آنیک ژیراردن، معاون امور دریایی وزیر حمل و نقل فرانسه هشدار داده که حق ماهی گیری این کشور نباید به علت اختلاف نظرهای سیاسی میان دو کشور گروگان گرفته گردد. انگلیس وعده داد که درخواست فرانسه را مورد تجدید نظر قرار می دهد. اما ژیراردن تاکید دارد که دولت انگلیس مجوز قطعی برای صیادان فرانسوی صادر کند.

از بهمن ماه گذشته که انگلیس از اتحادیه اروپا خارج شد، نزاع میان لندن و پاریس بر سر حق ماهی گیری ادامه دارد. اردیبهشت ماه گذشته اختلافات دو طرف در آب های اطراف جزیره جرسی بالا گرفت و در پی آن حدود یکصد کشتی فرانسوی اطراف این جزیره را محاصره کردند.

دولت فرانسه به قطع برق این جزیره تهدید کرد که متعلق به انگلیس است و نزدیک مرزهای فرانسه واقع شده است. انگلیس هم در مقابل دو کشتی جنگی به منطقه اعزام کرد تا از محاصره آن به وسیله ماهی گیران فرانسوی جلوگیری کند.

هرچند با دخالت سران دو کشور بحران در این منطقه فروکش کرد اما اختلاف نظرها بر سر حق ماهی گیری همچنان باقیست.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 آذر 1400 بروزرسانی: 2 آذر 1400 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1765

به "تور فرانسه ارزان: نخست وزیر انگلیس از احتمال شروع مناقشه تجاری با فرانسه اطلاع داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور فرانسه ارزان: نخست وزیر انگلیس از احتمال شروع مناقشه تجاری با فرانسه اطلاع داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید