نشست علمی چشم اندازی بر فرهنگی مادی و دیدگاه خاورمیانه در موزه ملی ایران برگزار گردید

به گزارش مجله رویگری، نشست علمی تحت عنوان چشم اندازی بر فرهنگی مادی و دیدگاه خاورمیانه در موزه ملی ایران، سالن نشست ایران باستان برگزار گردید.

نشست علمی چشم اندازی بر فرهنگی مادی و دیدگاه خاورمیانه در موزه ملی ایران برگزار گردید

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی موزه ملی ایران این نشست با حضور کارشناسان، علاقه مندان و با سخنرانی فریدون بیگلری (معاون امورفرهنگی موزه ملی ایران)، کنجی کورودا) پروژه مرکز مطالعات مدرن خاورمیانه در موزه ملی قومشناسی ژاپن(، یوکا کادوی (پژوهشگر ارشد موسسه تاریخ هنر دانشگاه وین)، زهرا محرمیپور (گروه ادبیات و فرهنگ تطبیقی، مطالعات فرهنگی میانرشتهای، دانشکده هنر و علوم دانشگاه توکیو) آتسوکو تسوباکی هارا (گروه جامعهشناسی دانشگاه ریوکوکو)، هیتوشی اندو، و دکتر تاتسورو فوتاتسویاما از دانشگاه سنت آگنس برگزار گردید.

در ابتدای این نشست فریدون بیگلری ضمن خیرمقدم به حاضرین، به فعالیت های پژوهشی مختلف موزه ملی در سطح کشور و همچنین ارتباطات بین المللی گسترده این موزه پرداخت و گفت: در سال های اخیر سعی نموده ایم علاوه بر برگزاری نمایشگاه های بین المللی، به دیگر جنبه های همکاری بین موزه ای، خصوصا همکاری های پژوهشی بپردازیم که به مرور شاهد نتایج آنها هستیم.

او در ادامه اضافه نمود: موزه ملی قوم شناسی ژاپن یا مین پاکو یکی از موزه هایی است که در سال گذشته با آنها تفاهم نامه همکاری داشته ایم که اولین ثمره این تفاهم نامه همین نشست علمی است.

معاون امورفرهنگی موزه ملی ایران گفت: این نشست مجموعه ای از سخنرانی های همکاران ژاپنی و ایرانی است و همانطور که از عنوان این سخنرانی ها برمی آید به موضوعات مختلفی از ایران، ژاپن، جنوب آسیا و شمال آفریقا پرداخته شده است.

سخنران بعدی این نشست کنجی کورودا بود. او در سخنرانی با عنوان مقدمه ای بر مین پاکو، مرکز مطالعات مدرن خاورمیانه و پروژه اطلاعات موزه به معرفی موزة ملی قوم شناسی ژاپن و فعالیتهای بین المللی آن پرداخت.

یوکا کادوی نویسنده تالیفاتی چون: هنر مغول در ایران، شکل گیری هنر ایرانی، آرتور پوپ و آنالیز تازهای در هنر ایرانی و تصویرسازی در اوراسیا است. وی در سخنرانی خود با عنوان مجموعه هنری و صنایع دستی ایرانی گلاک از مدرنیته تا احیاگرایی به آنالیز آثار هنری و صنایع دستی ایرانی از مجموعه گلاک پرداخت که در حال حاضر در موزه ملی قومشناسی اوزاکا نگهداری میشوند.

این مجموعه بینظیر توسط کلاک، مجموعهدار آمریکایی از شاگردان اپهام پوپ در شیراز گردآوری و به موزه مین پاکو منتقل شد.

زهرا محرمیپور در سخنرانی خود با عنوان نمایشگاههای هنر ایرانی در ژاپن در دهه 1920 به تاریخچه نمایشگاههای هنر ایرانی که توسط افراد مجموعه دار و شرکتهای ژاپنی در دهة 1920 در ژاپن برگزار گردیده پرداخت.

آتسوکو تسوباکی هارا در سخنرانی خود با عنوان شکوفائی گل سرخ در فراوری سفال در ژاپن به عنوان فرایند انتقال فرهنگی در مورد چگونگی تاثیر سیاست اقتصاد جهانی بر فراوری سفال محلی از نظر طراحی پرداخت. برای این منظور وی در مورد ظروف طرحدار گل سرخ که از دهه 1960 در ایران محبوبیت زیادی بهدست آورد و در ژاپن ساخته می شد سخن گفت.

هیتوشی اندو در سخنرانی با عنوان فناوری ساخت مهره : مقایسة تمدن سند و نمونههای مدرن در جنوب آسیا به محصولات مختلف از سنگهای نیمه قیمتی که عمدتاً با تکنیک دستی در هند ساخته می شوند و مقایسه آنها با آثار مشابه در تمدن سند پرداخت.

آخرین سخنرانی از تاتسورو فوتاتسویاما از دانشگاه سنت آگنز و با عنوان آنالیز انسانشناسانة فراوری و مصرف کالاهای اسلامی در تونس بود که در مورد فراوری، توزیع و مصرف کالاهای اسلامی و با مثالی از تونس سخن گفت.

منبع: میراث آریا
انتشار: 24 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 216

به "نشست علمی چشم اندازی بر فرهنگی مادی و دیدگاه خاورمیانه در موزه ملی ایران برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست علمی چشم اندازی بر فرهنگی مادی و دیدگاه خاورمیانه در موزه ملی ایران برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید