وارد شدن شوکی دوباره به صنعت گردشگری

به گزارش مجله رویگری، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، وارد شدن شوکی دوباره به صنعت گردشگری مشاهده می گردد.

وارد شدن شوکی دوباره به صنعت گردشگری

از سفر با قیمت تور پاتایا لذت ببرید و سواحل شگفت انگیز تایلند و مراکز خرید بسیار ارزان پاتایا را از دست ندهید.

داستان چیست؟

محمد حسن سرداری، رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان یزد ضمن اشاره به افزایش نرخ بلیط ایرلاین ها برای جلوگیری از ضرر بیشتر ناشی از آسیب های کرونا، تصریح می نماید: بلیط فروشی و حمل مسافر تا 60 درصد ظرفیت هواپیما از یک سو و تعلق ندریافت ارز نیمایی به ایرلاین ها با توجه به افزایش نرخ دلار به قریب 30 هزار تومان، از دلایل افزایش ناگزیر نرخ بلیط پروازهای داخلی ایرلاین ها در کشورمان بود.

وی این افزایش نرخ را اقدامی نامناسب می خواند و می گوید: تجربه دفاتر مسافرتی به ویژه در بعضی از جهتها نشان می دهد که افزایش قیمت بلیط نه تنها نمی تواند کمکی به جبران خسارات کند، بلکه موجب ریزش مسافران عادی می گردد.

این مسئول از روی آوردن گروهی از مسافران عادی پروازها به سمت دیگر سیستم های حمل و نقل مانند حمل و نقل ریلی بدنبال افزایش نرخ بلیط هواپیما خبر می دهد و عنوان می نماید: موفقیت این تصمیم که قرار است از اول آبان اجرایی گردد، با توجه به شرایط کرونا بعید به نظر می رسد.

سرداری از معین سقف قیمت بلیط ها بعنوان کف قیمت پروازها خبر می دهد و می گوید: 40 تا 50 درصد مسافران هر جهت هوایی را مدیران و مسئولان و 20 تا 30 درصد را افراد ناچار یا بی تفاوت به نرخ بلیط تشکیل می دهند ولی گروه به جامانده یعنی 20 تا 40 درصد افراد به قیمت ها حساس هستند و بدنبال این تصمیم یقینا از سفر با هواپیما روی برگردان می شوند.

وی با بیان اینکه تغییر نرخ ها به عرضه و تقاضا نیز بستگی دارد، عنوان می نماید: شاید قبلا مردم با وجود شوک افزایش قیمت ها نسبت به این تصمیم سازگارتر برخورد نمایند، ولی در حال حاضر با توجه به کم بودن مسافر در شرایط کرونا و تکمیل نبودن ظرفیت ها، این اقدام نادرست به نظر می رسد.

رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی یزد یادآور می گردد: به نظر می آید با توجه به کاهش پروازها، این طرح ناموفق و حذف خواهد شد و دوباره پروازها با قیمت های کمتر به جریان می افتند.

گرانی غیرکارشناسی نرخ بلیط هواپیماها

محمد مهدی رجایی فرد، نایب رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان پیرامون وارد شدن شوکی دوباره به صنعت گردشگری می گوید: بازار گردشگری و بلیط هواپیما متاثر از متغیرهای مختلف به ویژه عرضه و تقاضا است، اما علاوه بر این، عواملی مانند افزایش نرخ دلار هم بر افزایش قیمت بلیط پروازها تاثیر داشته است.

وی به مصوبه جدید ابلاغی ستاد مقابله با کرونا که از تاریخ اول آبان لازم الاجراست، اشاره می نماید و می گوید: در این دستورالعمل ضرورت استفاده 60 درصدی از ظرفیت هواپیماها ابلاغ شده، اما متاسفانه برای 40 درصد باقی مانده، هیچ حمایت و یارانه ای ارائه نشده و به همین دلیل نیز شرکتهای هواپیمایی مختلف و انجمن شرکتهای هواپیمایی، مجبور به افزایش نرخ و تصمیم غیرکارشناسی در این باره شده اند.

وی به تجربه شکست خورده اوایل دوران کرونا و اوج کاهش تقاضای سفر اشاره و بیان می نماید: در آن بازه زمانی ضمن اعمال نرخ کف برای جهتهای مختلف، ریزش بیش از پیش مسافران شرکت های هوایی را شاهد بودیم که خسارات زیادی به ایرلاین ها و چارترنمایندگان تحمیل شد و نهایتا با کاهش تقاضا مجبور به بازگشت به حتی نرخهایی بسیار پایین تر از قبل شدند.

این مسئول با بیان اینکه ایجاد نرخ های دستوری باید با هماهنگی میان شرکت های مختلف هواپیمایی و در نظر دریافت ظرفیت عرضه انجام گردد، می گوید: در این باره، هر ایرلاینی نمی تواند سلیقه ای برخورد کند.

وی با بیان اینکه افزایش نرخ غیرکارشناسی پروازها موجب هدر رفت سرمایه های موجود در زیرساخت های حمل و نقل هوایی کشور می گردد، اظهار می نماید: متاسفانه دفاتر خدمات مسافرت هوایی و گردشگری نیز که از زمان آغاز کرونا، ضرر و زیان فراوان مالی و نیروی انسانی متخصص خود را شاهد بودند، با این اقدام ایرلاین ها بیش از پیش متضرر خواهند شد.

رجایی فرد تصریح می نماید: کاش به جای تصمیمات آنی و کارشناسی نشده در این شرایط مالی، تدابیر بهتری در زمینه حمل و نقل هوایی ایمن و ترویج سفرهای هوشمندانه با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی اندیشیده می شد.

وی حداقل قیمت جدید پرواز جهت تهران - یزد معادل 528 هزار تومان و حداکثر آن 995 هزار تومان ذکر و اضافه می نماید: قیمت جدید پرواز جهت یزد - مشهد نیز حداقل 636 هزار تومان و حداکثر یک میلیون و 230 هزار تومان ارزیابی شده است.

نایب رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان در خاتمه خاطرنشان می نماید: نرخ جدید پرواز جهت یزد - کیش نیز حداقل 634 هزار تومان و حداکثر یک میلیون و 210 هزار تومان معین شده است، ولی با این وجود امیدواریم قیبل از اجرایی شدن این نرخها و برای جلوگیری از ضرر مالی همه بخشهای منتفع در این صنعت، در خصوص این تصمیم بازنگری اساسی گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 22 آبان 1399 بروزرسانی: 22 آبان 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1145

به "وارد شدن شوکی دوباره به صنعت گردشگری" امتیاز دهید

1 کاربر به "وارد شدن شوکی دوباره به صنعت گردشگری" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وارد شدن شوکی دوباره به صنعت گردشگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید