ورودی پل بند شادروان شوشتر سامان دهی شد

به گزارش مجله رویگری، مدیر پایگاه میراث جهانی شوشتر از ساماندهی ورودی پل بند شادروان این پایگاه اطلاع داد.

ورودی پل بند شادروان شوشتر سامان دهی شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، محمدرضا بهادری امروز شنبه 10 اسفندماه 98 با اعلام این خبر گفت: پل بند شادروان که یکی از مهمترین آثار حلقه آبی شوشتر است، به دلیل نقش و عملکرد از صندلی و اهمیت ویژه ای برخوردار است.

او توضیح داد: به دلیل شرایط قرارگیری و نوع دسترسی به این سازه، متأسفانه با معضل تخلیه نخاله در عرصه و مجاورت این اثر روبرو بودیم که برای برطرف این مشکل و بر اساس طرح ساماندهی آثار حلقه آبی شوشتر، پایگاه سازه های آبی تاریخی بر آن شد که طرح ساماندهی ورودی پل بند شادروان را اجرا کند.

مدیر پایگاه میراث جهانی شوشتر اضافه کرد: در این راستا، طرح مورد نظر با استفاده از مصالح بوم آورد منطقه و براساس طرحی زمینه گرا اجرا شد.

او اعلام نمود: طرح ساماندهی پل بند شادروان دارای دو مرحله بوده که در این بخش، یک فاز از این طرح اجرا شده است.

پل بند شادروان یا همان بند قیصر از بناهای باارزش باقیمانده از حکومت ساسانیان است و نقش مهمی را در مجموعه باشکوه سازه های آبی شوشتر ایفا می نماید. گفته شده شاپور اول، دومین پادشاه ساسانی، دستور ساخت این پل بند را داد و پس از شکست رومی ها، امپراطورشان والریانوس را دستگیر و به ساخت بند شادروان مجبور کرد.

بندقیصر در تاریخ 15 دی 1310 با شمارهٔ ثبت 78 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. در سال 2009 نیز این پل بند به همراه 15 اثر تاریخی آبی دیگر شوشتر به صورت یکجا در نشست سالانه کمیته میراث جهانی یونسکو در 26 ژوئن 2009 (5 تیرماه 1388) در شهر سویل اسپانیا، با احراز معیارهای 1، 2 و 5 با عنوان نظام آبی تاریخی شوشتر به عنوان دهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو با شماره 1315 به ثبت رسید.

منبع: میراث آریا
انتشار: 28 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 741

به "ورودی پل بند شادروان شوشتر سامان دهی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورودی پل بند شادروان شوشتر سامان دهی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید