پاسکاری مسئولان و تداوم مشکل آب شرب مردم بیرم

به گزارش مجله رویگری، نزدیک به یک سال است که از تخصیص بودجه 1400 برای آبرسانی به شهرستان لارستان می گذرد؛ اما هنوز هیچگونه عزم جدی در مسئولان جهت حل مشکل آب شرب این منطقه ها دیده نمی شود.

پاسکاری مسئولان و تداوم مشکل آب شرب مردم بیرم

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ داریوش بیشتر بدانید.

گروه دانشگاه خبرنگاران، بیرم لارستان یکی از بخش های جنوبی استان فارس است که در منطقه ای گرم و خشک واقع شده و خشکسالی و کمبود آب یکی از بزرگترین مسائلش به تعداد میرود؛ این در حالی است که بسیاری از چاه هایی که آب شرب اهالی را تامین می کرد به علت پایین آمدن کیفیت از سرویس خارج شده است.

بخش بیرم چیزی حدود 15هزار جمعیت دارد؛ منطقه تاریخی بیرم که بخشی از آن جزو شهرستان لارستان و بخش دیگر جزو شهرستان لامرد است، چیزی حدود 70 تا 80 هزار نفر جمعیت دارد که تقریبا تمام این جمعیت آب شرب سالم ندارند و مجبورند با انواع مسائل کم آبی دست و پنجه نرم کنند.

با آغاز فصل گرما، مردم شهرستان لارستان همانند سال های گذشته با مسائل بیشتری برای تامین آب شرب روبرو شدند. به طوری که حتی برای شرب و مصارف بهداشتی با کمبود شدید آب روبرو هستند و در روز های داغ تابستان از طریق تانکر های ارسالی آب آشامیدنی خود را تامین می کنند و یا از آب انبار های که چندین کیلومتر از محل زندگی آن ها فاصله دارد، با حلبی از آب انبار ها آب می کشند. ساختار آب انبار به گونه ای است که با بارش باران های فصلی، آب به زیر زمین رفته و طی فرایند از لابه لای خاک به سمت گودال آب انبار حرکت می کند؛ یعنی لازمه رسیدن آب به آب انبار رد شدن آن از زمین است که همین غیربهداشتی بودن آن را نشان می دهد.

گفته می گردد حدود 6 سال قبل مسئولان وقت استان فارس وعده دادند که با اجرای طرح آبرسانی از سد سلمان فارسی، مشکل آب شهر های شرقی و جنوب فارس برای همیشه حل شده و شهروندان ساکن این نقاط از آب شرب سالم و بهداشتی برخوردار شوند، اما این مهم همچنان در پیچ و خم طرح آبرسانی مانده است.

شنیده ها حاکی از این است که بالا بودن بیش از حد EC و نیترات آب، افت فشار، هزینه مضاعف تامین آب شرب، افزایش بیماران کلیوی، دیالیزی و سرطان گوارشی منطقه، پوسیدگی و زرد شدن دندان های اغلب مردم و سوختن چشم هنگام وضو و استحمام از مهمترین دلایلی است که باعث شده مردم این منطقه به مهاجرت روی آورند.

طی آخرین مکاتبات استانداری فارس برای تخصیص بودجه 1400 برای آبرسانی به این منطقه به مردادماه سال پیش برمی گردد و امروز با گذشت بیش از چهار ماه از سال 1400 هیچ اتفاق تازه ای رخ نداده است.

اگر چه همدلی مردم و مطالبه آن ها از مسئولان و هم پیگیری ها و رایزنی ها در سال گذشته، موجب حل دو مقوله اصلی آبرسانی به غیزانیه فارس مبنی بر تصویب هزینه آبرسانی آن در بودجه 1400 و آماده شدن طرح مطالعاتی آن از طریق آبفا و امور آب استان بود، اما این اتفاقات تنها روی کاغذ به جای مانده اند.

از طرفی ارگان هایی نظیر بنیاد مستضعفان، قرارگاه امام حسین کشور، قرارگاه خاتم الانبیا، مجمع خیرین آبرسان استان و خیرین بومی منطقه به کننده لارستان قول داده اند که با اجرایی شدن پروژه به سهم خود در آبرسانی به این منطقه ها سهیم می شوند، اما کار به مرحله اجرا نمی رسد!

اکنون سوال اینجا است که چرا وزارت نیرو و امور آب استان فارس با وجود اینکه حل مسئله آب شرب پایدار این منطقه ها تا این مرحله رسیده است، عملیات اجرایی آبرسانی به غیزانیه فارس را آغاز نمی کنند؟ و عزمی جدی در مسئولان برای حل این دغدغه اصلی مردم این خطه دیده نمی گردد! این مساله را می توان از عدم مکاتبه جهت حل این مشکل طی یک سال اخیر از طریق فرمانداری این منطقه و استانداری فارس مشاهده کرد.

عسکری، معاون آب شرکت آبفا فارس در این رابطه می افزاید: پروژه آبرسانی به بیرم به شرکت آب منطقه ای واگذار شده است، در حالی که شریفی معاون شرکت آب منطقه ای تنها از محول شدن مطالعات این طرح به این شرکت سخن می گوید.

به گفته وی تا به امروز تخصیص وجهی برای عملیاتی شدن این پروژه اختصاص داده نشده است، اکنون طرح مطالعاتی یک انجام شده و در حال انجام طرح مطالعاتی دوم هستیم.

مسئولان ابفا و آب منطقه ای هیچ یک مسئولیت را نمی پذیرند

به گفته یکی از اهالی بیرم هرساله از سوی مسئولان ابفا و آب منطقه ای قول هایی داده می گردد و در حد حرف باقی می ماند. امسال مسئولان گفته اند که در قانون بودجه 1400 بحث آبرسانی به بیرم لحاظ شده است؛ در حالی که در بودجه 99 هم این امر لحاظ شده بود و اتفاقی رخ نداد!

وی می گوید: مسئولان ابفا و آب منطقه ای هیچ یک مسئولیت را نمی پذیرند، همین پاسکاری ها کار را عقب انداخته و انگار کسی صدای مردمی که سال هاست بر اثر مصرف آب ناسالم گرفتار انواع مسائل گوارشی شده اند را نمی شنوند. بر اساس آخرین پیگیری ها بنا بوده ترمیم خط لوله صورت گیرد متاسفانه هنوز در این باره اقدامی انجام نشده است.

به گفته دهقانی، مدیرعامل آب منطقه ای فارس مطالعات در حال انجام است و به زودی انتها خواهد یافت، اما نکته مهم بحث اعتبارات است که قرار بود 10 میلیارد تومان از طریق استاندار فارس و 10 میلیارد تومان از طریق یکی دیگر از مسئولان برای این پروژه پرداخت گردد که تا کنون هیچ یک پرداخت نشده است.

وی معتقد است تنها دو میلیارد تومان اعتبار تا به امروز به این پروژه تخصیص یافته که صرف خرید لوله شده و نیاز است برای پیشرفت سریع تر کار، همت مضاعفی در تامین اعتبار به کار گرفته گردد.

اکنون با گذشت چند ماه از آماده شدن طرح مطالعاتی آبرسانی به این منطقه از سوی امور آب استان فارس و تصویب اعتبار آبرسانی به غیزانیه فارس در بودجه امسال از طریق مجلس، هنوز عملیات اجرایی آن را آغاز نشده است. حال باید دید که در این چند ماه باقیمانده از سال آیا کسی کاری برای این مردم محروم که مطالبه بحق خود را فریاد می زنند خواهد کرد؟

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 تیر 1400 بروزرسانی: 30 تیر 1400 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1614

به "پاسکاری مسئولان و تداوم مشکل آب شرب مردم بیرم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسکاری مسئولان و تداوم مشکل آب شرب مردم بیرم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید