پوست چرب و هر آنچه باید درباره مراقبت از آن بدانید

به گزارش مجله رویگری، پوست چرب می تواند یک چالش باشد؛ ظاهر چرب و درخشان، منافذ باز، جوش و آکنه های پر دردسر و آرایش های کم دوام و براق که در مدت کوتاهی خراب می شوند، همگی از سختی های داشتن پوست چرب هستند. با وجود این اگر پوست چربی دارید، خبر خوب این است که ما اینجا با آموزش چند اصل ساده به شما یاری می کنیم تا با شناخت و صرف کمی زمان برای مراقبت از پوست چرب از تجربه داشتن پوستی سالم و زیبا لذت ببرید.

پوست چرب و هر آنچه باید درباره مراقبت از آن بدانید

پوست چرب چیست؟

پوست انسان برای اینکه کیفیتی انعطاف پذیر و نرم داشته باشد، احتیاج به روغن طبیعی دارد. این روغن طبیعی که به آن سبوم (Sebum) گفته می گردد، از غده های چربی زیر پوست که در بیشتر سطح بدن قرار دارند، ترشح می گردد. انواع مختلف پوست، بر اساس مقدار ترشح همین روغن طبیعی به سه دسته خشک، مختلط و چرب طبقه بندی می شوند.

با این شرح حتما فهمیده اید که پوست چرب، پوستی است که ترشح سبوم در آن زیاد است و ظاهری براق و درخشنده دارد. اگر از پوست چرب به خوبی مراقبت نگردد، مشکلاتی مانند مسدود شدن منافذ پوست و عظیم شدن آن ها، انباشته شدن سلول های مرده پوست روی هم و ظاهر شدن جوش های سر سیاه و آکنه بر سطح پوست به وجود می آیند.

علائم پوست چرب

هنوز نمی دانید نوع پوست شما چرب است یا نه؟ علائم پوست چرب را در ادامه می گوییم و اگر هر کدام از آن ها را روی پوست صورت مشاهده می کنید، پس نوع پوست تان به احتمال زیاد چرب است.

 • پوست حالت براق دارد و با فاصله کمی بعد از شستشو چرب می گردد.
 • آرایش روی صورت به خوبی نمی نشیند و به راحتی پاک می گردد.
 • در بخش هایی از پوست که حس چربی دارد، جوش های سر سیاه و آکنه مشاهده می گردد.
 • منافذ پوست به خصوص در بخش های بینی، دو سمت بینی و پیشانی، عظیم و قابل مشاهده هستند.

اگر با خواندن این علائم پوست چرب، هنوز از نوع پوست تان مطمئن نیستید، آزمایش زیر انجام دهید.

 1. صورت تان را با شوینده بشویید و به مدت حداقل یک ساعت بعد از شست وشو، از هیچ نوع محصول پوستی استفاده نکنید.
 2. یک دستمال کاغذی بردارید و آهسته روی بینی و پیشانی تان بکشید.
 3. اگر روی پوست احساس کشیدگی و خشکی نکردید و در عوض روی دستمال کاغذی چربی و آلودگی دیدید، پوست شما چرب است.

نباید فراموش کنید که ناحیه T در صورت که شامل سطح پیشانی، بینی و چانه می گردد به طور طبیعی غده های چربی فعال تری دارد و ممکن است سبوم اضافی فراوری کند.

باید و نبایدهای مراقبت از پوست چرب

با وجود اینکه پوست چرب منافذ را مسدود می نماید و باعث ایجاد جوش و آکنه می گردد، اما مزیت های خودش را هم دارد. روغن به حفظ پوست یاری می نماید و همچنین باعث ضخیم تر شدن و در نتیجه ایجاد چین و چروک کمتر می گردد. نکته اصلی این است که بتوانید بین چربی زیاد پوست و رطوبت کافی و مفید برای آن، تعادل ایجاد کنید.

برای ایجاد این تعادل ضروری است بایدها و نبایدهای زیر را رعایت کنید.

 • صورت تان را هر روز صبح، عصر و بعد از ورزش بشویید. در هنگام شستن، در مقابل وسوسه مالیدن پوست حتی برای پاک کردن آرایش، مقاومت کنید. مالیدن و اسکراب، پوست را تحریک می نماید و باعث چرب تر شدن آن می گردد.
 • از آن دسته محصول های پوستی که روی آن ها نوشته شده Oil Free یا non-comedogenic بهره ببرید. معنی این برچسب ها این است که این محصولات، فاقد هر گونه مواد شیمیایی هستند که در مسدود شدن منافذ پوست و ایجاد آکنه نقش دارند.
 • از شوینده های ملایم فومی بهره ببرید. خیلی از کسانی که پوست چرب دارند بر این باورند که باید از شوینده های خیلی قوی برای تمیز کردن پوست شان استفاده نمایند. این یک باور غلط است چون شوینده های قوی روغن مورد احتیاج پوست را از بین می برند. در نتیجه غده های چربی برای جبران فعالیت بیشتری می نمایند و پوست بیشتر چرب می گردد. پس با شوینده های ملایم به سراغ شست وشوی پوست چرب بروید.
 • از پاک نماینده هایی که پایه روغن یا پایه الکل دارند، استفاده نکنید. این مواد پوست چرب را تحریک می نمایند.
 • روزانه از کرم مرطوب نماینده بهره ببرید. پوست چرب هم احتیاج به رطوبت رسانی دارد. بنابراین کرم مرطوب نماینده را هر روز در روتین مراقبت پوستی تان داشته باشید. برای راحت تر کردن کار و صرفه جویی در وقت، از کرم های مرطوب نماینده ای بهره ببرید که در ترکیب آن ها، ضد آفتاب با Spf30 یا بیشتر وجود داشته باشد.
 • در فضای باز از کرم ضد آفتاب بهره ببرید. کرم ضد آفتاب از آسیب های اشعه ماورای بنفش خورشید که می تواند باعث چین و چروک، لکه های پیری و حتی سرطان پوست گردد، جلوگیری می نماید. برای جلوگیری از ایجاد آکنه، ضد آفتاب هایی را انتخاب کنید که حاوی اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم هستند و از انواعی که حاوی عطر یا روغن هستند، استفاده نکنید.
 • همواره از لوازم آرایشی که فاقد روغن و بر پایه آب هستند، بهره ببرید.
 • بدون پاک کردن آرایش هیچ وقت به رختخواب نروید. قبل از خواب آرایش را به طور کامل پاک کنید و صورت تان را بشویید.
 • صورت خود را در طول روز لمس نکنید. اگرچه لمس صورت ممکن است غیر ارادی باشد، اما انجام این کار می تواند آلودگی ، روغن و باکتری را از دستان شما، بر سطح صورت پخش کند. صورت خود را فقط هنگام تمیز کردن، مرطوب کردن یا استفاده از کرم ضد آفتاب یا آرایش لمس کنید و مطمئن شوید که ابتدا دستان تان تمیز هستند.

پاکسازی پوست چرب و جوش دار به صورت روزانه و در خانه

فارغ از اینکه چه نوع پوستی دارید، پاکسازی پوست به طور مرتب، مهم ترین و موثرترین کاری است که می توانید برای پوست تان انجام دهید. پاکسازی های عمیق و حرفه ای به تجهیزات خاصی احتیاج دارند و باید برای انجام آن ها در بازه های زمانی سه تا شش ماهه، به دکتر پوست و کلینیک های زیبایی مراجعه کنید.

در کنار این روش پاکسازی پوست که به صورت درمانی و عمیق انجام می گردد، باید به صورت روزانه هم روتینی برای مراقبت و پاکسازی پوست داشته باشید. موثرترین روتین، روتینی است که هر روز صبح بعد از بیدار شدن و هر شب قبل از خوابیدن انجام گردد.

مراحل یک روتین پوستی، تقریبا در تمام پوست ها مشترک است و تنها محصولاتی که در روتین استفاده می گردد، بسته به نوع پوست تغییر می نماید.

روتین صبح

برای پاکسازی پوست چرب و جوش دار، یک روتین صبحگاهی، روشی عالی برای از بین بردن روغن هایی است که در طول شب، روی سطح پوست جمع شده است. مراحل روتین صبحگاهی پوست چرب به ترتیب زیر هستند.

 1. شست وشو: صورت خودتان را بشویید تا آلودگی و روغنی که در طول شب، روی پوست انباشته شده است پاک گردد. قبل تر گفتیم که برای شست وشوی پوست چرب، از شوینده های ملایم و فاقد روغن و الکل بهره ببرید.
 2. تونر: یک پد پنبه ای بردارید و آن را به تونر مناسب پوست چرب آغشته کنید و به آهستگی رو صورت بکشید. تونر، آلودگی و روغن اندکی که ممکن است روی پوست باقی مانده باشد را تمیز می نماید و باعث نرمی آن می گردد.
 3. کرم مرطوب نماینده: همانطور که گفتیم، پوست چرب هم مانند دیگر انواع پوست ، احتیاج به رطوبت رسانی دارد. بدون رطوبت کافی، پوست چرب تحریک می گردد و روغن اضافی بیشتری فراوری می نماید. بنابراین برای جلوگیری از این واکنش، باید از کرم مرطوب نماینده بهره ببرید.
 4. کرم دور چشم: پوست اطراف چشم بیشتر از قسمت های دیگر صورت نازک، حساس و در معرض آسیب است. برای محافظت از این بخش، باید به طور مرتب از کرم دور چشم بهره ببرید. یک کرم دور چشم که ضد آفتاب و آبرسان هم باشد، بهترین انتخاب است.
 5. کرم ضد آفتاب: مرحله آخر هر روتین پوستی کاملی، کرم ضد آفتاب است. بهتر است کرم ضد آفتاب را حتی اگر قصد بیرون رفتن از خانه را هم ندارید بهره ببرید، چون طول موج های مضر اشعه آفتاب می توانند از شیشه پنجره ها هم عبور نمایند و به پوست شما آسیب برسانند. در صورتی که می خواهید از خانه خارج شوید، کرم ضد آفتاب را 20 دقیقه زودتر بزنید تا به آن فرصت جذب شدن در پوست را بدهید.

روتین شب

روتین شب برای مراقبت از پوست چرب، بعد از یک روز طولانی و قبل از اینکه بخوابید، به اندازه مسواک زدن ضروری ست. مراحل را به ترتیب زیر انجام دهید.

 1. شست وشو: مانند روتین صبح، روتین شب پوست چرب را هم با شست وشوی صورت آغاز کنید. پوست چرب شما در فاصله صبح تا شب، بیشتر در معرض آلودگی است و زمان بیشتری هم برای چرب شدن دارد. بنابراین بهتر است از یک برس مخصوص شست وشوی صورت بهره ببرید تا پاکسازی پوست چرب عمیق تر انجام گردد. مقداری از شوینده مخصوص پوست را روی برس بریزید و به آرامی روی صورت حرکت دهید. بعد از اینکه کل سطح صورت شسته شد، آبکشی کنید.
 2. تونر: باز هم مانند روتین صبح، در این مرحله از تونر بهره ببرید.
 3. ماسک صورت: ماسک صورت را هفته ای یک تا دو بار در برنامه روتین تان داشته باشید. از ماسک های مختلفی برای پاکسازی پوست چرب می توانید بهره ببرید. به عنوان مثال ماسک خاک رس، روغن اضافی پوست را جذب می نماید و به آن ظاهری لطیف و یک دست می دهد.
 4. کرم شب: کرم شب را بسته به سن و احتیاجی که پوست شما در هر مقطع زمانی دارد، انتخاب کنید. کرم شب می تواند آبرسان، جوان نماینده، ضد چین و چروک، ویتامینه یا ترکیبی از چند خاصیت باشد. از آنجایی که خواب شبانه زمان مناسبی برای استراحت و بازسازی پوست است، استفاده مرتب از کرم شب می تواند نتایج چشمگیری داشته باشد.
 5. کرم دور چشم: کرم دور چشم هم مرحله ای جدا نشدنی از روتین پوستی است. روتین شبانه مراقبت از پوست چرب را با استفاده از کرم دور چشم تمام کنید. مقدار مناسبی از کرم را سر انگشت اشاره بزنید و آن را با ضربه های کوچک، در اطراف چشم پخش کنید. به هیچ وجه کرم دور چشم را روی پوست نمالید چون نه تنها به خوبی جذب نمی گردد، بلکه باعث بروز مشکلاتی مثل میلیا خواهد شد.

توصیه هایی برای آرایش روی پوست چرب

احتمالا یکی از پر مصرف ترین لوازم آرایش برای کسانی که پوست چرب دارند، پنکیک پوست چرب باشد. این نوع پنکیک حالت چرب و براق پوست را از بین می برد و ظاهری صاف و یک دست ایجاد می نماید. اما آیا واقعا پنکیک پوست چرب می تواند به تنهایی کافی باشد؟ برای انجام یک آرایش زیبا و مات، با ماندگاری بالا روی پوست چرب، به این راهکارها توجه کنید.

 • راستا یک میکاپ خوب، از یک پوست سرحال و شاداب آغاز می گردد. برای داشتن چنین پوستی توصیه می کنیم پاکسازی پوست چرب و جوش دار را جدی بگیرید و حتما روتین صبح و شب را در برنامه داشته باشید.
 • همواره پوست تان را مرطوب نگه دارید. محصولاتی که حاوی موادی مانند اسید هیالورونیک باشند، بهترین آبرسان ها برای پوست شما هستند.
 • بدون هیچ تردیدی از پرایمر بهره ببرید. قبل از هرکار از یک پرایمر مات نماینده که به پر کردن منافذ پوست هم یاری می نماید، بهره ببرید.
 • برای زیرسازی آرایش، از کرم پودر یا پنکیک پوست چرب که فاقد روغن است، بهره ببرید. این محصولات، روغن اضافی پوست را به خود جذب می نمایند و آن را مات نگه می دارند. موضوع مهم این است که باید محتاط باشید و هرگز لایه ضخیمی از کرم پودر یا پنکیک پوست چرب را به خیال اینکه عملکرد بهتری در از بین بردن چربی دارند، روی پوست نزنید. لایه نازک زیرسازی، ماندگاری بیشتر و صد البته ظاهر بهتری هم دارد.
 • از خط لب بهره ببرید. خط لب فقط برای درشت تر کردن لب به کار نمی رود بلکه استفاده از آن به مرتب ماندن رژ لب در مدت زمان طولانی یاری می نماید.
 • فیکساتورها را نباید فراموش کنید. شاید یکی از بهترین استفاده های فیکساتور، حفظ آرایش رو پوست چرب، برای مدت طولانی باشد. بنابراین بهتر است همواره یک پودر یا اسپری فیکساتور در کیف لوازم آرایش تان باشد.
 • آخرین و مهم ترین توصیه این است که به صورت تان دست نزنید. همانطور که قبلا گفتیم دست زدن به صورت باعث می گردد که آلودگی و باکتری ها از دست به پوست صورت منتقل شوند و آن را تحریک نمایند. این واکنش باعث می گردد چربی اضافی ترشح شده از غده های چربی، زیرسازی آرایش شما را از بین ببرد و تمام زحمت هایتان هیچ گردد. کوشش تان را بکنید تا در طول روز به صورت تان دست نزنید؛ آن وقت از مدت زمانی که آرایش، بی نقص و عالی روی پوست چرب تان می ماند، غافلگیر می شوید.

منابع: Eminence Organic Skin Care, American Academy of Dermatology, FOREO, BuzzFeed

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 4 آبان 1399 بروزرسانی: 4 آبان 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1105

به "پوست چرب و هر آنچه باید درباره مراقبت از آن بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوست چرب و هر آنچه باید درباره مراقبت از آن بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید