پیشگیری از افسردگی نوجوانان با اسکن مغزی در دوران کودکی

به گزارش مجله رویگری، خبرنگاران/خراسان رضوی پیش بینی مسائل بهداشت روان بچه ها تا زمانی که باعث بروز مشکل نشده باشد، سخت است، اما در حال حاضر محققان روشی برای استفاده از اسکن مغزی پیدا کردند که بچه ها در معرض خطر افسردگی، اضطراب و مسائل روانی را شناسایی می نماید.

پیشگیری از افسردگی نوجوانان با اسکن مغزی در دوران کودکی

به گزارش نیوز، محقق اصلی این تحقیق، سوزان ویتفیلد گابریلی، استاد روانشناسی و مدیر مرکز تصویربرداری زیست پزشکی دانشگاه شمال شرقی در بوستون، گفت: در حال حاضر، با اضطراب و افسردگی در نوجوانان روبرو هستیم، به همین دلیل نشانگرهای اولیه در پیش بینی اضطراب و افسردگی را جستجو کردیم.

در نمونه کوچکی کمتر از 100 کودک که نگرانی های بهداشت روان شناخته شده ای نداشتند، تعیین شد که اتصالات در مناطق خاصی از مغز که درسن هفت سالگی مشاهده می گردد به پیش بینی نگرانی های سلامت روان که چهار سال بعد ایجاد می گردد، یاری می نماید.

ویتفیلد گابریلی گفت: این مطالعه می تواند پیامدهای بالینی خوبی داشته باشد. شناسایی این نشانگرهای زیستی در سنین جوانی می تواند با مداخلات اولیه مانند ورزش، ذهن آگاهی، درمان شناختی رفتاری کاهش یابد و حتی ممکن است از پیشرفت بیماری روانی پیشگیری کند.

وی اظهار داشت: این نتایج حاصل یک تحقیق اولیه است و در حال حاضر اسکن ها ابزاری برای غربالگری نیستند.

ویتفیلد گابریلی گفت: اگرچه من فکر می کنم که تصویربرداری عصبی ممکن است در آینده به یک ابزار غربالگری مفید تبدیل گردد، اما هنوز با این مورد فاصله داریم.

دکتر ویکتور فروناری، نایب رئیس روانپزشکی کودک و نوجوان در بیمارستان زوکر هیل ساید نیویورک، گفت: ممکن است تجسم و سنجش آسیب پذیری های سلامت روان قبل از ایجاد علائم امکانپذیر باشد و شناسایی نشانگرهای زیستی برای اختلالات روانپزشکی روشی امیدوار کننده است.

این مطالعه شامل 94 کودک (53 پسر و 41 دختر) در سن 7 سالگی بود و 77 نفر مسئله ای نداشتند و 17 نفر در معرض خطر بودند.

همه بچه ها اسکن MRI عملکردی داشتند. طبق گزارش انجمن رادیولوژی آمریکای شمالی، این نوع اسکن با اندازه گیری تغییرات در جریان خون، جزئیات بیشتری در خصوص اتفاقات موجود در مغز را نشان می دهد.

محققان دریافتند، الگوی تعیینی از اتصالات در یک منطقه از مغز در سن هفت سالگی می تواند پیش بینی کند که ممکن است در سن 11 سالگی دچار افسردگی و اضطراب شویم. آنان همچنین دریافتند که ارتباطات ضعیف تر در این منطقه از مغز پیش بینی می نماید که ممکن است در سن 11 سالگی کمتر در معرض این مسائل قرار بگیریم.

ویتفیلد گابریلی امیدوار است در مرحله بعدی به آنالیز اسکن مغز در نوزادان بپردازد تا تعیین گردد آیا این نگرانی های مربوط به سلامت روان حتی در اوایل زندگی قابل شناسایی است یا خیر.

ویتفیلد گابریلی گفت: خبر خوب این است که مداخلات رفتاری عوارض جانبی ندارند.

نتایج این تحقیق در روانپزشکی JAMA منتشرشده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 622

به "پیشگیری از افسردگی نوجوانان با اسکن مغزی در دوران کودکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشگیری از افسردگی نوجوانان با اسکن مغزی در دوران کودکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید