چرا ایبوپروفن و ویروس کرونا ترکیب خطرناکی هستند؟

به گزارش مجله رویگری، تهران (پانا) - دستورالعمل های عمومی توصیه می کنند که پاراستامول (استامینوفن) باید اولین گزینه برای درمان تب باشد. با این حال، بسیاری از کارشناسان همچنین اشاره می کنند که هیچ شواهدی از مسائل مربوط به ایبوپروفن و ویروس کرونا وجود ندارد.

چرا ایبوپروفن و ویروس کرونا ترکیب خطرناکی هستند؟

به گزارش تبیان، طبق اعلام آژانس اسپانیایی ارزیابی محصولات دارویی، شواهدی وجود ندارد که نشان بدهد مصرف ایبوپروفن یا دیگر داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی می توانند عارضه ناشی از ویروس کرونا یعنی کووید - 19 را بدتر کنند. پس چرا عده ای تصور می کنند ایبوپروفن و ویروس کرونا، ترکیب خطرناکی اند؟

ما در حال حاضر منتظریم تا کارشناسان تحقیقات خود را در این مورد نهایی کنند. به همین دلیل، سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند ما نباید از ایبوپروفن استفاده کنیم مگر اینکه توسط پزشک تجویز شده باشد؛ اما تا به امروز با توجه به اطلاعاتی که در دسترس داریم می دانیم که احتمال دارد ایبوپروفن، عفونت ناشی از ویروس کرونا را تشدید کند.

پاراستامول (استامینوفن) اولین انتخاب برای کاهش تب

اطلاعات دارویی اینطور می گویند که ایبوپروفن می تواند علائم عفونت ها را مخفی کند. بنابراین تشخیص به تأخیر افتاده و عفونت اجازه پیدا می کند تا به مراحل پیشرفته تر برسد. این اطلاعات به طور کلی در مورد تمام عفونت ها ارائه شده و به طور خاص به عفونت کووید - 19 اشاره نکرده است. دستورالعمل ها توصیه می کنند که اولین انتخاب برای کاهش تب باید استامینوفن باشد. اما به گفته آژانس اسپانیایی ارزیابی محصولات دارویی، فعلاً شواهدی مبنی بر منع مصرف ایبوپروفن در درمان علائم جزئی وجود ندارد.

به هر حال باید دارو را طبق دستورالعمل آن مصرف کنید. ضمناًً بهترین کار این است کمترین دوز دارو مصرف شود.

آیا ایبوپروفن و ویروس کرونا ترکیب خطرناکی اند؟

این مناقشه توسط وزیر بهداشت فرانسه مطرح شد. او از طریق توییتر گفت که مصرف ایبوپروفن و دیگر داروهای ضدالتهابی می تواند عفونت کووید - 19 را تشدید کند.

ضمناًً همان طور که گفتیم آژانس اسپانیایی ارزیابی محصولات دارویی این اطمینان را داده که تا به امروز شواهدی مبنی بر تشدید عفونت کووید - 19 توسط ایبوپروفن وجود ندارد. همین مسئله در مورد دیگر داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی نیز وجود دارد. بنابراین دلیلی وجود ندارد افرادی که در حال حاضر این دارو را برای دیگر بیماری ها مصرف می کنند، مصرف آن را (خوسرانه) قطع کنند.

ایبوپروفن یا استامینوفن

فرانسه و اسپانیا در این مورد که کدام یک از این داروها را برای مقابله با ویروس کرونا استفاده کنند، اختلاف نظر دارند. وزیر بهداشت فرانسه ادعا می کند مصرف داروهای ضدالتهابی می تواند عفونت کووید - 19 را بدتر کند و استامینوفن انتخاب بهتری است. اما آژانس اسپانیایی ارزیابی محصولات دارویی این ادعا را رد می کند. همچنین سازمان بهداشت جهانی و آژانس اروپایی دارو با آژانس اسپانیایی محصولات دارویی هم عقیده است.

آیا شواهدی مبنی بر ارتباط بین ایبوپروفن و عفونت ویروس کرونا وجود دارد؟

در حال حاضر واقعاً غیرممکن است که بتوان جواب قطعی علمی به سؤالات زیادی که در مورد کووید - 19 مطرح می شود داد. بیشتر اطلاعاتی که در دسترس است، نتیجه مطالعات اپیدمی شناسی هستند. در این مطالعات نمی توان بر مبنای یک رابطه سطحی با قطعیت حرف زد. همچنین اطلاعاتی در مورد واکنش های منفی این داروها از سوی سازمان بین المللی نظارت بر دارو و آژانس های ارزیابی دارو موجود نیست.

ایبوپروفن مصرف بکنیم یا نه؟

نباید در مورد مصرف داروهایی مانند ایبوپروفن هشدار داد مگر اینکه مطالعات علمی وجود داشته باشد که تائید و ثابت کند مصرف این داروها اشتباه است.

به هر حال سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند برای تسکین درد و تب، ابتدا از استامینوفن استفاده کنیم. کسانی که بیماری کلیوی دارند نباید ایبوپروفن مصرف کنند. به طور کلی، انتخاب استامینوفن یا ایبوپروفن بستگی به شرایط خاص هر بیمار دارد، به همین دلیل مهم است که طبق توصیه و تجویز پزشک عمل کنید.

NSAID ها بسته به زمان مصرف ممکن است COVID-19 را تشدید یا سرکوب کنند

تحقیق دیگری بر روی موش ها توسط محققین نشان داد که داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) هم پاسخ آنتی بادی و هم التهابی به عفونت SARS-CoV-2 را در موش کاهش می دهد.

در ادامه این تحقیق آمده است که مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (که ایبوپروفن هم نمونه ای از آن هاست) هنگام ابتلا به کووید 19 بسته به این که چه زمانی مصرف شود، می تواند خطرناک و یا مفید باشد. تحقیقات نشان داده اند که دگزامتازون هم که یک داروی NSAID نیست اگر در اوایل بیماری مصرف شود، می تواند مشکل ساز شود؛ اما در اواخر دوره بیماری سودمند است. در واقع فعالیت ضدالتهابی داروهای NSAIDs ممکن است در اوایل کووید 19 مشکل ساز باشد چون التهاب در اوایل بیماری کمکی برای سیستم ایمنی بدن است و ما نمی خواهیم آن را از بین ببریم؛ اما التهاب در اواخر بیماری می تواند منجر به ایجاد طوفان سیتوکین شود که التهابی بسیار گسترده است که می تواند بدن را به شدت درگیر کند و در مواردی حتی منجر به مرگ بیمار شود.

پس باید هر دارویی در زمان خودش و تحت نظر پزشک معالج مصرف شود تا بهترین عملکرد را داشته باشد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 11 تیر 1400 بروزرسانی: 11 تیر 1400 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1578

به "چرا ایبوپروفن و ویروس کرونا ترکیب خطرناکی هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا ایبوپروفن و ویروس کرونا ترکیب خطرناکی هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید