چگونه بیماری های بدخیم با روش های نوین درمان می شود؟

به گزارش مجله رویگری، روش های درمانی پیشرفته ای که مبتنی بر فناوری سلول های بنیادی است، بیماری های مهلک و صعب العلاجی چون سرطان را از پای درمی آورند.

چگونه بیماری های بدخیم با روش های نوین درمان می شود؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نامش هم که برده می شود، لرزه بر اندام می اندازد و نگرانی می آورد. سرطان، که بلای جان دنیا شده و در انواع گوناگونی تکثیر یافته، به یکی از مسائل نظام سلامت در تمامی کشورهای دنیا بدل شده است.

از میان تمامی سرطان ها، تومورهای بدخیم مغزی معمولا به درمان پاسخ مناسبی نشان نمی دهند و یا به علت موقعیت خاص قرارگیری در مغز، دارورسانی یا تابش پرتو به آنها با مشکل روبرو می شود. بنابراین، میزان مرگ و میر در مبتلایان به تومورهای بدخیم مغزی بیشتر و درمان آنها با مسائل بیش تری روبرو است.

استفاده از سلول ها علیه سلول ها

پیشرفت های دانشی و فناورانه در سال های اخیر به ویژه در حوزه سلول های بنیادی، موجب شده است تا درمان بیماران سرطانی نیز ابعادی تازه را تجربه کند.

استفاده از سلول های ایمنی برای درمان تومورهای مغزی بارقه های امید به درمان را در این بیماران و سایر مبتلایان به سرطان افزایش دهد. این کار توسط دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان داخلی آغاز شد و فناوری جداسازی و فعال سازی سلول های ایمنی توسط فناوران کشور به دست آمد. با این فناوری، هدف گیری سلول های تومور مغزی در محیط آزمایشگاه و نیز مدل های پیش بالینی ممکن شد.

نتایج پژوهش های پیش بالینی و بالینی در مراکز پژوهشی و تحقیقاتی کشور از جمله پژوهشگاه رویان برای بیماران مبتلا به تومور مغزی شد. به استحصال موفقیت آمیز سلول های ایمنی در شرایط کاملا تمیز منجر شد. سلول های کشنده طبیعی از خون دهندگان جداسازی و تقویت می شدند تا بتوانند سلول توموری را هدف گیری کنند. پس از تایید صحت و سلامت سلول ها، سلول ها به بیماران تزریق شد و عوارض ناشی از تزریق این سلول ها در بیماران بررسی می شد تا ایمنی این روش درمانی مورد ارزیابی قرار بگیرد.

نتیجه بررسی این نوع درمان بر پنج بیمار مبتلا به تومور مغزی گلیوبلاستوما نشان داد که کاربرد این سلول ها ایمن است و عوارضی برای بیمار ندارد. در حال حاضر پژوهشگاه رویان تحقیق برای استفاده از این سلول ها در هدف گیری سلول های توموری در سرطان تخمدان و ملانوما را در دست اجرا دارد. چنانچه در این زمینه نیز نتایج موفقیت آمیز باشد، انجام کارآزمایی های بالینی برای نوع پیشرفته از سرطان تخمدان و سرطان بدخیم پوستی آغاز خواهد شد.

حمایت از فناوری ها و نوآوری های سلول درمانی

بخش های گوناگون دانشی، پژوهشی و فناوری در کشور در حوزه سلول درمانی و ژن درمانی فعالیت می کنند و به دستاوردهای قابل توجهی نیز دست یافته اند.

ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز با حمایت از شرکت های دانش بنیان و خلاق، پژوهشگران و مراکز تحقیقاتی در این راستا زمینه را برای توسعه و پیشرفت دانش و فناوری سلول درمانی ایجاد کرده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1400 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1492

به "چگونه بیماری های بدخیم با روش های نوین درمان می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه بیماری های بدخیم با روش های نوین درمان می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید