ژنرال ارشد آمریکایی: در برابر ایران باید از گزینه های غیرنظامی استفاده کنیم

به گزارش مجله رویگری، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا تأکید کرد که کشورش باید در برابر ایران، دیپلماسی و گزینه های غیرنظامی را در اولویت قرار دهد.

ژنرال ارشد آمریکایی: در برابر ایران باید از گزینه های غیرنظامی استفاده کنیم

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، ژنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا روز چهارشنبه در نشست استماع مجلس نمایندگان این کشور اظهار داشت که از نظر وی دولت آمریکا باید در مقابل ایران به دیپلماسی و گزینه های غیرنظامی متوسل گردد.

این نظامی بلندپایه آمریکایی به نمایندگان کنگره گفت: من معتقدم که استفاده از نیروی نظامی باید آخرین راه حل باشد، نه اولین راه حل. باید ابتدا همه راه حلهای دیپلماتیک و غیرنظامی را برای حل یک مشکل امتحان کرد.

وی اضافه کرد: برای استفاده از نیروی نظامی ما باید اهدافی روشن و بدون ابهام و همچنین چشم اندازی منطقی برای پیروزی داشته باشیم. ما باید محتاطانه، سنجیده و منطقی عمل کنیم. من فکر می کنم که در شرایط فعلی، خویشتنداری بهترین واکنش بوده است. اکنون توپ در زمین ایران است. اینکه آنها در آینده چه کاری انجام خواهند داد، معین کننده واکنش ما خواهد بود. من به ایران هشدار می دهم که در رفتارهای بسیار بسیار محتاط باشد.

مقامات آمریکایی طی ماههای اخیر بارها ایران را به رفتارهای بی ثبات کننده در منطقه متهم نموده و مدعی شده اند که در برابر ایران خویشتنداری به خرج می دهند. آنها پیش از این چندین بار درباره رفتارهای ایران در منطقه هشدار داده اند.

تهدید کردن ایران به اقدام نظامی و عقب نشینی فوری از آن در دولت ترامپ امری مسبوق به سابقه است. اواخر خردادماه پس از آن که ایران یک پهپاد آمریکایی را بر فراز آب های سرزمینی خود سرنگون کرد، ترامپ به سرعت در پیامی توئیتری ایران را به اقدام نظامی تهدید کرد، اما ساعاتی بعد در یک نشست خبری مسئله به گونه ای ملایم تر از تصمیم گیری در خصوص نحوه برخورد با ایران طی ساعات بعد و در نشست اضطراری کاخ سفید اطلاع داد.

در نهایت پس از آن که هیچ واکنشی از سوی آمریکا مشاهده نشد، ترامپ ادعا کرد که دقایقی قبل از حمله به سه پایگاه نظامی در ایران، حمله را متوقف نموده است؛ ادعایی که از سوی بعضی مقامات حاضر در نشست اضطراری کاخ سفید از جمله نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا تکذیب شد.

قبل از آن نیز دولت ترامپ با اعزام ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن به منظقه، کوشش نموده بود تهدید جنگ را برای ایران جدی جلوه دهد، اما وقتی نشانه ای از عقب نشینی ندید به تمنای مذاکره روی آورد و شماره ای را در اختیار سفارت سوئیس (حافظ منافع آمریکا در تهران) قرار داد تا به منظور تماس تلفنی احتمالی به مقامات ایران تحویل داده گردد؛ اقدامی که به دستمایه ای برای تمسخر ترامپ تبدیل شد و مقامات ایرانی نیز قاطعانه اظهار داشتند که با دولت عهدشکن ترامپ مذاکره نخواهند کرد.

آمریکا چندی پیش در پی حمله پهپادی یمنی ها به تأسیسات نفتی شرکت سعودی آرامکو که به کاهش 5.7 میلیون بشکه ای فراوری نفت عربستان منجر شد، ایران را متهم به دست داشتن در این حملات کرد تا شاید از این طریق ادعاهای خود درباره بی ثبات کننده بودن رفتارهای ایران در منطقه را اثبات کند؛ اما به رغم این اتهام پراکنی ها، روز سه شنبه آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد در گزارشی به شورای امنیت، اظهار داشت که قادر نیست به طور مستقل تایید کند که موشک ها و پهپادهای مورد استفاده در حمله به تاسیسات نفتی عربستان در سپتامبر گذشته ساخت ایران بودند.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 567

به "ژنرال ارشد آمریکایی: در برابر ایران باید از گزینه های غیرنظامی استفاده کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ژنرال ارشد آمریکایی: در برابر ایران باید از گزینه های غیرنظامی استفاده کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید