کاهش خروج هوا از آستر تایر خودرو با نانومواد معدنی

به گزارش مجله رویگری، یکی از شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری خراسان جنوبی ماده ای معدنی را ابداع نموده است که باعث کاهش خروج هوا از آستر تایرها به خارج می گردد.

کاهش خروج هوا از آستر تایر خودرو با نانومواد معدنی

سید امید رونقی، مجری طرح در گفت وگو با مجله رویگری در این باره اظهار کرد: در این مطالعات از پتانسیل های معدنی موجود در استان خراسان جنوبی استفاده شد و نسبت به بهبود خواص لاستیک ها اقدام کردیم.

وی، استان خراسان جنوبی را قطب بنتونیت کشور توصیف کرد و ادامه داد: در این پروژه ماده معدنی بنتونیت تبدیل به آلی رس سازگار با بستر پلیمر شد و از آن در لایه آستر داخلی تایر خودرو مورد استفاده نهاده شد.

رونقی با تاکید بر اینکه این ماده معدنی در مقیاس نانو به صورت پودر فراوری شد، اظهار کرد: استفاده از این نانو مواد در آستر داخلی تایر خودروها باعث می گردد که نفوذپذیری هوا از لایه های لاستیک کاهش یابد.

به گفته این محقق، در نمونه های آزمایشگاهی تا سقف 50 درصد نفوذپذیری هوای تایرها کاهش یافت.

مجری طرح تاکید نمود: هر میزان نفوذپذیری تایرها کاهش یابد، عملکرد تایر بهبود می یابد؛ ضمن آنکه تخریب تایرها به تعویق انداخته خواهد شد.

رونقی با بیان اینکه در این مطالعات با همکاری کویر تایر بر روی 100 لاستیک حاوی این نانو مواد تست انجام شد، خاطر نشان کرد: در حال حاضر تست های جاده ای را در دستور کار داریم.

به گفته وی، این لاستیک ها تاکنون 16 درصد بهبود عملکرد داشته اند.

این محقق توضیح داد: نانو رس های فراوری شده افزایش سطح یافته، ضمن آنکه ضخامت آن در سایز نانویی اعمال شده؛ از این رو مانع خروج هوا از تایر می گردد.

مجری طرح با اشاره به خواص بنتونیت، گفت: این نانو مواد حاوی ترکیبات آلومینا سیلیکاتی هستند که موجب افزایش استحکام و بهبود خواص فیزیکی بستر ماده کامپوزیتی می شوند. از این مواد به عنوان تقویت کننده مواد استفاده می گردد.

وی ادامه داد: علاوه بر آن از آنجایی که این نانو مواد ساختار صفحه ای دارند، قادر به توزیع در بستر پلیمری هستند. از این طریق مانع از عبور هوای استر تایرها به خارج می شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 67

به "کاهش خروج هوا از آستر تایر خودرو با نانومواد معدنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش خروج هوا از آستر تایر خودرو با نانومواد معدنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید