یافته جدید پژوهشگران داخلی درباره دیابت، استفاده از محیط کشت سلول بنیادی انسان برای درمان سریع تر زخم ها

به گزارش مجله رویگری، محققان پژوهشگاه رویان و دانشگاه علوم پزشکی با استفاده از سلول های بنیادی مزانشیمی به بهبود عملکرد فیبروبلاست ها در فرد مبتلا به دیابت دست پیدا نموده اند که در نتیجه باعث درمان سریع تر زخم ها و بازسازی پوست شده است.

یافته جدید پژوهشگران داخلی درباره دیابت، استفاده از محیط کشت سلول بنیادی انسان برای درمان سریع تر زخم ها

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، فیبروبلاست ها نقشی کلیدی در بهبود زخم ایفا می نمایند. همچنین اثرات سلول های بنیادی مزانشیمی در بهبود زخم پیش از این گزارش شده است.

به منظور آنالیز اثر محیط کشت برداشته شده از سطح سلول های بنیادی مزانشیمی در حال کشت در بهبود زخم های حیوان مدل آزمایشگاهی مبتلا به دیابت و همچنین چگونگی کارکرد فیبروبلاست ها در این شرایط، مونا ساحلی، عباس پیریایی، محمد بیات و همکارانشان در دانشگاه علوم پزشکی کرمان، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، پژوهشگاه رویان و دانشگاه علوم پزشکی اراک، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن محیط کشت یادشده برای درمان زخم های حیوان مدل مبتلا به دیابت استفاده شد و اثر آن با روش های آزمایشگاهی ارزیابی شد.

سپس با هدف آنالیز اثر این محیط کشت بر رفتار فیبروبلاست ها، فیبروبلاست های پوست انسان در محیط کشتی با گلوکز بالا کشت داده شدند (با هدف ایجاد شرایط دیابتی در شرایط آزمایشگاهی) و محیط کشت برداشته شده از سطح سلول های بنیادی مزانشیمی بر آنها اعمال شد.

استفاده از محیط کشت سلول های بنیادی انسان برای درمان زخم مبتلایان

نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی Archives of Dermatological Research به چاپ رسیده است، نشان داد، فرایند درمان زخم در حیوانات مدل دیابتی دریافت نماینده محیط کشت برداشته شده از سطح سلول های بنیادی مزانشیمی بهبود یافت. همچنین در درصد بالاتری از حیوانات مدل دریافت نماینده محیط کشت برداشته شده از سطح سلول های بنیادی مزانشیمی، در مقایسه با گروه کنترل، زخم های ایجاد شده به طور کامل بسته شدند.

علاوه بر این، در حیوانات مدل دریافت نماینده این درمان، واکنش های التهابی در محل زخم کمتر دیده شد، بازسازی بافت آسیب دیده بهتر انجام شد و عروق خونی بیشتری در محل بهبود آسیب مشاهده شد. آنالیز بیان ژن نشان داد، استفاده از محیط کشت برداشته شده از سطح سلول های بنیادی مزانشیمی باعث افزایش بیان فاکتور رشد اپیدرمی و فاکتور رشد فیبروبلاستی در حیوانات مدل می شود.

در مورد فیبروبلاست های کشت داده شده در محیط با گلوکز بالا، استفاده از محیط کشت برداشته شده از سطح سلول های بنیادی مزانشیمی منجر به افزایش معنی دار زنده مانی و تقسیم سلول ها، میزان مهاجرت آنها و بیان ژن فاکتور رشد فیبربلاستی در آنها شد.

نتایج این پژوهش نشان می دهد، استفاده از محیط کشت برداشته شده از سطح سلول های بنیادی مزانشیمی می تواند با بهبود عملکرد فیبروبلاست ها در فرد مبتلا به دیابت، باعث درمان سریع تر زخم ها و بازسازی پوست شود. از این یافته می توان به عنوان رویکردی برای درمان زخم در مبتلایان به دیابت استفاده کرد.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 6 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1049

به "یافته جدید پژوهشگران داخلی درباره دیابت، استفاده از محیط کشت سلول بنیادی انسان برای درمان سریع تر زخم ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یافته جدید پژوهشگران داخلی درباره دیابت، استفاده از محیط کشت سلول بنیادی انسان برای درمان سریع تر زخم ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید