9 محصول دارویی نوترکیب رونمایی شد

به گزارش مجله رویگری، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این محصولات توسط 2 شتاب دهنده کشور به تولید رسیده که در حوزه مواد اولیه دارویی و داروهای زیستی کاربرد دارد. با این اتفاق بیماری ها با محصولات ایران ساخت درمان می شوند و داروها و واکسن های تولید داخل به کمک پزشکان می آید.

9 محصول دارویی نوترکیب رونمایی شد

سورنا ستاری در این مراسم، با اشاره به واردات یک میلیارد دلاری مواد اولیه دارویی به کشور، گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از یک سال و نیم گذشته به حوزه تولید داخلی محصولاتی که واردات آنها بیش از 2 میلیون دلار است ورود کرده و در تلاش است این کار را با کمک فناوران داخلی انجام دهد.

توانمندی علمی جوانانمان پاسخ گوی نیازهای داخلی است

رئیس بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: این تلاش ها به مرور زمان به نتیجه رسیده است و امروز با استفاده از توان علمی بالای کشور در حوزه زیست فناوری و شیمی می توانیم بخش بزرگی از نیازهای کشور در حوزه تولید داروها و مواد اولیه دارویی را تأمین کنیم. ایران در دنیا رتبه پنجم تولید مقالات مرتبط با حوزه شیمی را دارد.

ستاری با بیان اینکه هر سال مبلغ زیادی برای واردات ماده اولیه دارو هزینه می شود، بیان نمود: مبالغ سنگینی در این زمینه متحمل می شویم. این در حالی است که توانمندی دانشمندان کشورمان برای تولید این محصولات بسیار بالا است.

وی با اشاره به اینکه زیست بومی از شرکت های دانش بنیان، شتاب دهنده ها و نخبگان شکل گرفته است تا اتفاقات بزرگی در حوزه تولید داروها و مواد اولیه دارویی رخ دهد، تاکید کرد: البته بخش بزرگی از این دستاوردهای به مدد شکل گیری فرهنگ دانش بنیان در کشور به دست آمده است.

پژوهش های بخش خصوصی نتیجه بخش است

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، بزرگترین شرکت های دانش بنیان منطقه را متعلق به مجموعه های فناور زیستی دانست و بیان نمود: این شرکت ها سالی چند صد میلیارد تومان برای تحقیق و پژوهش هزینه می کنند. پولی که منتج به نتیجه شده و پژوهش های کاربردی را شکل داده است. این موضوع موید تفاوت سرمایه گذاری دولتی و خصوصی در حوزه پژوهش است.

ستاری ادامه داد: کیفیت سرمایه گذاری در حوزه پژوهش که توسط بخش خصوصی صورت می گیرد بسیار متفاوت تر از پولی است که دولت با سرمایه مردم در آن هزینه می کند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، فناوران، نخبگان و سرآمدان علمی کشور را سربازان مبارزه با تحریم ها و مسائل موجود در جامعه خواند و بیان نمود: تلاش آنها ایران را به خودکفایی نزدیک و مسائل جامعه را به روشی مطمئن و فناورانه رفع کرد.

راستا صنعتی شدن محصولات فناورانه زیستی هموار شد

در این مراسم مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه امروز تلاش فناوران کشور به نتیجه رسیده است، گفت: چند محصول شتاب دهنده ها رونمایی و به بازار می رسد. محصولاتی که ارزبری را میلیون ها دلار کاهش می دهند. همه این اتفاقات با تلاش دانشجویان و فارغ التحصیلان کشور میسر شده است. آنها به حوزه تولید مواد اولیه دارویی ورود کرده اند. واردات این محصولات حدود 300 میلیون دلار ارز از کشور خارج می کند.

به گفته وی، تولید این مواد در کنار کاهش ارزبری کشور، امنیت را برای کشور به همراه دارد چون در شرایط تحریم ها انتقال پول از کشور و خرید این محصولات بسیار سخت است.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: شتاب دهنده های فعال در این حوزه راستا جدیدی را در حوزه تولید داروهای زیستی باز کرده اند و اشتغال زایی خوبی داشتند. محصولات تولیدی آنها ضدمیکروبی هستند اما نه از جنس آنتی بیوتیک ها، این تولیدات بسیار جدید و نوآورانه هستند.

وی با تاکید بر ضرورت مشخص تکلیف صنعتی شدن این محصولات در کشور، گفت: معاونت علمی از این محصولات حمایت کرده است تا به بازار برسند و تکلیف صنعتی شدن آنها روشن شود. این محصولات به زودی به بازار می رسند.

محصولات رونمایی شده کدامند

واکسن کشته برونشیت ماساچوست یکی از محصولات رونمایی شده در برنامه امروز است. این واکسن برای ایمن کردن گله های گوشتی، تخم گذار و مادر در برابر برونشیت کاربرد دارد.

همچنین واکسن کشته شده نیوکاسل محصولی کاربردی در صنعت دامپزشکی و طیور است. رلتسیمود نیز دارویی است برای ارتقای سیستم ایمنی بیماران مبتلا به آسیب های حاد کلیوی و عفونت های ساختاری پوست.

واکسن کووید 19 با استفاده از سوش ویروس کرونا، اکسی توسین کاربردی در القا و تسریع زایمان، پکسیگانان برای درمان زخم پای بیماران دیابتی، تلاوانسین برای درمان عفونت های شدید پوستی و امیگانان برای درمان عفونت های باکتریایی، درماتیت و غیره محصولات دیگری بود که رونمایی شد.

ماده اولیه دوزولامیدهیدروکلراید، سولفیناسین سوکسینات، پرگابالین و مزالازین نیز تولید و رونمایی شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 فروردین 1400 بروزرسانی: 5 فروردین 1400 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1411

به "9 محصول دارویی نوترکیب رونمایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 محصول دارویی نوترکیب رونمایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید